A D-vitamin ajánlott, az antibiotikummal csínján kell bánni

A D-vitamin ajánlott, az antibiotikummal csínján kell bánni

Képünk illusztráció

Fotó: Haáz Vince

Sok gyermek küzd felső-légúti megbetegedésekkel ebben az időszakban. Az influenzajárvány kapcsán gyermekorvost kérdeztünk arról, mikor érdemes hozzá vinni a beteget, és mit javasol a szülőknek.

László Ildikó

2024. február 13., 10:092024. február 13., 10:09

Az influenzának könnyebb (A) és súlyosabb (B) formáját tartják számon, amelyek közül utóbbi tüdőgyulladással és elhúzódó tünetekkel járhat. Amikor egy gyermeket láz, orrfolyás, hasmenés, hányás miatt visznek orvoshoz,

nehéz rögtön megállapítani, hogy koronavírusos, influenzás vagy más vírus okozta megbetegedésről van szó

– mondta Jakab Kinga gyermekorvos. A pontos megállapításban a tesztek tudnak sokat segíteni, azonban ezekből hiány van.

Ami az influenzát illeti, legjellemzőbb tünetei az izom- és ízületi fájdalom, valamint a láz. Ebben az esetben gyermekek esetében is javasolt, hogy kerüljék a tömeget, továbbá az ágynyugalom, a sok folyadék és szükség szerint a lázcsillapítás. Amennyiben nem javul az állapota, három-négy nap múlva ajánlott ismét jelentkezni a házi- vagy gyermekorvosnál, hogy további vizsgálatokat végezzen el, és kiderítse a betegség okát.

Galéria

Képünk illusztráció

Fotó: Haáz Vince

A legkisebbekre fokozottan kell figyelni

Járványidőszakban a legveszélyeztetettebbek a csecsemők, ugyanis ők még nem kapták meg az összes oltást, nincs elegendő tartalékjuk, és fejletlen az immunrendszerük. Rájuk fokozottan kell figyelni.

Az RSV (respiratory syncytial virus) a leggyakoribb közönséges kórokozó, amely a csecsemőknél a súlyos lefolyású alsó-légúti megbetegedéseket okozza.

Az RSV-fertőzések szezonálisak, általában hidegebb időben következnek be. Leggyakrabban novembertől áprilisig fordulnak elő, ráadásul a vírusfertőzést egy szezonon belül többször is el lehet kapni.

Ebben az esetben a szülőknek figyelniük kell a lázra vagy egyéb náthaszerű tünetekre, a köhögésre. Fennállhat légzési nehézség, zihálás, szapora légzés. Ugyanakkor fontos megfigyelni egy csecsemő esetében, hogy nyűgös-e, nehezen nyugszik-e meg, jelentkezik-e például aluszékonyság, hányás.

Az immunrendszer megerősítése érdekében

A gyermekorvos kiemelte, fontos a D-vitamin bevitele nemcsak gyermekek, hanem felnőttek számára is, legfőképp az úgynevezett „r-es” hónapokban, tehát szeptembertől áprilisig.

Gyermekeknél születéstől másfél éves korig kötelező a napi D-vitamin, de a későbbi pótlásra is szükség van, hiszen a napfény nem elegendő.

Bár elengedhetetlen a megfelelő alvási rutin, a multimédiás eszközök, az okostelefon elalvás előtti használata nem javallott. Megfelelő folyadékbevitellel és táplálkozással tudjuk a gyermekek immunrendszerét erősen tartani, sok zöldséggel és gyümölccsel gazdagítva (főleg magas C-vitamin tartalmúakkal). Hozzátette, ugyan hasznosak a gyógyszertári, gyerekbarát kinézetű vitaminok is, de csupán azoktól ne várjunk csodát, elsőként az az életmódon kell javítani.

A kötelező védőoltásokon túlmenően érdemes az influenza elleni oltást is igényelni ősszel a gyermekek és a veszélyeztetett csoportba tartozók számára, hiszen gyorsabb lesz a betegség lefolyása, és elkerülhető a szövődmény (fülgyulladás, tüdőgyulladás, agyhártyagyulladás) – részletezte. Ráadásul létezik már orrspray formájában beadható, az influenza megelőzésére szolgáló oltás is, amit 2 és 18 év közötti gyermekek kaphatnak.

A láztól nem kell félni

Jakab Kinga szerint nem kell megijedni, ha a gyermek belázasodik, hiszen ilyenkor valójában az immunrendszer lép fel a kórokozók ellen, tehát a láz jót jelent. Megjegyezte,

37 és 38 közötti értéknél hőemelkedésről beszélhetünk, és csak 38 fok fölött lázról.

A lázcsillapítás kapcsán megjegyezte, „jó, ha hagyjuk egy kicsit a gyermek immunrendszerét harcolni.

Galéria

Képünk illusztráció

Fotó: Pixabay

Ne a láz nagysága alapján döntsünk, hanem figyeljük a gyermek közérzetét.” Ha például magasabb lázat is mérünk, de a gyermek közérzete jó, játszik, jókedvű, akkor ne nyúljunk rögtön lázcsillapítóhoz, hagyjuk az immunrendszert védekezni.

Ha muszáj a lázat csillapítani

Abban az esetben, ha lázcsillapítót kell használni, ajánlott kétfélét egymással váltani: ha például paracetamol-tartalmú lázcsillapítót adtunk, és nem fejti ki a megfelelő hatást, azaz négy óra múlva is fennáll a láz, akkor – hogy a napi dózist ne haladjuk meg – ibuprofén-tartalmú lázcsillapítóra válthatunk, és ezeket váltogassuk.

Ha a négyórás periódusban nem jön le a láz, alkalmazhatunk ülőfürdőt is, de mindenképp csak azoknál a gyermekeknél, akik tudnak vízben ülni, és csakis addig, amíg az nekik kellemes

– tanácsolta. A gyermekgyógyász kihangsúlyozta, semmiképp ne az elődeink drasztikus módszereit használjuk!

Antibiotikumot csak orvosi javaslatra

Nem ajánlott otthon saját megítélés alapján antibiotikummal kezelni a gyermeket – hívta fel a figyelmet a szakértő. Mint mondta, gyakorta előfordul, hogy egy-kétnapos láz után beviszik a gyermeket a kórházba, és a kivizsgálás során kiderül, a szülő már adta neki otthon az antibiotikumot, holott nem is biztos, szükség lett volna rá.

A túlzott antibiotikum-használat miatt egyre nagyobb a rezisztencia, ezt elkerülendő nem javasolt azonnal antibiotikumot tartalmazó készítményekkel kezelni a gyermekeket

– hangsúlyozta a gyermekorvos. Ajánlatosabb inkább két-három nap múlva újra megvizsgáltatni a gyermeket szakértővel, és ha ő indokoltnak véli, csak akkor kezdeni az antibiotikumos kúrát.

Csakis hiteles forrásból tájékozódjunk

A szakember felhívta arra is a figyelmet, érdemes hiteles forrásból tájékozódni. Megemlítette a gyermek.ro weboldalt, amelyet erdélyi gyermekorvosok hoztak létre a hiteles tájékoztatás céljából. Az oldalon számos tájékoztatót, összefoglalót találunk, amennyiben kérdések merülnek fel.

Emellett letölthető a Semmelweis HELP névre hallgató applikáció is, amely abban nyújt segítséget a szülőknek, hogy gyermekeik betegsége vagy balesete (égés, állati harapás, rovarcsípés stb.) esetén mikor kell elindulniuk az ügyeletre, kórházba, illetve otthon hogyan enyhíthetők az észlelt tünetek.

Az applikáció alaposan kikérdezi a szülőt a gyermek paramétereiről, azt követően a tüneteiről, és végül megtudhatjuk, mennyire súlyos gonddal állunk szemben. Persze, egyik sem helyettesít egy személyes kivizsgálást, azonban a helyzet felmérésében igen hasznosnak bizonyulnak ezek a lehetőségek is – tette hozzá a szakember.

Galéria

Képünk illusztráció

Fotó: Gecse Noémi

Betegség esetén első körben a háziorvost érdemes felkeresni, aki tovább küldi a beteget, ha arra szükség van – javasolta. A sürgősségi osztályt csak indokolt esetben keressük fel, hiszen ellenkező esetben fölöslegesen terheljük.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 16., kedd

Készen áll a vargyasi híd a forgalomra

Hivatalosan is megnyitják a forgalom előtt a kevesebb mint egy éve készülő új acélhidat Vargyason. A polgármester szerint ugyan csúszott némileg az átadás, de ha minden jól megy, szerdától új híd köti össze Erdővidéket Udvarhelyszékkel.

Készen áll a vargyasi híd a forgalomra
2024. április 16., kedd

Segítségnyújtás az udvarhelyszéki gazdáknak: minden kérdésre válaszolnak a mezőgazdasági szakemberek

Ismét útjára indul Udvarhelyszéken a gazdafórum-karaván, az Udvarhelyszéki RMDSZ és a Székely Gazdaszervezetek Egyesületének szervezésében. Huszonhat településre látogatnak el a szervezők azzal a céllal, hogy a gazdákat meghallgassák, tájékoztassák.

Segítségnyújtás az udvarhelyszéki gazdáknak: minden kérdésre válaszolnak a mezőgazdasági szakemberek
2024. április 16., kedd

Tündérek és ördögök a tornateremben

Az évad utolsó nagyszínpadi bemutatójára készül a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház: az Ördögölő Józsiás című tündérjátékot Tamási Áron azonos című darabja alapján Szabó Attila írta és rendezte. A premiert április 19-én 18 órától tartják.

Tündérek és ördögök a tornateremben
2024. április 16., kedd

Lehet rontani az időjárási helyzeten: szaharai porfelhő is érkezik Románia fölé

A keddi nap folyamán szaharai eredetű porszemcséket tartalmazó légtömeg érkezik Románia fölé, és az esőzések nyomán lerakódik – írja az Agerpres hírügynökség az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) tájékoztatására hivatkozva.

Lehet rontani az időjárási helyzeten: szaharai porfelhő is érkezik Románia fölé
2024. április 16., kedd

Jobb életkörülményeket teremtünk európai forrásokból

Maros megye fejlesztésére az elmúlt 4 évben több mint 27 nagy európai pályázati forrást mozgósítottunk. Ezek egy részét az úthálózat korszerűsítésére fordítottuk.

Jobb életkörülményeket teremtünk európai forrásokból
2024. április 16., kedd

Néhány kiadós eső megkoronázhatná a tavaszi mezőgazdasági munkálatok eredményét

Jó ütemben haladnak a tavaszi mezőgazdasági munkálatok Hargita megyében, a fő terménynek számító burgonyának közel a háromnegyedét már elültették a gazdák. A talajnak azonban kiadós csapadékra lenne szüksége.

Néhány kiadós eső megkoronázhatná a tavaszi mezőgazdasági munkálatok eredményét
2024. április 16., kedd

Magyarországi turnéra indul Szuvi és Csorbi

Budapesten, a Magyarság Háza Galériában tart előadást vasárnap a gyergyószentmiklósi Halvirág Bábszínház. A Fogasmese ezt követően három másik magyarországi helyszínen is látható lesz.

Magyarországi turnéra indul Szuvi és Csorbi
2024. április 16., kedd

Majdnem tragikus vége lett a sárkányeregetésnek

Különös esethez riasztották a Maros megyei tűzoltóság mentőcsapatát hétfő este Maroskeresztúrra: áramütés ért egy férfit, miközben sárkányt eregetett egy magasfeszültségű vezetéknél.

Majdnem tragikus vége lett a sárkányeregetésnek
2024. április 16., kedd

Két udvarhelyszéki településen új polgármesterjelölttel vág neki a kampánynak az RMDSZ

Oroszhegyben és Székelyvarságon nem szeretnének újrázni a korábbi polgármesterek, további két településen pedig nem indít saját polgármesterjelöltet az RMDSZ.

Két udvarhelyszéki településen új polgármesterjelölttel vág neki a kampánynak az RMDSZ
2024. április 16., kedd

Elhunyt Boér Károly, a Marosvásárhelyi Rádió munkatársa

Elhunyt kedden délelőtt Boér Károly, a Marosvásárhelyi Rádió munkatársa – közölte a rádió szerkesztősége.

Elhunyt Boér Károly, a Marosvásárhelyi Rádió munkatársa
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!