Archív
Fotó: Barabás Ákos
Amikor a kékiringók éves gálaműsoráról számolunk be, mindig megírjuk: a telt házas ünnepi műsorban a néptánccsoport apraja-nagyja színpadra lépett, majd a fellépések után a népes csapat hajnalig ropta az ünnepi táncházban. Idén – mint sok minden más – a Kékiringó Néptánccsoport „születésnapja” is más volt.
2020. december 23., 20:062020. december 23., 20:06
Kis létszámú csoportokban és a járványügyi szabályok betartásával ugyan, de idén is zajlott a tánc a Kékiringó Néptánccsoportnál: a nyári néptáncfesztiválra nem is tanultak új koreográfiát, hiszen akkor éppen táncolni sem szabadott. „Most sem volt lehetőségünk új táncokat betanulni, örülünk annak, hogy legalább gyakoroltuk a régieket” – jegyezte meg Both Aranka, a néptánccsoport vezetője.
A hétvégén a Székelyföldi Filharmónia termében megtartott Nem úgy van most, mint volt régen névvel ünnepségen – a néptánccsoport fennállásának 23. évfordulója alkalmából – csak félházat fogadhattak: a korábbi több száz fős nézőközönség most mintegy 150 résztvevőre csökkent.
„Furcsa év volt ez számunkra is, jelen helyzetben annak is örülünk, hogy egyáltalán színpadra léphettünk. A gyerekeken határozottan látom, hogy ki vannak éhezve, szükségük van az ingerekre” – ecsetelte az oktató, megjegyezve:
A szokásos, a műsort követő táncház is elmaradt, a fellépéshez ellenben ezúttal is Forró István és barátai húzták a talpalávalót.
A Kékiringó háza táján az már megszokott (volt), hogy ilyenkor a néptáncoktatásban részt vevő minden korcsoport bemutatkozik a színpadon, idén azonban erre sem volt lehetőség: noha a nagyérdemű a felnőtteket és az aprókákat (az óvodás, előkészítős korú táncosokokat) nem láthatta fellépni, az oktatás náluk is zajlott, amikor lehetett. Nem maradt el ugyanakkor a néptánccsoport nyári edzőtábora sem. Más volt, mint korábban, hiszen a nagy közös oktatás, táncolás helyett csak kis, tízfős csoportokban zajlottak a próbák. Mindennek az az ára, hogy a népes táborban több idő alatt kevesebbet tanulhattak a résztvevők, de így is volt legalább valami, jegyezte meg Both Aranka. „Csak bízni tudunk abban, hogy jövőre jobbra fordul a helyzet, és ismét a népes, vidám közösség lehetünk” – summázott a tánccsoport vezetője.
Fehérbe borult táj várta reggel a Csíkszeredában ébredőket, az éjszakai havazás nyomán ugyanis hajnalra 6 centiméteres hóréteg alakult ki a városban. Hargitafürdőn 10 centiméteres a hóvastagság – derül ki Bors Béla alpolgármester bejegyzéséből.
Székelyföld-szerte lehavazott az éjszaka folyamán, mutatjuk, hogy hol mekkora a hótakaró.
Kulturális programokból nem lesz hiány Kovászna városában a következő napokban – jótékonysági koncert, kórustalálkozó, kézműves foglalkozás is várja az érdeklődőket.
Hivatalosan szinte 400-an, a valóságban még többen váltak munkanélkülivé nagyszámú elbocsátások során idén Hargita megyében. Azóta lecsökkent a tömeges leépítések száma, a munkanélküliség viszont nőtt – legutóbb hét éve volt nagyobb, mint októberben.
Négy méterrel is kevesebb a Szépvízi víztározó vízszintje a teljes töltöttségi szinthez képest. Ha a hosszantartó szárazság továbbra is fennállna, akkor akár korlátozhatják a nyers víz kitermelését a regionális vízszolgáltató Harvíz Rt.-nek.
Személyes iratokat és 1550 eurót tartalmazott a pénztárca, amelynek eltűnéséről november 10-én értesítette a rendőrséget egy sepsiszentgyörgyi férfi. A lopott pénztárca kilenc nap után hiánytalanul került vissza a gazdájához.
Elkezdődtek az előkészületek a gyergyószentmiklósi Szent Miklós Napokra, de a városünnep csak egy lesz a decemberi közösségi események sorában. Idén is sok rászoruló karácsonyát szeretnék szebbé tenni.
Várhatóan januárban lezárulhat Borboly Csaba, a Hargita megyei tanács alelnöke és tizenkét másik személy ellen 2013-ban indult büntetőper. A bíróságnak azután kell előkészítenie az ítéletet és kihirdetnie azt.
Bűnvádi eljárás indult két háromszéki fakitermelő cég ellen, amelyek székhelyén és munkapontjain tegnap átfogó házkutatásokat is végeztek a hatóságok.
szóljon hozzá!