Fotó: Lukácsi Lehel
Idén szinte minden gyümölcs jóval korábban érett, érik be, mint más esztendőkben, a szilvaszüretet például már rég elfelejtették a gyümölcsöskertek tulajdonosai, miközben más években a termés javát ilyenkor szedik. A korai kitavaszodásnak és a forró nyárnak azonban nem csak előnyei voltak: a mennyiség tekintetében általában jó az idei gyümölcstermés, a minőséggel azonban vannak gondok.
2024. szeptember 23., 21:012024. szeptember 23., 21:01
Az időjárási körülmények tekintetében nem egy megszokott esztendő az idei, a gyümölcsöskertekben és a gyümölcstermés esetében több olyan jelenséget is tapasztaltak a gazdák, amilyennek korábban nemigen találkoztak.
A szilvatermést szeptember helyett már augusztusban leszedhették,
korábban érik a dió is, de ez nincs jó hatással a termésre,
az almamolynak kifejlődött egy harmadik generációja is, miközben a klíma csak kettőt tett lehetővé korábban,
a gyümölcsök pedig széthasadnak a fákon a száraz időszakot felváltó esős idő hatására.
Székely Csaba agrármérnök, nyikómalomfalvi gyümölcstermesztő már júliusban azt nyilatkozta a Székelyhonnak, hogy
Nála végül augusztus közepén kezdődött el a szilvaszüret – emlékezett vissza –, de még ez is egy korai időpont, hiszen más években szeptember közepén szedik le a termés java részét.
Fotó: Beliczay László
„Azon már rég túl vagyunk. Nem nagyon láttuk a szárazság hatásait, kicsit több volt lepotyogva, mint más esztendőkben, de
– fogalmazott. Hozzáfűzte viszont, hogy a kereslet is azt igazolta, máshol nem voltak ennyire szerencsések: vevői arról számoltak be, hogy
Fotó: Barabás Ákos
Idén rendkívül hosszú volt ez az időszak, a forróság már júniusban beállt, és emiatt
Székely Csaba elégedett a termésmennyiséggel, de mint mondta, a minőséggel már vannak problémák.
„Az elmúlt tíz nap alatt itt 28 milliméter csapadékot mértünk. Ez igen jól jött, kicsit helyrejött a fák lombozata is, mert a levelek már meg voltak már sérülve és a föld is meg volt hasadozva.
A csapadéknak köszönhetően megállt a potyogás, viszont megjelent egy másik nemkívánatos jelenség. A növények hirtelen megszívták magunkat vízzel, és hasadnak el a gyümölcsök. Szép, ép az alma, semmi baja nincs, de a fán minden harmadik, negyedik elhasad. Ez még nem teljes kár, almalének feldolgozásra még alkalmas, de az őszi, téli tárolásra már nem.
– sorolta az elhúzódó szárazságot hirtelen felváltó csapadékos időszak okozta problémákat a szakember.
A korai felmelegedés és hosszú, forró nyári időszak egy másik szokatlan jelenséget is hozott:
Ez arra utal, hogy idén kifejlődött egy harmadik nemzedéke is az almamolynak. Ez példátlan, hiszen az időjárás csak két ilyen hullámot tesz lehetővé térségünkben, de az idei esztendő a korai kitavaszodással, az április végi nyári hőmérsékletekkel és az elhúzódó forrósággal úgy tűnik e tekintetben is rendhagyó jelenséget hozott – magyarázta Székely Csaba.
Fotó: Makkay József
Az említett tényezők lehetnek az okai annak is, hogy nagyon sok idén a darázs. Ez a vékonyabb héjú szőlőfajtákon jól látható – de amint arról a szakember beszámolt –
Mennyiségét tekintve egyébként jó az idei körte és szőlőtermés is, de a szőlő esetében is ugyanaz a jelenség tapasztalható, mint az almánál:
– számolt be a tapasztalatokról a szakember.
A dió is korán érik idén, már elhasadt a zöld burka és hull a fákról a termés. „Száradnak a diófák mindenfelé, a fánk leveleinek a harmada már elszáradt.
– mondta a gyümölcstermesztő.
Fotó: Pixabay
Idén viszonylag sok a szárazságot kedvelő kártevő – takácsatka, pajzs- és vértetű – is a gyümölcsöskertekben. Ahhoz, hogy ezek jövőre kevesebb gondot okozzanak, meg lehet próbálkozni már idén, a lombhullás vége előtt védekezni ellenük, és egy olajos permetezéssel megritkítani a lerakott tojásaikat – tanácsolta Székely Csaba.
Ugyanakkor ilyenkor jobban látszanak a száraz ágak, mint tavasszal, amikor nincs levél a fán, ezért könnyebb azokat is most levágni – mondta az őszi teendőkre vonatkozó kérdésünkre az agrármérnök.
Baleset történt Sepsiszentgyörgyön a Gyöngyvirág és Oltmező utcai kereszteződés körforgalmának közelében szerdán. A történtek miatt nehézkesen halad a forgalom az érintett útszakaszon.
Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.
Csütörtökön elsőfokú hőségriasztás lesz érvényben tizenöt nyugat- és dél-romániai megyében – figyelmeztetett szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Gyermekekhez, tanítókhoz és szülőkhöz is szól az az októbertől induló kezdeményezés, amely a román nyelv játékos, élményszerű elsajátítását tűzte ki célul Csíkszeredában – olvasható a városháza szerkesztőségünknek is eljuttatott közleményében.
Újabb forgalomkorlátozásokra kell számítani Székelyudvarhelyen, ugyanis elkezdi a szolgáltató a Bethlen Gábor utcai ivóvízvezeték cseréjét szerdán – olvasható a helyi önkormányzat felhívásában.
Több utcában is áramszünet várható Csíkszeredán a csütörtöki nap folyamán – hívja fel a figyelmet az áramszolgáltató közleménye alapján a helyi önkormányzat.
Teljesen kiégett egy autó szerdán reggel Dolj megyében, miután fiatal – mint utólag kiderült – ittas sofőrje az árokba hajtott vele.
Miközben Európa-szerte a hőséggel küszködnek, addig íme egy hűsítő hír: Csíkszeredában szerdára virradóan 4,2 Celsius-fokra esett vissza a hőmérséklet.
Dragoș Anastasiu kedden este bejelentette, hogy a kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő csomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni”.
A Richter-skála szerint 3,6-os erősségű földrengés történt szerdán 7 óra 19 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
szóljon hozzá!