A helyiben nincs tartósítószer. Ezért is megéri ezt választani. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Több országgal partnerségben vett részt egy európai uniós projektben a sepsiszentgyörgyi székhelyű regionális Agrofood klaszter, amelynek keretében stratégiát dolgoztak ki a mezőgazdasági vállalkozások és élelmiszergyártók fejlesztésére.
2019. június 19., 18:342019. június 19., 18:34
2019. június 19., 21:402019. június 19., 21:40
A szerdai projektzárón Vajda Lajos az országos klaszterszövetség alelnöke elmondta, a projektben holland, dán, olasz, francia, spanyol és magyarországi klaszterek vettek részt. Romániát az Agrofood képviselte, melynek tanintézetek, önkormányzatok, intézmények mellett ötven élelmiszeripari vállalkozás tagja. Arra a következtetésre jutottak, hogy három területen is mentalitásváltásra, módosításokra van szükség, hogy a hagyományos, helyi élelmiszer teret hódíthasson.
Egyrészt a vállalkozók kell minél jobb minőségre törekedjenek, hogy a terméket ne csak azért vásárolják meg, mert helyi,
a fogyasztókban tudatosítani kell, hogy a helyben előállított élelmiszer egészségesebb,
a döntéshozóknál pedig azért kell lobbizni, hogy államilag támogatott kutatásokkal segítsék a termelőket.
Vajda Lajos elmondta:
holott a pityókás házikenyeret, a kürtőskalácsot, kolbászokat, sajtokat, tejtermékeket is be lehetne jegyeztetni.
A klaszteren belül két innovációs termékfejlesztés történt, egy helyi tejfeldolgozó cég a melléktermékként visszamaradt savóból egy bukaresti kutatóközponttal közösen állított elő üdítő-energiaitalt. Az előpataki borvíz palackozója pedig
Manole Silviu az Agrofood klaszter elnöke kifejtette, a külföldi partnereknél azt tapasztalták, hogy a cégek kiválóságra törekednek, a minőség alapfeltétel, a fogyasztók elsősorban nem csak azért vásárolják a termékeket mert helyi.
Sikó-Barabási Sándor, a Kovászna Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági igazgatóság vezetője szerint,
Könczei Csaba, a Kovászna megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője a szövetkezés, a termelők, feldolgozók közötti együttműködés kialakításának fontosságára hívta fel a figyelmet.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat narancssárga kódú figyelmeztetést adott ki július 9-ére, 12 és 22 óra között. A viharos időjárás az ország számos megyéje között Hargita és Kovászna megyét is érinti, maros megyére az enyhébb, sárga kód érvényes.
Egy aktuális tragédiát lovagolt meg egy újrahasznosított videóval a Medveles Erdélyben-Gyergyószentmiklóson Facebook-oldal, amelyről mi is hírt adtunk.
Tizenkilenc megye összesen 81 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
A Richter-skála szerint 3,1-es erősségű földrengés történt szerda reggel 7 óra 38 perckor Buzău megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
Jelentős, legalább 12 százalékos áremelkedés várható az új építésű ingatlanok piacán, mivel az eddigi 9 százalékos áfa helyett 21 százalékot kell fizetniük a vásárlóknak augusztustól a 120 ezer eurós értékhatár alatti lakásokért is.
Lesodródott az úttestről egy autó a Maros megyei Nyárádkarácson községhez tartozó Folyfalván kedden este. Az autóban utazó személy súlyosan sérüléseket szenvedett, kórházba szállították.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Kidőlt fa miatt lezárták a 12C jelű országutat Gyergyószentmiklós és a Gyilkos-tó között kedden este. Áramszünet is van a térségben a vihar okozta károk miatt.
Megtalálták annak a medvének a bocsát, amelynek az anyja a napokban egy motorost ölt meg a Transzfogarason. A tragédiát követően a nagyvadat kilőtték, a bocs pedig anya nélkül maradt.
1 hozzászólás