Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Az elmúlt néhány évben nem volt érdemi tevékenysége, de a jövő héten esedékes közgyűléstől megújulást remélnek.
2024. április 02., 21:292024. április 02., 21:29
2024. április 03., 11:552024. április 03., 11:55
1999-től (és korábbi formájában még 1992-től kezdődően) számos téren segítette a mezőgazdasággal foglalkozók munkáját, a fajtanemesítések rendszerének kidolgozásától, tejcsarnokok létesítésén át, tejszövetkezetekben való tömörülésekben vagy épp szarvasmarha-kiállítások szervezése terén.
Ma más kihívások és más lehetőségek állnak a gazdák előtt, mint 25 éve.
A gazdák összefogására, együttműködésére ezért is nagy szükség van jelenleg is. A székelyföldi gazdák számára azonban közelebbről komoly lehetőséget jelentenek majd a Gyergyóremetén megnyíló tejporgyár, és egyéb élelmiszeripari beruházások.
Ugyanakkor itt közgyűlést is tartanak, amitől a szervezet megújulását várják. Felkérnek minden tagszervezetet és gazdát, akik a 2020 előtti 5 évben tagszervezeti tagdíjat is fizettek, hogy vegyenek részt a közgyűlésen. Pontosításokat erre vonatkozólag a 0744-784 419-es telefonszámon kaphatnak.
Amint az egyesület alelnöke Baróti Lajos alelnök elmondta, a gazdák szerveződése a svájci támogatással megvalósult REBIAT projekt kezdeményezése által történt Erdélyben. Előtte már 1995-ben alakultak helyi szervezetek, törvénykezés hiányában akkor még Szindikátus név alatt.
„Voltak hullámvölgyek, különösen a vírus idején, mely minden életkörülményeinket befolyásolta, de az elmúlt két év is rossz volt számunkra, a szervezet működése az elégtelen adminisztráció miatt lebénult.
– fogalmaz Baróti Lajos .
Bízik abban, hogy a közgyűlés sikeres lesz, és a Hargita Megyei Szarvasmarha Tenyésztők Egyesülete új lendületet kap, amely sok gazdálkodó számára előnyöket és folyamatosan szükséges információkat fog hozni.
Az eseményre a személyes meghívóval rendelkező gazdákat és egyesületeket várják – pontosított Baróti Lajos.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
A húsvéti ünnepek alatt naponta átlagban mintegy 9600 rendőr gondoskodik a templomok környékén a közbiztonságról – számolt be szombaton a sajtónak az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.
Az erős szél miatt gyorsan terjednek a lángok Maroshévízen, ahol egy dombon kapott lángra a száraz növényzet.
Idén április 16-án nyílt ki Mezőzáhon az első sztyeppei bazsarózsa, és a húsvéti ünnepek alatt, valamint a tavaszi vakációban is meg lehet látogatni a rezervátumot.
szóljon hozzá!