Bár a Marosvásárhely fekete márciusaként elhíresült véres események nem 19-én kezdődtek, a kanócot tulajdonképpen ezen a napon gyújtották meg, ekkor került sor a soviniszta tüntetésre, a magyarellenes atrocitásokra, Sütő Andrásék súlyos bántalmazására. Kinizsi Gyöngyi egykori rádiós szerkesztőt a tapasztalatairól, a gondolatairól, a magyar-román megbékélésről Rostás Szabolcs kérdezte a Nézőpontban.
2021. március 19., 12:062021. március 19., 12:06
Kinizsi Gyöngyit alig három hónappal azelőtt, a ’89-es forradalom során lőtték meg Marosvásárhelyen, sebesüléséből felépülve már rádiósként került a márciusi események sűrűjébe.
Ezekre a kérdésekre Kinizsi Gyöngyi nyugalmazott marosvásárhelyi rádiós újságíróval keresi a választ a Székelyhon Tv.
A három évtizeddel ezelőtti véres események szemtanúja a Nézőpontban kifejti, mi hajtotta az utcára, és mit érzett a magyar közösség elleni támadások idején.
– idézi fel a fekete márciust megelőző eseményeket Kinizsi Gyöngyi. A volt rádiós újságíró kifejti véleményét arról, hogy
És arról is beszél, mennyiben tekintenek ma másként egymásra a marosvásárhelyi románok és magyarok, van-e átjárás közöttük vagy továbbra is párhuzamosan él egymás mellett a két közösség. És rámutat arra is, mi mutat esélyt a normalitásra.
A Kinizsi Gyöngyivel készült Nézőpont-interjú megtekinthető a Székelyhon Tv YouTube-csatornáján.
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
Ünnepi műsorral tisztelegtek a meghurcoltak előtt az erdővidéki fiatalok, és azok is, akiket nem kell emlékeztetni a kommunizmus sötét éveire. Kelemen Csongor egykori politikai fogoly jelenlétében emlékeztek 1956-ra Baróton.
A vízhálózat mosási és fertőtlenítési munkálatai miatt a nyárádszeredai önkormányzat felhívja a lakosság figyelmét, hogy csak háztartási célokra használják a vizet csütörtökön.
Egyesek belehaltak a szabadságszeretetbe: emlékük előtt tisztelegve koszorúztak szerdán délben a sepsiszentgyörgyi önkormányzat képviselői a volt politikai foglyokkal együtt, este pedig az 56-os emlékparkban tartanak hosszabb megemlékezést.
szóljon hozzá!