A harmincéves szépvízi gátnál jártunk

A szépvízi gát üzemi részlege és a tölcsér alakú árapasztó. A mesterséges tó tízmillió köbméter víz befogadására képes •  Fotó: Pinti Attila

A szépvízi gát üzemi részlege és a tölcsér alakú árapasztó. A mesterséges tó tízmillió köbméter víz befogadására képes

Fotó: Pinti Attila

A szépvízi duzzasztómű, azaz a szépvízi gát építését 1986-ban fejezték be: elsődleges célja azóta is a vízellátás, másodsorban pedig az árvízvédelem. Bár soha nem állt fenn a gát átszakadásának a veszélye, ha ez mégis megtörténne, Csíkszentsimont is elérné az ár.

Iszlai Katalin

2017. április 25., 12:262017. április 25., 12:26

Belépési engedélyt kértünk az Olt Vízügyi Igazgatóság csíkszeredai szakaszmérnökségének igazgatójától, így testközelből tekinthettük meg a víztározó üzemi részlegét.

A szépvízi duzzasztómű vagy ahogy a térségben ismerik, a szépvízi gát építését 1979-ben kezdték el, és bár már ′84-ben elérték a végleges szintet, két további évet vettek igénybe a különböző bővítések, illetve a biztonsági berendezések beszerelése

– tudtuk meg a víztározó üzemi részlegébe lépve Abos Gábor üzemvezetőtől, aki látogatásunk alkalmával részletesen bemutatta az építmény történetét, működését, és több érdekességet is elárult.

Kikötötték a hegyet

Mint mondta, a mesterséges tóval mindössze egy tanyát árasztottak el, továbbá az ott álló két házból kitelepítették a lakókat, illetve egy malom is megsemmisült. Ezenkívül mezőgazdasági területeket és erdőrészeket „vettek el” az emberektől. Az építkezésen egy ember életét vesztette.

A duzzasztó 550 méter hosszú és 34 méter magas.

A tavat három patak látja el (Pálos-pataka, Szépvíz-pataka és Szalonka-pataka), és összesen 45 négyzetkilométeres vízgyűjtő medencét zár le.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Idézet
Érdekességnek számít, hogy a duzzasztóval szemben található hegy ki van kötve. A geológusok megállapították, hogy a gát építésekor megmozdult, és egy része meg is csúszott. Azt eltávolították, még egyszer elemezték, és az eredmények alapján úgy döntöttek, hogy kikötik a hegyet.

Ez azt jelenti, hogy egy betonmaszkot kapott, ezen keresztül át van fúrva, és a hegybe vastag acél kötelek vannak helyezve, amelyek szintén be vannak betonozva. A szárazon – illetve most már víz alatt – levő rész alatt óriási csavarokkal és anyákkal megfeszítették ezeket a köteleket, majd bebetonozták. Ez azt eredményezte, hogy a hegy saját magához kötődött” – magyarázta Abos.

A nyers víz biztosítása

A duzzasztó annak idején Csíkszereda vízellátásának több mint felét képezte, és most is konzerválva van egy olyan mennyiségű vízkapacitás, amely több mint két évig kielégítené a város szükségleteit.

A duzzasztó elsődleges szerepe tehát a nyers víz biztosítása, és csak másodlagos az árvízvédelem. A duzzasztót agyagos kavicsból építették: ez egy trapéz keresztmetszetű szerkezet, két oldalt a tömörített agyagos kavics található, közepén pedig van egy agyagmag az ilyen szerkezetű építményeknél szokásos szűrőrétegekkel ellátva.

Az agyag képezi azt a réteget, amely nem engedi átszivárogni a vizet, a többi pedig az agyagmag támasztó szerkezete.

A völgy elzárását a duzzasztómű teste alatt folytatja egy körülbelül 60 centiméter széles és 25 méter mély betonfal, amely át van fúrva, és alatta cementlével befecskendezett tömítés zárja a völgyet, ez az altalajvíz átszivárgását gátolja meg.

A tetején van egy falfejgerenda, ami összeköti ezt a falat az agyagmaggal.

Eddig sohasem volt vészhelyzet, azonban százszázalékos biztonság nem létezik •  Fotó: Pinti Attila Galéria

Eddig sohasem volt vészhelyzet, azonban százszázalékos biztonság nem létezik

Fotó: Pinti Attila

500 kilogrammos láncszemek

A fent említett szerkezet a mechanikai elzárása a völgynek, de a tulajdonképpeni zárószerkezetet a megduplázott fenékürítő alagutak zsilipjei képezik. Ez azt jelenti, hogy két alagút van egymás mellett, és mindegyiken van két-két zsilip: egyik a szolgálati, a másik a biztonsági.

Elővigyázatosságból van két alagút és két zsilip, hiszen akkora tömegű vízmennyiség van mögötte, hogy nem lehet csak egy-egy berendezésben bízni. A zsilipek mozgatószerkezetei a vezérlőtoronyban találhatók, ahol mi is jártunk. Bronzhengerekből állnak, és az üzemvezető szerint úgy kell azokat elképzelni, mint egy dózer gyalurészét működtető hengert. Ezeket a kapukat le kell préselni, és be kell nyomni egy üregbe ahhoz, hogy zárjanak. Egyiket acélrudak mozgatják, a másikat azonban láncszemek. Ez azonban nem egy klasszikus lánc, hiszen egy láncszem 7 és fél méter magas, és a súlya mintegy 500 kilogramm. A kapuk tonnában mérhető vasszerkezetek.

A vízműhöz kerül a víz

Abos hozzátette, a toronyhoz tartozik a nyersvízvétel is: ez a torony oldalán elhelyezett két vízkivevő ablakon keresztül történik.

Idézet
Ezek tulajdonképpen víz alatti üregek a torony lábában, és a két ablak két különböző oldalon, illetve két különböző szinten helyezkedik el. A magasabbik szinten levő a bejárati híd fele néz, az alacsonyabb pedig a tó mélye fele. Ezeken keresztül kerül be a nyers víz a feltöltő kamrába, és innen indul az a vízvezeték, amely a vízműhöz, azaz a víztisztító állomáshoz engedi be a vizet. A víz minőségnek szempontjából a duzzasztóműnek csak informatív jellegű feladata van: az előzetesen említett kamrában vannak elhelyezve azok a műszerek, amelyek hozzávetőlegesen ellenőrzik a víz minőségét, az alapellenőrzést azonban víztisztítás után a szolgáltató végzi el

– emelte ki az üzemvezető.

A szépvízi tóból pénteken egy bizonyos hozamot elengedtek a Szépvíz-patakába. Elővigyázatosság •  Fotó: Pinti Attila Galéria

A szépvízi tóból pénteken egy bizonyos hozamot elengedtek a Szépvíz-patakába. Elővigyázatosság

Fotó: Pinti Attila

7,2 millió köbméter víz

Megtudtuk azt is, hogy az úgynevezett normális üzemeltetési szint 857,50 méter tengerszint fölötti magasság, ekkor még átfolyik a víz. E fölött azonban további mintegy négy méteres árhullámot is képes átvenni a tölcsér alakú árapasztó. Ottjártunkkor meg volt nyitva a fenékürítő, ami azt jelenti, hogy

a tóból egy bizonyos hozamot elengedtek a Szépvíz-patakába.

Erre azért volt szükség, hogy helyet biztosítsanak egy lehetséges árhullámnak, ami a múlt héten bekövetkezett havazás miatt várható. Csütörtökön 7,6 millió köbméter víz volt a tóban, ebből pénteken egy bizonyos mennyiséget már visszaengedtek, így körülbelül 7,2 millió köbméter maradt.

A mesterséges tó maximálisan 10 millió köbméter víz befogadására képes, de ez már elérné a hidat.

A tölcsér egyébként 28 méter mély, és 13 méter az átmérője, továbbá van benne egy olyan ideg elnevezésű építmény, amely megosztja a tölcsért. Erre azért van szükség, mert ha érkezne egy 4 méteres árhullám, és a víz a tölcsérbe zúdulna, létrejöhetne egy örvény, de az idegnek köszönhetően ez nem tud kialakulni. Az árapasztó és a fenékürítő egy nagy alagútba torkoll, ami a gáttest alatt halad át. A patkó alakú, kibetonozott alagutat azonban az átengedett víz miatt nem tudtuk meglátogatni.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Átfogó ellenőrzések

A hasonló építményeknél harminc évente kell átfogó ellenőrzéseket tartani, így a közeljövőben Szépvízen is el kell végezzék a szükséges ellenőrzéseket, mivel műszakilag elavulnak a szerkezetek, és bár minden üzemképes, mégis régiek, ezért sok mindent ki kell cserélni. Ezenkívül a berendezéseket havi rendszerességgel is ellenőrzik. A gáttestet a személyzet felügyeli, és az őrségen kívül villanyszerelők és gépészek is szolgálatban vannak, akik napi rendszerességgel átnézik a gáttestet és a tavat.

Időközönként azt is mérik, hogy mennyire van átázva a gáttest, hiszen „vízátnemeresztő” jellege ellenére még a beton is átengedi a vizet.

Fúrásokban is ellenőrizni szokták a vízszintet egy nagyon egyszerű berendezéssel: egy kötél végén van egy síp, amelyet beengednek az üregbe, és amikor eléri a vizet, füttyent egyet. Az agyagmagba is különböző érzékelőket szereltek, ezekből a nyomást lehet megtudni. A helyszínen további biztonsági berendezéseket is bemutattak, majd kihangsúlyozták, a berendezések negatív eredményei előrejelzések lehetnek arra nézve, hogy valami történhet, és ilyenkor az óvintézkedéseket kell életbe léptetni.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Nincs százszázalékos biztonság

Eddig sohasem volt vészhelyzet, azonban százszázalékos biztonság nem létezik.

Idézet
Megtörténhet például, hogy egy nagy árhullám az erdőről kezdi behozni a rönköket, és ez eldugaszolja a tölcsért, illetve ez már akkor megtörténik, amikor valami miatt a kapukat nem tudjuk kinyitni. Ekkora ár azonban mérnöki számítások szerint ezer évben egyszer történhet meg.

Mint minden ilyen építménynél, itt is van egy több variánsban elképzelt katasztrófaállapot: hogy megsérül az építmény, vagy átloccsan, átszivárog a víz. Mindegyik gátszakadási hipotézis esetében tudjuk, hogy mennyi idő alatt jöhet létre, és mennyire, illetve milyen gyorsan sérül meg a gát.

Riasztó berendezéseink vannak, és a lakosság tudja, hogy melyik az a jel, amelyre a patakból kell kiállni, illetve melyik az, amikor kell fogni a gyerek kezét, és menni kell.

Tudjuk, hogy milyen hamar halad le az árhullám, és melyik települést mennyire érinti.

Ennek a szakadási árhullámnak károkat okozó területe elmehet Csíkszentsimonig úgy, hogy valakinek a pincéjét megtölti legalább vízzel. Csíkszeredában esetleg a zsögödi hidat, a derítőállomás területét vagy a börtön kertészetét érintheti” – vázolta Abos.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 06., szerda

„Valahányszor elmentünk az iskola mellett, mindig mondtunk egy Miatyánkot a feltámadásáért”

Marosvásárhelyen 1948-ban államosították a római katolikus gimnázium épületét, megszüntetve ezzel az iskolát. Húsz évvel ezelőtt újraindult a római katolikus felekezeti oktatás, erre emlékeztek kedden a Keresztelő Szent János-templomban.

„Valahányszor elmentünk az iskola mellett, mindig mondtunk egy Miatyánkot a feltámadásáért”
2024. november 06., szerda

A helyi turizmusnak is hasznára lehet az, hogy egyszerűsítik a kistermelőkre vonatkozó szabályozást

Egyszerűsített feltételek teljesítésével kaphatnak élelmiszer-biztonsági engedélyt a jövőben azok az őstermelők, akik feldolgozott formában értékesítenék zöldségeiket, gyümölcseiket. Az ilyen kistermelők számára új kategóriát hoz létre a szakhatóság.

A helyi turizmusnak is hasznára lehet az, hogy egyszerűsítik a kistermelőkre vonatkozó szabályozást
2024. november 06., szerda

Ez gyorsan ment: máris megvan Szakács-Paál István utódja

Igazgató nélkül maradt a székelyudvarhelyi Hargita Business Center (HBC), miután „főnökét”, Szakács-Paál Istvánt polgármesterré választották. Szerdán kiderült, hogy fél évig Berkeczi Zsolt vezeti az intézményt.

Ez gyorsan ment: máris megvan Szakács-Paál István utódja
2024. november 06., szerda

Gyorsan terjedt az avartűz Apold mellett

Nagy kiterjedésű avartűzhöz riasztották a Maros megyei tűzoltókat szerda délután. A lángok egy, az Apold község melletti erdőben csaptak fel.

Gyorsan terjedt az avartűz Apold mellett
Gyorsan terjedt az avartűz Apold mellett
2024. november 06., szerda

Gyorsan terjedt az avartűz Apold mellett

2024. november 06., szerda

Civilszervezeti nyomásra felfüggeszthetik a medvekilövési engedélyeket

Felfüggeszthetik a Kovászna és Hargita megyei környezetvédelmi ügynökségek által kibocsátott medvekilövési engedélyeket, miután egy környezetvédelemmel foglalkozó brassói civilszervezet törvényszéken támadta meg ezeket. Döntés november 13-án várható.

Civilszervezeti nyomásra felfüggeszthetik a medvekilövési engedélyeket
2024. november 06., szerda

Vezeték-meghibásodás miatt nincs áramszolgáltatás Csíkszereda egy részén

Áramkimaradás teszi nehézzé az életet Csíkszereda nagy részén szerda délután. Bíró Árpádot, a DEER áramszolgáltató igazgatóját kérdeztük az okokról.

Vezeték-meghibásodás miatt nincs áramszolgáltatás Csíkszereda egy részén
2024. november 06., szerda

Mi köti össze a székelyeket és a mongolokat?

Székelyudvarhelyen is bemutatják a Hun utódok című, hun-mongol-magyar rokonságot és történelmi múltat feltáró dokumentumfilmet, amely körüljárja a közös eredet kérdését, illetve arra is választ kaphatunk, mi köti össze a székelyeket a mongolokkal.

Mi köti össze a székelyeket és a mongolokat?
2024. november 06., szerda

Elkészült a járművezetési képességet befolyásoló gyógyszerek listája

Az egészségügyi miniszter szerdán közölte, hogy elkészült azoknak a gyógyszereknek a listája, amelyek befolyásolhatják az autóvezetési képességet.

Elkészült a járművezetési képességet befolyásoló gyógyszerek listája
2024. november 06., szerda

Újabb három évre igényelhető a csíkszeredai nagycsaládos kártya

További három évre igényelhető nagycsaládos kártyát hirdetett meg Csíkszereda önkormányzata. A kártyát számos intézményben lehet használni, melyeket egy egységes matrica fog jelölni.

Újabb három évre igényelhető a csíkszeredai nagycsaládos kártya
2024. november 06., szerda

Cseppfertőzéssel terjedő, rendkívül fertőző vírus veszélyeire figyelmeztetnek

Az úgynevezett Respiratorikus Szinciciális Vírus (RSV) veszélyeire figyelmeztetett szerdai közleményében a Román Pneumológiai Társaság.

Cseppfertőzéssel terjedő, rendkívül fertőző vírus veszélyeire figyelmeztetnek
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!