Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Sok gyermek küzd felső-légúti megbetegedésekkel ebben az időszakban. Az influenzajárvány kapcsán gyermekorvost kérdeztünk arról, mikor érdemes hozzá vinni a beteget, és mit javasol a szülőknek.
2024. február 13., 10:092024. február 13., 10:09
Az influenzának könnyebb (A) és súlyosabb (B) formáját tartják számon, amelyek közül utóbbi tüdőgyulladással és elhúzódó tünetekkel járhat. Amikor egy gyermeket láz, orrfolyás, hasmenés, hányás miatt visznek orvoshoz,
– mondta Jakab Kinga gyermekorvos. A pontos megállapításban a tesztek tudnak sokat segíteni, azonban ezekből hiány van.
Ami az influenzát illeti, legjellemzőbb tünetei az izom- és ízületi fájdalom, valamint a láz. Ebben az esetben gyermekek esetében is javasolt, hogy kerüljék a tömeget, továbbá az ágynyugalom, a sok folyadék és szükség szerint a lázcsillapítás. Amennyiben nem javul az állapota, három-négy nap múlva ajánlott ismét jelentkezni a házi- vagy gyermekorvosnál, hogy további vizsgálatokat végezzen el, és kiderítse a betegség okát.
Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Járványidőszakban a legveszélyeztetettebbek a csecsemők, ugyanis ők még nem kapták meg az összes oltást, nincs elegendő tartalékjuk, és fejletlen az immunrendszerük. Rájuk fokozottan kell figyelni.
Az RSV (respiratory syncytial virus) a leggyakoribb közönséges kórokozó, amely a csecsemőknél a súlyos lefolyású alsó-légúti megbetegedéseket okozza.
Ebben az esetben a szülőknek figyelniük kell a lázra vagy egyéb náthaszerű tünetekre, a köhögésre. Fennállhat légzési nehézség, zihálás, szapora légzés. Ugyanakkor fontos megfigyelni egy csecsemő esetében, hogy nyűgös-e, nehezen nyugszik-e meg, jelentkezik-e például aluszékonyság, hányás.
A gyermekorvos kiemelte, fontos a D-vitamin bevitele nemcsak gyermekek, hanem felnőttek számára is, legfőképp az úgynevezett „r-es” hónapokban, tehát szeptembertől áprilisig.
Bár elengedhetetlen a megfelelő alvási rutin, a multimédiás eszközök, az okostelefon elalvás előtti használata nem javallott. Megfelelő folyadékbevitellel és táplálkozással tudjuk a gyermekek immunrendszerét erősen tartani, sok zöldséggel és gyümölccsel gazdagítva (főleg magas C-vitamin tartalmúakkal). Hozzátette, ugyan hasznosak a gyógyszertári, gyerekbarát kinézetű vitaminok is, de csupán azoktól ne várjunk csodát, elsőként az az életmódon kell javítani.
A kötelező védőoltásokon túlmenően érdemes az influenza elleni oltást is igényelni ősszel a gyermekek és a veszélyeztetett csoportba tartozók számára, hiszen gyorsabb lesz a betegség lefolyása, és elkerülhető a szövődmény (fülgyulladás, tüdőgyulladás, agyhártyagyulladás) – részletezte. Ráadásul létezik már orrspray formájában beadható, az influenza megelőzésére szolgáló oltás is, amit 2 és 18 év közötti gyermekek kaphatnak.
Jakab Kinga szerint nem kell megijedni, ha a gyermek belázasodik, hiszen ilyenkor valójában az immunrendszer lép fel a kórokozók ellen, tehát a láz jót jelent. Megjegyezte,
A lázcsillapítás kapcsán megjegyezte, „jó, ha hagyjuk egy kicsit a gyermek immunrendszerét harcolni.
Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Ne a láz nagysága alapján döntsünk, hanem figyeljük a gyermek közérzetét.” Ha például magasabb lázat is mérünk, de a gyermek közérzete jó, játszik, jókedvű, akkor ne nyúljunk rögtön lázcsillapítóhoz, hagyjuk az immunrendszert védekezni.
Abban az esetben, ha lázcsillapítót kell használni, ajánlott kétfélét egymással váltani: ha például paracetamol-tartalmú lázcsillapítót adtunk, és nem fejti ki a megfelelő hatást, azaz négy óra múlva is fennáll a láz, akkor – hogy a napi dózist ne haladjuk meg – ibuprofén-tartalmú lázcsillapítóra válthatunk, és ezeket váltogassuk.
– tanácsolta. A gyermekgyógyász kihangsúlyozta, semmiképp ne az elődeink drasztikus módszereit használjuk!
Nem ajánlott otthon saját megítélés alapján antibiotikummal kezelni a gyermeket – hívta fel a figyelmet a szakértő. Mint mondta, gyakorta előfordul, hogy egy-kétnapos láz után beviszik a gyermeket a kórházba, és a kivizsgálás során kiderül, a szülő már adta neki otthon az antibiotikumot, holott nem is biztos, szükség lett volna rá.
– hangsúlyozta a gyermekorvos. Ajánlatosabb inkább két-három nap múlva újra megvizsgáltatni a gyermeket szakértővel, és ha ő indokoltnak véli, csak akkor kezdeni az antibiotikumos kúrát.
A szakember felhívta arra is a figyelmet, érdemes hiteles forrásból tájékozódni. Megemlítette a gyermek.ro weboldalt, amelyet erdélyi gyermekorvosok hoztak létre a hiteles tájékoztatás céljából. Az oldalon számos tájékoztatót, összefoglalót találunk, amennyiben kérdések merülnek fel.
Emellett letölthető a Semmelweis HELP névre hallgató applikáció is, amely abban nyújt segítséget a szülőknek, hogy gyermekeik betegsége vagy balesete (égés, állati harapás, rovarcsípés stb.) esetén mikor kell elindulniuk az ügyeletre, kórházba, illetve otthon hogyan enyhíthetők az észlelt tünetek.
Az applikáció alaposan kikérdezi a szülőt a gyermek paramétereiről, azt követően a tüneteiről, és végül megtudhatjuk, mennyire súlyos gonddal állunk szemben. Persze, egyik sem helyettesít egy személyes kivizsgálást, azonban a helyzet felmérésében igen hasznosnak bizonyulnak ezek a lehetőségek is – tette hozzá a szakember.
Képünk illusztráció
Fotó: Gecse Noémi
Betegség esetén első körben a háziorvost érdemes felkeresni, aki tovább küldi a beteget, ha arra szükség van – javasolta. A sürgősségi osztályt csak indokolt esetben keressük fel, hiszen ellenkező esetben fölöslegesen terheljük.
Az RMDSZ készen áll a párbeszédre és a közös munkára Románia új elnökével – jelentette be hétfőn este Kelemen Hunor szövetségi elnök, miután Nicușor Dan telefonon köszönte meg neki a magyar választók támogatását.
Útlezárásra kell számítani kedden és szerdán a székelyudvarhelyi Villanytelep utca környékén – emiatt a buszok is más útvonalon közlekednek ezen a két napon.
Felére csökkent az év eleje óta Hargita megyében jegyzett, védett vadak által okozott károk száma a múlt év azonos időszakához képest. Noha a csökkenés nem feltétlenül tekinthető tendenciának, úgy tűnik, hatékony módszer a problémás vadak kiemelése.
A kitartó esőzés miatt hétfőn egyszerre négy szivattyút is beüzemeltek a parajdi sóbánya környékén, hogy megakadályozzák a víz újbóli behatolását a bányába.
Nicușor Dan megválasztott államfő szerint az lenne az ideális, ha a PSD, a PNL, az USR, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek közösen alakítanának kormányt.
Kilencvenkilenc évesen elhunyt a csíkszentkirályi Benedek Ferenc, aki a második világháborúban szolgált, majd orosz hadifogságba esett.
Nicușor Dan megválasztott államfő a legfontosabb teendők között említette az oktatás színvonala terén tapasztalt egyenlőtlenségek csökkentését és a kritikus gondolkodás fejlesztését.
Daniel David oktatási miniszter szerint nincsen rendjén, hogy a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgája két tantárgyra szorítkozik, miközben az oktatás a nyolc alapkompetencia fejlesztését célozza.
Az újabb lehűlés és csapadékos időjárás következtében ismét havazott a Madarasi Hargitán.
Ion Iliescu volt államfő is gratulált hétfőn Nicușor Dannak az elnökválasztás megnyeréséhez.
szóljon hozzá!