Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Sok gyermek küzd felső-légúti megbetegedésekkel ebben az időszakban. Az influenzajárvány kapcsán gyermekorvost kérdeztünk arról, mikor érdemes hozzá vinni a beteget, és mit javasol a szülőknek.
2024. február 13., 10:092024. február 13., 10:09
Az influenzának könnyebb (A) és súlyosabb (B) formáját tartják számon, amelyek közül utóbbi tüdőgyulladással és elhúzódó tünetekkel járhat. Amikor egy gyermeket láz, orrfolyás, hasmenés, hányás miatt visznek orvoshoz,
– mondta Jakab Kinga gyermekorvos. A pontos megállapításban a tesztek tudnak sokat segíteni, azonban ezekből hiány van.
Ami az influenzát illeti, legjellemzőbb tünetei az izom- és ízületi fájdalom, valamint a láz. Ebben az esetben gyermekek esetében is javasolt, hogy kerüljék a tömeget, továbbá az ágynyugalom, a sok folyadék és szükség szerint a lázcsillapítás. Amennyiben nem javul az állapota, három-négy nap múlva ajánlott ismét jelentkezni a házi- vagy gyermekorvosnál, hogy további vizsgálatokat végezzen el, és kiderítse a betegség okát.
Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Járványidőszakban a legveszélyeztetettebbek a csecsemők, ugyanis ők még nem kapták meg az összes oltást, nincs elegendő tartalékjuk, és fejletlen az immunrendszerük. Rájuk fokozottan kell figyelni.
Az RSV (respiratory syncytial virus) a leggyakoribb közönséges kórokozó, amely a csecsemőknél a súlyos lefolyású alsó-légúti megbetegedéseket okozza.
Ebben az esetben a szülőknek figyelniük kell a lázra vagy egyéb náthaszerű tünetekre, a köhögésre. Fennállhat légzési nehézség, zihálás, szapora légzés. Ugyanakkor fontos megfigyelni egy csecsemő esetében, hogy nyűgös-e, nehezen nyugszik-e meg, jelentkezik-e például aluszékonyság, hányás.
A gyermekorvos kiemelte, fontos a D-vitamin bevitele nemcsak gyermekek, hanem felnőttek számára is, legfőképp az úgynevezett „r-es” hónapokban, tehát szeptembertől áprilisig.
Bár elengedhetetlen a megfelelő alvási rutin, a multimédiás eszközök, az okostelefon elalvás előtti használata nem javallott. Megfelelő folyadékbevitellel és táplálkozással tudjuk a gyermekek immunrendszerét erősen tartani, sok zöldséggel és gyümölccsel gazdagítva (főleg magas C-vitamin tartalmúakkal). Hozzátette, ugyan hasznosak a gyógyszertári, gyerekbarát kinézetű vitaminok is, de csupán azoktól ne várjunk csodát, elsőként az az életmódon kell javítani.
A kötelező védőoltásokon túlmenően érdemes az influenza elleni oltást is igényelni ősszel a gyermekek és a veszélyeztetett csoportba tartozók számára, hiszen gyorsabb lesz a betegség lefolyása, és elkerülhető a szövődmény (fülgyulladás, tüdőgyulladás, agyhártyagyulladás) – részletezte. Ráadásul létezik már orrspray formájában beadható, az influenza megelőzésére szolgáló oltás is, amit 2 és 18 év közötti gyermekek kaphatnak.
Jakab Kinga szerint nem kell megijedni, ha a gyermek belázasodik, hiszen ilyenkor valójában az immunrendszer lép fel a kórokozók ellen, tehát a láz jót jelent. Megjegyezte,
A lázcsillapítás kapcsán megjegyezte, „jó, ha hagyjuk egy kicsit a gyermek immunrendszerét harcolni.
Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Ne a láz nagysága alapján döntsünk, hanem figyeljük a gyermek közérzetét.” Ha például magasabb lázat is mérünk, de a gyermek közérzete jó, játszik, jókedvű, akkor ne nyúljunk rögtön lázcsillapítóhoz, hagyjuk az immunrendszert védekezni.
Abban az esetben, ha lázcsillapítót kell használni, ajánlott kétfélét egymással váltani: ha például paracetamol-tartalmú lázcsillapítót adtunk, és nem fejti ki a megfelelő hatást, azaz négy óra múlva is fennáll a láz, akkor – hogy a napi dózist ne haladjuk meg – ibuprofén-tartalmú lázcsillapítóra válthatunk, és ezeket váltogassuk.
– tanácsolta. A gyermekgyógyász kihangsúlyozta, semmiképp ne az elődeink drasztikus módszereit használjuk!
Nem ajánlott otthon saját megítélés alapján antibiotikummal kezelni a gyermeket – hívta fel a figyelmet a szakértő. Mint mondta, gyakorta előfordul, hogy egy-kétnapos láz után beviszik a gyermeket a kórházba, és a kivizsgálás során kiderül, a szülő már adta neki otthon az antibiotikumot, holott nem is biztos, szükség lett volna rá.
– hangsúlyozta a gyermekorvos. Ajánlatosabb inkább két-három nap múlva újra megvizsgáltatni a gyermeket szakértővel, és ha ő indokoltnak véli, csak akkor kezdeni az antibiotikumos kúrát.
A szakember felhívta arra is a figyelmet, érdemes hiteles forrásból tájékozódni. Megemlítette a gyermek.ro weboldalt, amelyet erdélyi gyermekorvosok hoztak létre a hiteles tájékoztatás céljából. Az oldalon számos tájékoztatót, összefoglalót találunk, amennyiben kérdések merülnek fel.
Emellett letölthető a Semmelweis HELP névre hallgató applikáció is, amely abban nyújt segítséget a szülőknek, hogy gyermekeik betegsége vagy balesete (égés, állati harapás, rovarcsípés stb.) esetén mikor kell elindulniuk az ügyeletre, kórházba, illetve otthon hogyan enyhíthetők az észlelt tünetek.
Az applikáció alaposan kikérdezi a szülőt a gyermek paramétereiről, azt követően a tüneteiről, és végül megtudhatjuk, mennyire súlyos gonddal állunk szemben. Persze, egyik sem helyettesít egy személyes kivizsgálást, azonban a helyzet felmérésében igen hasznosnak bizonyulnak ezek a lehetőségek is – tette hozzá a szakember.
Képünk illusztráció
Fotó: Gecse Noémi
Betegség esetén első körben a háziorvost érdemes felkeresni, aki tovább küldi a beteget, ha arra szükség van – javasolta. A sürgősségi osztályt csak indokolt esetben keressük fel, hiszen ellenkező esetben fölöslegesen terheljük.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint márciusban a higiéniai és kozmetikai szolgáltatások, a margarin, valamint a csatornázási és a köztisztasági szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben a tavalyi harmadik hónaphoz képest.
Felerősödő szélre, havazásra és hóviharokra figyelmeztető újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki területekre. Vasárnap reggelig szinte az egész országban számítani lehet havas esőre, jegesedésre.
Zuhanórepülésben van az amerikai dollár a nemzetközi piacokon péntek reggel. A román lejjel szemben a dollár tíz százalékot veszített azóta, hogy Donald Trump amerikai elnököt beiktatták az amerikai elnöki tisztségbe.
Januárhoz képest februárban 23 lejjel, azaz 0,4 százalékkal 5351 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Noha előre szólt a rendőrség, hogy fokozott közúti ellenőrzéseket végeznek a héten, ez mégsem hatott meg mindenkit.
Tánczos Barna csütörtök este azt nyilatkozta, jómaga tíz évvel ezelőtt jelentette ki először, hogy több mint tízezer medve él Romániában.
Összesen 40 személy ellen emeltek vádat az ügyészek a két halálos áldozatot és több sérültet követelő urziceni-i tömegverekedés ügyében.
Több csíkszéki településen is gazdafórumot szervez a Székely Gazdaszervezetek Egyesülete, amelyeken tájékoztatják a gazdákat a száj- és körömfájásjárvánnyal kapcsolatos legfontosabb tudnivalókról.
Idén februárban is negatív volt a természetes szaporulat Romániában: a népesség 10 559 fővel csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Elena Lasconi csütörtökön a Facebook-oldalán bejelentette, hogy bepereli azokat, akik „a kényelmes jövőjük biztosításáért visszaélést próbálnak elkövetni”.
szóljon hozzá!