Bocskor István több évtizede vezeti sikeresen a Bocskor Pékséget
Fotó: Henter Hunor
Vadkovászos sütőtökös, fokhagymás-petrezselymes vagy paradicsomos kenyér, csak néhány különleges termék a Bocskor Pékség kínálatából. Hogyan alakultak a vásárlói igények a pékiparban, kiből lesz jó pék, és mi számít egyáltalán sikernek egy több mint 30 éve működő vállalkozás életében – mindezekről kérdeztük Bocskor Istvánt, a Primula Kft. tulajdonosát.
2024. február 08., 10:002024. február 08., 10:00
2024. február 09., 11:122024. február 09., 11:12
– Mi hívta életre a családi vállalkozást?
– 1993-ban édesapámat kérték fel, hogy bérelje ki és újítsa fel a helyi malmot. Ő igent mondott, így már az év június 1-jén el is indult az őrlés. A környéken tevékenykedő gazdák behozták a malomba a gabonát, mi pedig a vámot, azaz a lisztet próbáltuk valamilyen formában hasznosítani és értékesíteni. Mivel szüleim már akkor rendelkeztek pékipari tapasztalattal, megszületett a pékség elindításának az ötlete. Végül
Már a kezdetektől – mikor még két, téglából rakott búbos kemencében sütöttük a kenyereket – elhivatottságot éreztünk az iránt, hogy megőrizzük szüleink, nagyszüleink sütéskor használt receptjeit. Az évek során pedig igyekeztünk mindezt úgy továbbvinni, fejleszteni, hogy közben
Olyan termékeket kívánunk fejleszteni, amelyek minden székelyföldi család asztalán megállják a helyüket, és célunk az is, hogy a kedvelt, hagyományos ízvilág mellett olyan termékeket is tudjunk nyújtani vásárlóinknak, amelyek például a szigorúbb étrendbe is beemelhetők.
Összeszokott munkaközösség dolgozik a legfinomabb pékipari termékek előállításán nap mint nap
Fotó: Henter Hunor
– Az elmúlt 30 évben milyen értékek határozták meg a Bocskor Pékség működését?
– Hittünk és hiszünk abban, hogy az emberek értékelik a jó kenyeret. Ez a gondolat vezérel a mai napig bennünket. Jó kenyeret pedig kellő odafigyeléssel, szeretettel és minőségi alapanyagokkal lehet készíteni.
És bár az első években elsősorban csak egy munkahelyként tekintettünk a pékségre, ami a családunknak nyújtott megélhetést, már akkor megvolt a szándék bennünk, hogy mi ezt szeretnénk jól csinálni. Időközben, ahogy növekedtünk, fejlődtünk egyre inkább azt éreztük, hogy számunkra ez már nemcsak egy olyan munka, amit nap mint nap teljesítünk, hanem egy olyan hivatás lett, amit egyre nagyobb szenvedéllyel, odaadással és elhivatottsággal végzünk.
Egy másik alapelv, amely mentén működünk, az nem más, mint az élethosszig tartó tanulásba vetett hit. Folyamatosan fejlesztjük saját magunkat és kollégáinkat is.
Számunkra fontos termékeink kezdeti minőségének megőrzése, ugyanakkor ennek az értéknek a fejlesztése is. A vágyunk nem az, hogy Székelyföld legnagyobb péksége legyünk, hanem hogy a legjobbak legyünk.
– Mely értékek különböztetik meg Önöket a piac többi szereplőitől?
– Nehéz lenne egy dolgot kiemelni, mert szerintem számos aspektusban különbözünk. Kezdve a gondolkodásmódunktól, az alapanyagaink minőségén keresztül, egészen a termékkínálatig. Mi nem a nagyipari vállalkozásokat akarjuk leutánozni, hanem
A mi életünkben a hagyományoknak nagy szerepük van, éppen ezért előszeretettel készítünk például vadkovászos kenyereket. Őseink nem használtak élesztőt a kenyér elkészítéséhez, de sajnos az iparosodás felrúgta ezeket az évszázados recepteket. Mi szeretnénk visszatérni a gyökerekhez, mert hisszük, hogy sokkal egészségesebb, sokkal markánsabb ízvilágú és valódi tápértékkel rendelkező termék lesz a végeredmény.
Az iparosodás azt kívánja, hogy minél rövidebb időn belül minél több termék készüljön el. Ennek érdekében akár különböző adalékanyagokat is használnak, vagy kémiai szerekkel korrigálják a lisztet. Nem kell mondanom, hogy ezek milyen károkat tudnak okozni az emberi szervezetben. Pontosan emiatt is tartjuk nagyon fontosnak, hogy mi teljesen kiiktassuk ezeket az anyagokat a termelés során, és hogy
Szerencsések vagyunk abból a szempontból, hogy régiónkban számos olyan gazda van, akik valóban törekednek arra, hogy minél kevesebb vegyszert, műtrágyát alkalmazzanak, és az a céljuk, hogy jó minőségű alapanyagot adjanak el.
– Kiből lesz jó pék?
– Aki nagyon akarja. Úgy gondolom, hogy ez az egyik legszebb szakma. Nagyon hamar kapunk visszajelzést. Szembeállítva például egy építésszel, aki akár évek kemény munkáját követően kaphat csak visszaigazolást, a pék ha egyik reggel kovászol, akár már másnap láthatja a vásárló arcán az elégedettséget, a mosolyt.
– A munkavállalók hozzáállása nagyban befolyásolja egy vállalkozás életét. Mit gondol, az Ön csapata miért szeret a Bocskor Pékségnél dolgozni?
– A kezdeti években nehéz volt jól összerakni a csapatot, de szerencsére mára már elmondhatom, hogy egy rendkívül stabil munkaközösség viszi a vállán a terhet nap mint nap. Úgy hiszem, hogy az azonos gondolkodásmód és értékrend az, ami miatt szeretnek nálunk dolgozni. Olyan csapattagok csatlakoztak hozzánk mindig, akik hisznek a jó termékben. Büszke vagyok arra, hogy közös cél vezérel bennünket.
A paradicsomos kenyér az egyik legnépszerűbb a Bocskor Pékség termékei közül
Fotó: Henter Hunor
– A pozitív visszajelzéseken kívül mi számít még sikernek?
– Mindenféleképpen sikernek könyveljük el a különböző versenyeken elért helyezéseinket, díjainkat. Viszont mindenekelőtt fontos kiemelnem, hogy ezek a díjazások nem jöhettek volna létre a munkatársaink és a Bocskor Pékség közösségének támogatása nélkül.
2012-ben a pityókás házikenyerünkre számtalan pozitív visszajelzés érkezett, és sokan biztattak, hogy nevezzünk be vele egy versenyre. Kis pékségként ez az elején hihetetlennek tűnt, hogy versenyt nyerhetünk, de mégis sikerült. Azóta rendszeresen visszajárunk ezekre a versenyekre, hiszen a megmérettetés mellett kiváló alkalom nyílik ilyenkor a szakmai találkozókra, beszélgetésekre.
Szerencsére több olyan csoportosulásban is benne vagyunk, ahol az egyéni érdekek felülírják a piaci érdekeket, és tudunk örülni egymás sikereinek. A kenyér az, ami összeköt.
– Melyek azok a termékeik, amelyek a legkülönlegesebbek?
– Véleményem szerint mindegy melyik típusú kenyerünket emelem ki, mert mindegyiknek megvan a maga különlegessége.
Ami talán nem szokványos termék, tehát amit más boltok polcain nem találnak meg az érdeklődők, az például a sütőtökös kenyér, amelyet kurkumával és étkezési fekete szénnel kombináltunk. De ugyanúgy kiemelhetem a fokhagymás-petrezselymes vagy a paradicsomos kenyerünket. Törekszünk arra, hogy termékeink egyszerre legyenek egészségesek, ugyanakkor a szemnek is tetszetősek. Az aromák, illatok, színek és zamatok együttesen adják vissza azt, hogy mi valójában mennyire is szeretjük a kenyeret.
Ilyet máshol biztosan nem találnak a vásárlók: sütőtökös kenyér kurkumával és étkezési feketeszénnel ízesítve
Fotó: Henter Hunor
– Hogyan kezelik a nehézségeket, esetleges kudarcokat?
– Minden cég életében megvannak a gondok, de mindig hittem abban, hogy nem szabad feladni. A sikerek nem jönnek könnyen, hanem nagyon sok alázatos munka segíthet hozzá. A hullámvölgyek csak megerősítenek abban, hogy nem lehetünk mindig fent, meg kell tapasztalni a lentet is. Hiszem, hogy vállalkozónak nem lehet születni, csak tanulás útján válhat valaki azzá. Ha visszatekintek az elmúlt évtizedekre, akkor biztosan azt szűröm le tanulságként, hogy
Míg az elején 3-4 személyes vállalkozás voltunk, ma már közel 60 személyt foglalkoztatnunk, a technológia is teljesen más szinteken van, mint a kezdetekben, ezért állandó jelleggel szükséges az ismereteink gyarapítása.
– A különleges termékek mellett az iparágra nem jellemző kezdeményezések is fűződnek nevükhöz. Meséljen ezekről!
– Nagyon fontosnak tartjuk az egészséges életmód, az egészségmegőrzés népszerűsítését és támogatását, ezért is állunk ki olyan ügyek mellett, amelyek célja felhívni a vásárlóink figyelmét arra, hogy prevencióval számos betegség megelőzhető, vagy még idejében felismerhető. A Rózsaszín Hetek kezdeményezésünk a mellrákszűrés fontosságára hívta fel a figyelmet. A bajuszos kenyerünk pedig a férfiegészség megőrzésének fontosságát volt hivatott népszerűsíteni. Ezeknél az akcióknál a termékek megvásárlásából befolyó összeg bizonyos százalékát szűrővizsgálatok támogatására fordítjuk.
Számunkra az is elégtétel, ha a mi hatásunkra csak néhány ember elkezd jobban odafigyelni az egészségére.
– Hogyan látja a jövőt?
– Mindig a kis lépték hívei voltunk, de természetesen vannak nagyobb volumenű terveink is. Szeretném 10–15 év múlva is azt látni, hogy létezik a Bocskor Pékség, és a vásárlóink és munkatársaink ugyanolyan boldogok és elégedettek, mint most. Természetesen az is öröm lenne számomra, ha gyermekeim ugyanúgy továbbvinnék a vállalkozást, mint ahogy én átvettem édesapámtól.
Az itt olvasható tartalom először az „Akiket az idő igazol” 2023-as kiadványában jelent meg.
(X – fizetett hirdetés)
Kútba esett és életét vesztette egy férfi Kissolymoson, kedden este a Hargita megyei tűzoltóság tájékoztatása szerint.
Szerda az utolsó nap, amikor még osztják az érintettek számára az energia-kiegészítő juttatást Gyergyószentmiklóson.
A Székely Mikó Kollégium 2020-ban elkezdett általános felújítása keretében visszaadták régi fényét a főépületben levő múzeumterem patinás kazettás mennyezetének. Ez alkalomból Mikó Imre előtt is tisztelegtek a hagyatékából nyílt kiállítással.
A Calea Neamului (Nemzet útja) és a Frăţia Ortodoxă (Ortodox testvériség) egyesületek szombaton megemlékezést tartanak az úzvölgyi katonatemetőben a román hadsereg napja alkalmából.
Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárának temetési szertartásával egyidőben gyászmisét tartanak csütörtökön Csíksomlyón.
A keresőcsapatok kedden délután megtalálták a kiskorút, aki a Szovátához tartozó Szakadát település erdei területén tűnt el a délben.
Elkezdődtek az október 23-i ünnepség előkészületei Székelyudvarhelyen, emiatt útlezárások várhatóak.
Átható, kicsit sem kellemes trágyaszag töltötte be a napokban Gyergyószentmiklós levegőjét. Sokan panaszkodnak emiatt, Len Emil, korábbi alpolgármester szerint ez pár napon belül megszűnik.
Hamis rendszámmal ellátott autóval közlekedett egy férfi Csíkszeredában, ám nem sikerült büntetlenül megúsznia.
Két autó ütközött össze Csíkszereda közelében hétfőn. Egy személyt kórházba szállítottak.