A Harvíz Rt. nagyberuházásának elkezdése felgyorsulhat – hangzott el
Fotó: Veres Nándor
Rövid időn belül várhatóan megkapja a szaktárca beleegyezését a Harvíz Rt. Hargita megyei regionális víz- és csatornaszolgáltató tervezett közműfejlesztési nagyberuházásának többször módosított megvalósíthatósági tanulmánya, így a projekt átléphet azon a küszöbön, amely az utóbbi négy évben a legnagyobb akadályt jelentette.
2022. december 14., 17:152022. december 14., 17:15
Ha ez valakit megnyugtat, nemcsak Hargita megyében bukdácsol a szennyvíz- és ivóvízhálózatok fejlesztését célzó, a Nagy Infrastruktúra Operatív Program (POIM) által támogatott nagyberuházások előkészítése.
Rendszerszintű problémákról van szó, amelyek miatt a rendelkezésre álló pénzösszeg mindössze 17 százalékát tudta felhasználni Románia, a 42 regionális szolgáltató által készíttetett megvalósíthatósági tanulmányok közül 27-et fogadtak el eddig. Mint a Harvíz Rt. vezetősége által szerdai sajtótájékoztatón ismertetett adatokból kiderül, az Európai Alapok Minisztériuma 2017-ben írta alá a Harvíz Rt.-vel a fejlesztések tervezésére vonatkozó szerződést, 2018-ban a közbeszerzésen nyertes cég megbízást kapott a tervezésre. Mivel Székelyudvarhely a szerződés aláírása után csatlakozott a Hargita Víz egyesülethez és a projekthez, utóbbit ki kellett bővíteni újabb közbeszerzés után.
A megvalósíthatósági tanulmány első változatát 2019-ben nyújtották be a szaktárcához jóváhagyásra, ezt egy észrevételi jegyzék követte, majd következő évben továbbiak, amely miatt megváltoztak a sarokszámok. A korábbitól eltérő feltételek alapján módosították az egy fogyasztóra jutó egységnyi víz- és szennyvízberuházás értéket, de szigorították a települések közti távolság és a legkevesebb 2000 fős lakosság elbírálási kritériumait, áttérve a 2027-re előjelzett, csökkenő állandó lakosságszámra, ami többek között Csiba városrész és Oroszhegy község kizárását eredményezte a csatornázási beruházásokból. Tavaly újabb módosításokat kértek a dokumentációban, majd idén ismét, végül novemberben adták le a megvalósíthatósági tanulmány ötödik kiadását és a hozzá tartozó teljes dokumentációt. A projekt 17 szerződést foglal magába: 11 munkálati szerződést, 4 szolgáltatási, és 2 beszerzési szerződést.
– ez érezhető rendszerproblémákat jelez. Bogáti Csaba vezérigazgató szerint a rosszul kitalált rendszer – például több helyszínen alkalmazható típustervek hiánya – a bürokrácia és a szabályok bonyolultabbá tették a folyamatot annál, mint amit az Európai Unió elvárt volna.
A projekt által tartalmazott beruházások értéke a 2018-ban becsült közel 184 millió euróról időközben az ár- és költségnövekedések miatt már 320 millió euróra emelkedett. A késlekedés miatt viszont a projekt gyakorlatilag kicsúszott a 2014-2020 közötti időszakra szóló POIM-finanszírozásból, még akkor is, ha ennek határidejét 2023 végéig meghosszabbították. Ezért a munkálatok elkezdéséhez a kormány biztosít támogatást, majd a többi elszámolható költséget már a 2021-2027 közötti időszakra érvényes európai uniós finanszírozási ciklus alapjaiból fizetik ki – hangzott el. Szó esett a projekt indításakor a lakosság által csatlakozási garanciaként befizetett 500 lejes összegekről is, amelyeket a Hargita Víz Egyesület helyezett letétbe, és tart nyilván települések szerint.
Bogáti hangsúlyozta,
Amennyiben rövidesen zöld utat kap a megvalósíthatósági tanulmány, kiírják a szükséges liciteket, ezek befejeztével kezdődhetnek a munkálatok, amelyeket 2-3 év alatt terveznek befejezni.
Székelyudvarhelyen a víz- és szennyvízhálózat, illetve a szennyvíztisztító állomás kapacitásbővítése, felújítása történik, új szállítóvezeték épül, amely a zeteváraljai víztározóból juttatja el az ivóvizet Székelyudvarhelyre és az útvonalon fekvő településekre. Hálózatbővítés, illetve -építés várható Csíkszeredában, Csíkcsicsóban, Máréfalván, Fenyéden, Oroszhegyen, Parajdon, Csíkszentdomokoson, Csíkszenttamáson, valamint Szépvíz, Kászon, Csíkszentgyörgy, Csíkszentlélek, Csíkszentmihály, Csíkszentmárton, Csíkszentsimon, Zetelaka községek településein, illetve Szentegyházán, a szükséges vízkezelő állomások, szivattyúházak, víztartályok elkészítésével, felszerelésével, illetve felújításával együtt.
Évente 5-14 nappal hosszabb szabadság, a hétvégi munkára teljes bérpótlék – több kedvező változást is hoz a szociális ellátórendszerben dolgozók számára az új kollektív munkaszerződés. Legalábbis „papíron”, a valóságban kevésbé.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Komoróczy Zsoltot nevezte ki a városi kórház ideiglenes vezetőjének Szakács-Paál István, Székelyudvarhely polgármestere, miután lemondott a korábbi menedzserigazgató – közli a polgármesteri hivatal.
A kormány a gépjárművek környezetszennyezési adóját a jelenlegi adórendszer módosításakor fogja bevezetni – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a pénzügyminiszter.
Két részletben összesen 800 lej támogatást kapnak idén a kisnyugdíjasok, az első kifizetést még április 15-ig megejthetik.
Elkezdték a 132A jelzésű megyei út Homoródalmásról Vargyas-szorosba vezető szakaszának aszfaltozását. Júniusra fogják befejezni a munkálatokat. A túrázókat nem fogja zavarni az építkezés.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Aláírták a szerződést a csíkszeredai közszállítást és parkoló-üzemeltetést kiszolgáló intelligens forgalommenedzsment-rendszer rendszer beszerzésére. A rendszer beüzemelését 12 hónap alatt kell biztosítania a közbeszerzésen nyertes cégnek.
A tavaly felvett hitel törlesztési részleteinek terhe alapjaiban befolyásolja Gyergyószentmiklós idei költségvetését, amire csütörtök délután bólinthatnak rá. A nehéz anyagi helyzet miatt nehéz döntéseket is meg kell hozni.
Befejeződött a Sepsikőröspatak központjától a Vadas-tető aljág vezető útszakasz kiépítése, a véglegesített költségvetést csütörtökön fogadta el Kovászna Megye Tanácsa. A kézdiszéki úthálózatot érintő, nagy beruházásra is benyújtották a pályázatot.
2 hozzászólás