A gyergyóditrói botrányról, tudományosan

Tömegbe verődve, megoldást keresve •  Fotó: Beliczay László

Tömegbe verődve, megoldást keresve

Fotó: Beliczay László

Hetekkel az események után is számos kérdést vet fel a Gyergyóditróban alkalmazott Srí Lanka-i pékek okozta botrány, amely amilyen gyorsan elharapódzott, szinte olyan gyorsan el is csitult – világítottak rá az általunk megkérdezett székelyföldi szakemberek, akik szerint nem lenne szabad a szőnyeg alá söpörni a felszínre került problémákat.

Iszlai Katalin

2020. február 29., 11:372020. február 29., 11:37

A Gyergyóditróban munkát vállaló Srí Lanka-i pékek miatt kirobbant botrány lehetséges okairól és következményeiről beszélgettünk a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) Csíkszeredai Karának két oktatójával, Bodó Julianna társadalomkutatóval és Székely Kinga kommunikációs szakemberrel. Meglátásuk szerint nem szabad elfelejteni, hogy noha most már úgy tűnik, a mélyben lévő kiváltó ok egy munkahelyi konfliktus volt, első körben mindez a gyűlöletkeltés és az idegenektől való félelem hangján jelentkezett.

Beszélni kell róla

A szakemberek már beszélgetésünk elején kiemelték, hogy feltűnően lecsendesedett a hatalmas port kavart ügy, pedig számos olyan mély problémára mutatott rá, amelyeket nem lenne szabad a szőnyeg alá söpörni.

„Nem tartom szerencsésnek, hogy miután ennyire intenzívvé vált a konfliktus, az utóbbi napokban az látszik, hogy

Idézet
gyorsan le szeretnék zárni ezt az ügyet, nem szeretnének beszélni róla,

elbagatellizálnák, és mindössze egy munkahelyi konfliktusra csökkentenék mindazt, ami történt, holott ennél jóval többről volt szó” – mutatott rá Bodó Julianna. Magyarázatként hozzátette, a ditrói ügyben két téma egymásra tevődését figyelhetjük meg, szakszóval úgynevezett tématranszformáció történt.

Bodó Julianna társadalomkutató •  Fotó: Gábos Albin Galéria

Bodó Julianna társadalomkutató

Fotó: Gábos Albin

„Elkezdődött az egész azzal, hogy megjelent a településen két sötétebb bőrű vendégmunkás, és ennek hatására megalakult a Migránsmentes Ditrót akarunk nevű Facebook-csoport, amelyben szinte kizárólagosan az idegenektől való félelemre és a velük szemben megfogalmazott gyűlölködésre fókuszáltak.

Idézet
Az idegenektől való félelem nagyon erőteljesen jelent meg

a csoportban, gyakran lehetett olvasni olyan kijelentéseket, hogy noha most csak két vendégmunkás érkezett, jönnek majd mások is, és ennek hatására veszélybe kerülnek a saját közösségeink, kultúránk, biztonságunk. Mindezt azonban erősen agresszív, idegengyűlölő, rasszista kifejezések sokaságával fogalmazták meg” – emlékeztetett. 

Aztán, miután ez a téma elég széles körben ismertté vált, áthelyeződött a hangsúly a munkahelyi konfliktusra, itt történt meg a már említett tématranszformálás. Mint kiderült, a helybéliek azt kifogásolták, hogy a pékségben alacsonyak a fizetések, hiányzik a munkaerő megbecsülése, felszínre kerültek különböző rossz tapasztalatok.

Székely Kinga kommunikációs szakember •  Fotó: Gábos Albin Galéria

Székely Kinga kommunikációs szakember

Fotó: Gábos Albin

„Mindez felveti a kérdést, hogy ha ezt az egész ügyet valójában egy munkahelyi konfliktus robbantotta ki, akkor miért tematizálódott az idegengyűlölet szavaival, fogalmaival? Nagyon fontos szempont, hogy

Idézet
noha a munkaadóval szemben alakult ki elégedetlenség a helybéliek részéről, mégsem erről beszéltek, hanem a két vendégmunkásról.

Itt tevődik fel a kérdés, hogy mi ennek az oka? Miért nem azzal került a nyilvánosság elé a téma, hogy egy ditrói cég például éhbérért dolgoztatja a helyieket, nem fizeti ki a túlórákat, nem biztosít megfelelő munkakörülményeket?” – tette fel a kérdéseket Bodó, aki szerint ezek megválaszolására kutatásokra, mélyreható elemzésekre van szükség.

Befolyásoló tényezők

Elárulta viszont, hogy mindebben az játszhatott közre, hogy az embereknek a gyűlölködéshez voltak szavaik, ezeket a fogalmakat ismerték a politikai kommunikációból és a médiából. „Azt hallották, hogy jönnek az idegenek és elveszik a munkájukat, elfoglalják az általuk birtokolt helyeket, szétzúzzák a kultúrájukat. A sokat hangoztatott »migráns« kifejezést használták, sok esetben ráadásul helytelenül, hiszen összemosták a vendégmunkásokat a menekültekkel. Egy

Idézet
olyan kép alakult ki, hogy mindenki, aki ide jön, aki nem a miénk, aki láthatóan valami idegenségnek a jegyeit hordozza, például sötétebb a bőre vagy más nyelvet beszél, már félelemre ad okot.

Nem ugyanazt az embert látjuk bennük, akik mi magunk is vagyunk, ha elmegyünk külföldre dolgozni, pedig gyakorlatilag ugyanaz a helyzet” – emelte ki a társadalomkutató. Véleménye szerint az, hogy a munkahelyi konfliktus csak később került felszínre, arról árulkodik, hogy erre a jelenségre az embereknek nem voltak szavaik.

korábban írtuk

Tovább forrong Gyergyóditró: nem kérnek a két vendégmunkásból
Tovább forrong Gyergyóditró: nem kérnek a két vendégmunkásból

Nem tudtak megegyezni a két Srí Lanka-i pékmester „sorsáról”, ezért lakossági fórumot javasolt szombatra Gyergyóditró polgármestere. A helybéliek tapssal fogadták a salamoni döntést.

„Nincs kialakulva egy munkavállalói érdekképviseleti mechanizmus, nem tudjuk, hogyan lehet az érdekeink védelmében fellépni nemcsak az indulatok hangján, hanem érvekkel alátámasztott kijelentésekkel is. Ahelyett, hogy beismerték volna, munkavállalókként nem elég erősek ahhoz, hogy fellépjenek a velük rosszul bánó munkaadóval szemben, inkább bűnbakot kerestek, és a két idegen munkavállalóra hárították a felelősséget” – húzta alá Bodó.

Székely Kinga a gondolatmenethez kapcsolódva felhívta a figyelmet, azt sem szabad elfelejteni, hogy a térségben voltak olyan társadalmi, történelmi hatások az utóbbi évtizedekben, amelyek jelentősen meghatározzák az emberek viszonyulását, gondolkodását, ez is alakítja a félelmeiket. Ráadásul ez egy új helyzetet jelent a helyi lakosság számára, hiszen eddig pontosan a fordítottjához szoktak hozzá. Vannak ugyanis kibocsátó és befogadó közegek, előbbiből az utóbbiba mennek dolgozni az emberek. Románia tipikusan kibocsátó közeg, a kivándorlás, a lakhelyen kívüli munkakeresés pedig egy nagyon régi társadalmi gyakorlat az országban és Székelyföldön is. Ennek következtében a hazai lakosság számára természetes, ha innen elmennek külföldre dolgozni, az azonban már kevésbé megszokott, ha ide jön valaki.

Kettős presztízsvesztés

Székely Kinga arra is rámutatott, válsághelyzetekben jellemző, hogy a kiváltó ok mélyebb problémákra mutat rá, előhozza a lappangó nehézségeket, amelyek a felszín alatt vannak, vagy amelyekkel nem foglalkozunk. Sok problémát a mindennapokban figyelmen kívül hagyunk, egy-egy válsághelyzet kényszerít arra, hogy ezekkel szembesüljünk, mint ahogyan ebben az esetben is történt, hiszen a gyűlölködésen túl valójában a munkáltatóval volt problémája a helyi közösségnek. Problémát jelent, hogy

az esetek többségében az alkalmazottak csak nem hivatalos csatornákon keresztül nyilvánítanak véleményt a munkáltatókról, szakszervezetek hiányában egyáltalán nem, vagy csak nagyon nehezen tudják érvényesíteni az érdekeiket,

és nincs is kultúrája annak a térségben, hogy a munkáltatóval szemben igényeket, kéréseket fogalmazzanak meg. „A válsághelyzetet súlyosbítja az, hogy a vállalatokkal szembeni tiltakozást, nemtetszést a közösség gyakran a termékek bojkottjával fejezi ki, mint ahogy a ditrói pékség esetében is történt. A konfliktusos válsághelyzetek esetében a presztízsvesztés jellemző, és az úgynevezett immateriális vagyon kerül veszélybe, amely esetenként csődhöz is vezethet” – hangsúlyozta Székely Kinga.

Gyergyóditróiak a falugyűlésen •  Fotó: Beliczay László Galéria

Gyergyóditróiak a falugyűlésen

Fotó: Beliczay László

Noha a kommunikációs szakember szerint ez a ditrói pékség esetében nagy valószínűséggel elkerülhető, a kedvezőtlen megítélés szempontjából már komolyabb gondok vannak, ebben az ügyben ráadásul kettős presztízsvesztés történt. A kezdeti megnyilvánulások miatt először a település számára hatott negatívan az ügy, hiszen még a nemzetközi sajtóban is arról lehetett olvasni, hogy a lakosság kevésbé nyitott az idegenekkel szemben. A munkahelyi konfliktus felszínre kerülése után aztán ez a negatív megítélés részben áttevődött a vállalkozóra is.

Székely Kinga végül arra a problémára is rávilágított, hogy a tapasztalatok szerint sok esetben a menedzsment nem foglalkozik elég hangsúlyosan azzal a kérdéssel, hogy miként alakul a munkaadó és az alkalmazottak viszonya. Mint mondta, inkább a rövidtávú profitnövelés motiválja őket, és

kevésbé tartják fontosnak a humán tőkébe való beruházást

(méltányos fizetés, megfelelő munkahelyi körülmények, képzés). Ugyanakkor nem érzékelik kellőképp a munkatársak általi megítélés fontosságát, pedig a belső imázsépítés, a belső PR, azaz a cégeken belüli hatékony kommunikáció biztosítása az egyik legfontosabb tényező kellene legyen, hiszen ha az alkalmazottak jó véleményt formálnak a cégről, akkor jó hírét is keltik, és ez hozzájárul a vállalatról kialakult szélesebb körű megítéléshez, imázshoz.

korábban írtuk

Lakossági fórum Ditróban: „nem a két Srí Lanka-i munkás a probléma, hanem az a száz, aki őket követi”
Lakossági fórum Ditróban: „nem a két Srí Lanka-i munkás a probléma, hanem az a száz, aki őket követi”

Zsúfolásig telt a gyergyóditrói művelődési ház a két Srí Lanka-i pékmester „sorsa” ügyében szervezett lakossági fórumon szombat délelőtt. A gyűlésen úgy döntöttek, hogy a napokban lakossági petíciót intéznek a helyi pékséghez, amelyben tisztázzák, mi a község elvárása.

8 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 26., szombat

Szolgálati lakások és egészségügyi központ épülhetett magyar kormánytámogatásból Nyárádszeredában

A magyar felsőoktatás, a szülőföldön való megmaradás, a magyar szakkönyvek kiadása, az otthonteremtés egyformán fontos a magyar kormánynak és a Studium Alapítványnak –jelentette ki Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes szombaton Nyárádszeredában.

Szolgálati lakások és egészségügyi központ épülhetett magyar kormánytámogatásból Nyárádszeredában
2025. július 26., szombat

Burus Csaba nevét vette fel a csíkszeredai FK Sportpark

Névadó ünnepséggel és emléktornával tisztelegtek Burus Csaba emléke előtt szombaton a csíkszeredai FK Sportparkban. A legendás edző, tanár és közösségi ember nevét mostantól az a létesítmény viseli, amelynek szellemiségét maga alapozta meg.

Burus Csaba nevét vette fel a csíkszeredai FK Sportpark
2025. július 26., szombat

A nemzeti régiókról Tusványoson: felelősségünk van Székelyföld iránt

Az Európai Bizottság szeptember 4-ig kell a Székely Nemzeti Tanács a nemzeti régiók védelmében indított európai polgári kezdeményezése ügyében döntést hozzon. Ezzel kapcsolatban tartottak beszélgetést Tusványoson szombat délután.

A nemzeti régiókról Tusványoson: felelősségünk van Székelyföld iránt
2025. július 26., szombat

Orbán Viktor Tusványoson: minden magyar választás a külhoni magyarok számára jelenti a legnagyobb kockázatot

A lehetséges világháború előjeleiről, az Európai Unió alakulásáról, nemzetstratégiáról és a választások jelentőségéről beszélt Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a 34. Tusványoson. A kormányfő szombati látogatását nagy érdeklődés övezte.

Orbán Viktor Tusványoson: minden magyar választás a külhoni magyarok számára jelenti a legnagyobb kockázatot
2025. július 26., szombat

Rúzsa Magdi is ott volt az FK Csíkszereda péntek esti mérkőzésén

Nem hétköznapi „szurkoló” tűnt fel az FK Csíkszereda stadionjának lelátóján.

Rúzsa Magdi is ott volt az FK Csíkszereda péntek esti mérkőzésén
2025. július 26., szombat

Orbán: ha most lennének a választások Magyarországon, akkor mi nyernénk

A jövő évi magyar orsszágyűlési választás tétjéről és Románia miniszterelnökével való találkozásáról is beszélt Orbán Viktor Tusványoson.

Orbán: ha most lennének a választások Magyarországon, akkor mi nyernénk
2025. július 26., szombat

„Legyen hova visszajönni’” – Orbán jövőképe a fiataloknak

A fiatalok nemzeti identitásáról, a családalapítás kihívásairól, az uniós reformokról és személyesebb témákról is szó esett Tusványos zárónapján, amikor Orbán Viktor és Tőkés László a közönség kérdésekre válaszoltak.

„Legyen hova visszajönni’” – Orbán jövőképe a fiataloknak
2025. július 26., szombat

Újabb fiatal fulladt a Marosba, szombat délelőtt találták meg a holttestét

Életét vesztette az a 14 éves fiatal, akit már szombatra virradóra keresni kezdtek a Marosban, Marosvécs községben.

Újabb fiatal fulladt a Marosba, szombat délelőtt találták meg a holttestét
2025. július 26., szombat

Orbán Viktor Tusványoson: ha lesz egy világháború az nem döntés lesz, hanem végkifejlet

Először is Donald Trump győzelmével sikerült elkerülnünk egyelőre világháborút – jelentette ki tusványosi beszédében Orbán Viktor. Arra a kérdésre, hogy lesz-e világháború, Magyarország miniszterelnöke azt mondta, hogy erre nincs biztos válasz.

Orbán Viktor Tusványoson: ha lesz egy világháború az nem döntés lesz, hanem végkifejlet
2025. július 26., szombat

Tőkés László Tusványoson: a román–magyar párbeszéd közös jövőnk tekintetében nélkülözhetetlen

A román–magyar párbeszéd első és legfőbb tétele, melyből nem szabad engedni, hogy „az elvesztett erdélyi területekért jogokat, éspedig autonómiát követelünk” – fogalmazott Tőkés László szombaton Tusványoson.

Tőkés László Tusványoson: a román–magyar párbeszéd közös jövőnk tekintetében nélkülözhetetlen