A beruházások részleteit és a terveket ismertette Romfeld Zsolt, Barti Tihamér és Kari András
Fotó: Gergely Imre
Burgonyafeldolgozó létesül 90 millió euróból Gyergyóremetén. Évi 66 ezer tonna krumpliból készítenek itt hasábburgonya-alapanyagot, illetve burgonyapelyhet. Az egész Székelyföld mezőgazdasága szempontjából meghatározó beruházás lesz.
2021. szeptember 27., 19:112021. szeptember 27., 19:11
2021. szeptember 28., 10:582021. szeptember 28., 10:58
90 millió eurós befektetésből egy hasábburgonya- és egy burgonyapehely-előállító üzem létesül Gyergyóremetén, és ugyanitt egy nyolcezer négyzetméter alapterületű tároló és friss, konyhakész burgonyát előállító üzem épül. Két 10 ezer négyzetméteres tároló épül ugyanakkor friss konyhakész burgonya-üzemmel kiegészülve még Gyergyóalfaluban és egy Szováta közelében.
Ez így együtt, összehangolva adja Kelet-Európa legnagyobb krumplifeldolgozó beruházását.
Kari András, a projekt szakmai vezetője, Barti Tihamér, az RMDSZ Székelyföldi Önkormányzati Tanácsának elnöke és Romfeld Zsolt, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője sajtótájékoztatón ismertették a Székelyföldön (és jóval szélesebb távlatokban is) egyedülálló beruházás részleteit. Kiderült, hat különböző vállalkozás különálló projektjeiről van szó, amelyeket azonban összehangolva valósítanak meg, és így is fognak működni.
Amint Barti Tihamér elmondta, már több éve vállalkozókkal közösen igyekeztek feltérképezni, hogy Székelyföldön milyen adottságokra alapozva lehetne sikeres vállalkozásokat építeni, munkahelyeket teremteni, és ezáltal hozzájárulni a gazdasági fejlődéshez. Ezen adottságok egyike a székely megyékben létező krumplitermelés. Romfeld Zsolt elmondta, a pityóka nagy többsége jelenleg nyersanyagként kerül értékesítésre, nyomott áron, és az ipari célú termelésre (többnyire Bukarest környéki csipszgyáraknak dolgozó) szakosodott gazdaságok által kapott ár sem kielégítő. Ezt fogják most megváltoztatni, úgy, hogy
A nyersanyagot termelő gazdálkodókat pedig kiszámítható jövedelemhez juttatják, azaz a mostani értékesítési bizonytalanságokkal szemben egy biztonságos mezőgazdaság jön létre. Romfeld Zsolt rámutatott, Hargita megyében jelenleg 7000 hektáron terem pityóka, ebből 3000 hektár az, amire a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) támogatást is fizet, a többit a háztáji gazdaságokban termesztik. A három székelyföldi megye összesen 14 ezer tonna ipari felhasználásra szánt krumplit tud előállítani.
Amint Kari András, a beruházás szakmai vezetője elmondta, már 2020-ban elindult és 2021-ben is folytatódott az az előkészítés, melynek célja, hogy jó minőségű és állandó mennyiségű termést tudjanak biztosítani a két feldolgozóüzem számára. Megfelelő vetőmagot biztosítottak gyergyói, csíki és háromszéki gazdáknak (csak idén 14 tonnát), és az elért eredmények alapján választanak ki majd 4–5 fajtát, amivel majd dolgozni fognak. Gyergyóremetén egymás szomszédságában épül a hasábburgonya-gyártó üzem és a burgonyapehelygyár. Ez azért fontos, mert a hasábburgonya előállítása során keletkező krumpliveszteséget a pehelykészítéshez tudják felhasználni.
A hasábburgonyára évről évre nő a kereslet az európai piacon, pityókapehelyre pedig még nagyobb – mondja Kari, hozzátéve, hogy már most jelentkeznek a felvásárlók, akik szeretnék lekötni a számukra szükséges mennyiségeket. A pékiparban, húsiparban, de a gyógyszergyártók által is keresett termékből óránként 600 kilót tudnak gyártani.
Fotó: Veres Nándor
Mindehhez nemcsak a magas minőségű krumplira lesz szükség, hanem a megfelelő tárolókapacitásra is, hiszen egész évben folyamatosan el kell látni majd az üzemeket. Ezért létesülnek a tárolók Remetén, Alfaluban és Szováta mellett. Ezek egyenként 15 ezer tonna krumpli tárolására lesznek alkalmasak. Úgy az üzemek, mind a tárolók a mai legkorszerűbb technológiával lesznek felszerelve.
Mivel 12–14 hónap múlva, azaz jövő év végén elindul a termelés, a jövő évi pityókatermésre már számítanak a beruházók. A velük szerződést kötő gazdáknak a vetőmagot előfinanszírozzák, ősszel pedig felvásárolják az előírt termelési módszerek betartásával előállított krumplit.
Sokan elégedetlenek azzal a döntéssel, hogy a Környezetvédelmi Alap kályhacserékre vonatkozó roncsprogramjában a városlakók nem vehetnek részt. A jogosultsági feltételek azonban egyértelműek: csak meghatározott községek élhetnek a lehetőséggel.
Érdekes mód Székelyföld-szerte Csíkszeredában volt a legenyhébb az időjárás szerdán reggel. Bőven fagypont fölött indult a nap, ám előreláthatóan nem lesz ez így az előttünk álló napokban.
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház áprilisban is izgalmas előadásokkal várja a közönséget az Öntöde játszóhelyen. Új bemutatóra is lesz, a társulat több évtized után újra színre viszi a Szép magyar komédiát.
A belügyminiszterhez fordult Kelemen Hunor a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében. Az RMDSZ-elnök Facebook-oldalán közzétett felhívásában arra kéri a tárcavezetőt, hogy statuáljon példát.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Öt férfit vettek őrizetbe 24 órára Maros megyében, miután szerdán házkutatást tartottak illegális fakitermelés gyanújával – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményben.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Hargita Megye Tanácsa idén is csatlakozik a nemzetközi a Light it up blue – Ragyogj kéken! figyelemfelhívó kampányhoz az autizmus világnapján, és ennek alkalmából szerda este kék fénybe borul a megyeháza épülete.
Csíkszentimrei és szatmárnémeti diákok értek el első helyezést az Örökségünk őrei országos versenyen. A Hargita megyei csapat a Henter-kúriát népszerűsítették a helyi örökségek megőrzésében szerepet vállaló versenyen.
Leaszfaltozzák a csíkszeredai Olt és Sas utcákat idén. A város saját költségvetéséből 2,3 millió lejt biztosít az önkormányzat az ipari övezetben található kis utcák felújítására.
6 hozzászólás