A beruházások részleteit és a terveket ismertette Romfeld Zsolt, Barti Tihamér és Kari András
Fotó: Gergely Imre
Burgonyafeldolgozó létesül 90 millió euróból Gyergyóremetén. Évi 66 ezer tonna krumpliból készítenek itt hasábburgonya-alapanyagot, illetve burgonyapelyhet. Az egész Székelyföld mezőgazdasága szempontjából meghatározó beruházás lesz.
2021. szeptember 27., 19:112021. szeptember 27., 19:11
2021. szeptember 28., 10:582021. szeptember 28., 10:58
90 millió eurós befektetésből egy hasábburgonya- és egy burgonyapehely-előállító üzem létesül Gyergyóremetén, és ugyanitt egy nyolcezer négyzetméter alapterületű tároló és friss, konyhakész burgonyát előállító üzem épül. Két 10 ezer négyzetméteres tároló épül ugyanakkor friss konyhakész burgonya-üzemmel kiegészülve még Gyergyóalfaluban és egy Szováta közelében.
Ez így együtt, összehangolva adja Kelet-Európa legnagyobb krumplifeldolgozó beruházását.
Kari András, a projekt szakmai vezetője, Barti Tihamér, az RMDSZ Székelyföldi Önkormányzati Tanácsának elnöke és Romfeld Zsolt, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője sajtótájékoztatón ismertették a Székelyföldön (és jóval szélesebb távlatokban is) egyedülálló beruházás részleteit. Kiderült, hat különböző vállalkozás különálló projektjeiről van szó, amelyeket azonban összehangolva valósítanak meg, és így is fognak működni.
Amint Barti Tihamér elmondta, már több éve vállalkozókkal közösen igyekeztek feltérképezni, hogy Székelyföldön milyen adottságokra alapozva lehetne sikeres vállalkozásokat építeni, munkahelyeket teremteni, és ezáltal hozzájárulni a gazdasági fejlődéshez. Ezen adottságok egyike a székely megyékben létező krumplitermelés. Romfeld Zsolt elmondta, a pityóka nagy többsége jelenleg nyersanyagként kerül értékesítésre, nyomott áron, és az ipari célú termelésre (többnyire Bukarest környéki csipszgyáraknak dolgozó) szakosodott gazdaságok által kapott ár sem kielégítő. Ezt fogják most megváltoztatni, úgy, hogy
A nyersanyagot termelő gazdálkodókat pedig kiszámítható jövedelemhez juttatják, azaz a mostani értékesítési bizonytalanságokkal szemben egy biztonságos mezőgazdaság jön létre. Romfeld Zsolt rámutatott, Hargita megyében jelenleg 7000 hektáron terem pityóka, ebből 3000 hektár az, amire a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) támogatást is fizet, a többit a háztáji gazdaságokban termesztik. A három székelyföldi megye összesen 14 ezer tonna ipari felhasználásra szánt krumplit tud előállítani.
Amint Kari András, a beruházás szakmai vezetője elmondta, már 2020-ban elindult és 2021-ben is folytatódott az az előkészítés, melynek célja, hogy jó minőségű és állandó mennyiségű termést tudjanak biztosítani a két feldolgozóüzem számára. Megfelelő vetőmagot biztosítottak gyergyói, csíki és háromszéki gazdáknak (csak idén 14 tonnát), és az elért eredmények alapján választanak ki majd 4–5 fajtát, amivel majd dolgozni fognak. Gyergyóremetén egymás szomszédságában épül a hasábburgonya-gyártó üzem és a burgonyapehelygyár. Ez azért fontos, mert a hasábburgonya előállítása során keletkező krumpliveszteséget a pehelykészítéshez tudják felhasználni.
A hasábburgonyára évről évre nő a kereslet az európai piacon, pityókapehelyre pedig még nagyobb – mondja Kari, hozzátéve, hogy már most jelentkeznek a felvásárlók, akik szeretnék lekötni a számukra szükséges mennyiségeket. A pékiparban, húsiparban, de a gyógyszergyártók által is keresett termékből óránként 600 kilót tudnak gyártani.
Fotó: Veres Nándor
Mindehhez nemcsak a magas minőségű krumplira lesz szükség, hanem a megfelelő tárolókapacitásra is, hiszen egész évben folyamatosan el kell látni majd az üzemeket. Ezért létesülnek a tárolók Remetén, Alfaluban és Szováta mellett. Ezek egyenként 15 ezer tonna krumpli tárolására lesznek alkalmasak. Úgy az üzemek, mind a tárolók a mai legkorszerűbb technológiával lesznek felszerelve.
Mivel 12–14 hónap múlva, azaz jövő év végén elindul a termelés, a jövő évi pityókatermésre már számítanak a beruházók. A velük szerződést kötő gazdáknak a vetőmagot előfinanszírozzák, ősszel pedig felvásárolják az előírt termelési módszerek betartásával előállított krumplit.
Évente 5-14 nappal hosszabb szabadság, a hétvégi munkára teljes bérpótlék – több kedvező változást is hoz a szociális ellátórendszerben dolgozók számára az új kollektív munkaszerződés. Legalábbis „papíron”, a valóságban kevésbé.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Komoróczy Zsoltot nevezte ki a városi kórház ideiglenes vezetőjének Szakács-Paál István, Székelyudvarhely polgármestere, miután lemondott a korábbi menedzserigazgató – közli a polgármesteri hivatal.
A kormány a gépjárművek környezetszennyezési adóját a jelenlegi adórendszer módosításakor fogja bevezetni – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a pénzügyminiszter.
Két részletben összesen 800 lej támogatást kapnak idén a kisnyugdíjasok, az első kifizetést még április 15-ig megejthetik.
Elkezdték a 132A jelzésű megyei út Homoródalmásról Vargyas-szorosba vezető szakaszának aszfaltozását. Júniusra fogják befejezni a munkálatokat. A túrázókat nem fogja zavarni az építkezés.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Aláírták a szerződést a csíkszeredai közszállítást és parkoló-üzemeltetést kiszolgáló intelligens forgalommenedzsment-rendszer rendszer beszerzésére. A rendszer beüzemelését 12 hónap alatt kell biztosítania a közbeszerzésen nyertes cégnek.
A tavaly felvett hitel törlesztési részleteinek terhe alapjaiban befolyásolja Gyergyószentmiklós idei költségvetését, amire csütörtök délután bólinthatnak rá. A nehéz anyagi helyzet miatt nehéz döntéseket is meg kell hozni.
Befejeződött a Sepsikőröspatak központjától a Vadas-tető aljág vezető útszakasz kiépítése, a véglegesített költségvetést csütörtökön fogadta el Kovászna Megye Tanácsa. A kézdiszéki úthálózatot érintő, nagy beruházásra is benyújtották a pályázatot.
6 hozzászólás