A csíkszeredai Demokrácia Központ januári megnyitása óta az iroda munkatársai 8300 személy számára állították össze a magyar állampolgárság megszerzéséhez szükséges aktacsomót. A legtöbb honosítási dossziét, ötezret, ugyancsak a hargitai megyeszékhely irodájában állították össze. Erdélyben eddig hatvanhétezer személy fordult a huszonöt demokrácia központ valamelyikéhez.
2011. november 28., 17:222011. november 28., 17:22
2011. november 28., 18:242011. november 28., 18:24
A csíkszeredai Demokrácia Központ bejáratát jelző tábla. Sokak iránymutatója
„Nemzeti összefogás nélkül nem lehet kilábalni a krízisből. Azzal, hogy az év végére 200 ezer magyar teszi le az állampolgársági esküt, bebizonyítottuk, hogy nem kívánunk belesüppedni a válság bénító világába” – így fogalmazott Budapesten minap Orbán Viktor magyar miniszterelnök. A magyar állampolgárság megszerzésében, pontosabban az állampolgárság megszerzéséhez szükséges dosszié összeállításában segítenek az Erdély-szerte létrehozott huszonöt demokrácia központ munkatársai.
A legfelkapottabb iroda
„Nálunk eddig tizenötezren érdeklődtek, ötezer dossziét állítottunk össze, amelyekben összesen nyolcezer háromszáz személy kérvényezte a magyar állampolgárság felvételét. Azért eltérő a dossziék és a kérvényezők száma, mert egy iratcsomóban több ügyfél kérvénye is lehet: egy házaspár esetében például egyetlen aktacsomót állítunk ki” – értesült portálunk Tiboldi Lászlótól, a csíkszeredai Demokrácia Központ vezetőjétől.
Arányaiban a létező huszonöt erdélyi demokrácia központ közül a csíkszeredai a „legfelkapottabb”: itt fogadták a legtöbb ügyfelet, és itt állították össze az Erdélyben kiállított összes aktacsomó 12,3 százalékát.
Könnyített honosítás
„Valóban sokan keresnek fel minket, ám még mindig az az érzésünk, mintha az emberek nagy része attól tartana, hogy egy ilyen állampolgársági iratcsomó összeállítása hatalmas utánajárást igényel. Egyáltalán nincs így, az eljárás nevében is benne van, hogy ez a folyamat nem hasonlít az egykori állampolgárságok megszerzése körüli bonyodalmakhoz. Jelen esetben minden egyszerűbb, nemhiába nevezik könnyített honosításnak, illetve visszahonosításnak” – hangsúlyozza az irodavezető, majd hozzáteszi: ők nem csak a honosítási eljáráshoz szükséges iratok összeállításában, hanem a dosszié konzulátusra való leadási időpontjának foglalásába is besegítenek.
A vidékiek egyelőre kivárnak
„Ezt a szolgáltatást természetesen ingyen végezzük, az ügyfeleknek csak a dokumentumok fordításáért kell fizetniük. Az érintetteknek annyi a dolguk, hogy találják meg annak a legközelebbi felmenőjüknek az iratait, aki valamikor magyar állampolgár volt. Íme, egy példa: akik 1940. augusztus 30. és 1945. január 20. között Észak-Erdélyben éltek, amelybe Székelyföld is beletartozott, azok a személyek az említett időszak alatt magyar állampolgárok voltak, ezért az ő esetükben nagyon egyszerű a dosszié összeállítása. Sőt az említett periódusban élők leszármazottai is egyetlen papírral, a felmenő valamely hivatalos okiratával igazolhatják, hogy van olyan családtagjuk, aki valamikor magyar állampolgár volt” – példálózik Tiboldi. Házastársak esetében a feleknek saját felmenői águkon kell igazolniuk elődeik magyar állampolgárságát.
Az ötezredik, Csíkszeredában összeállított honosítási dossziét Karda Erika Györgyi sepsiszentgyörgyi lakos vehette át hétfőn
A csíkszeredai irodát eddig nagyrészt a megyeszékhely lakói, valamint a környező településeken élők keresték fel. „A vidékiek továbbra is kivárnak. Épp ezért úgy döntöttünk, hogy ezentúl kihelyezett fogadóórákat tartunk. Gyimesközéplokon már nyolc alkalommal jártunk, hamarosan Csíkszépvízen és Csíkszentdomokoson, illetve valamely alcsíki községben fogunk kihelyezett fogadóórákat szervezni” – jegyzi meg az illetékes.
Számok Erdélyből
Erdélyben a demokrácia központok eddig 67 ezer személynek állították össze a magyar állampolgárság megszerzéséhez szükséges iratcsomóját. A legtöbben Csíkszeredában (8300 személy) fordultak az illetékes irodához. Marosvásárhelyen 7400-an, Sepsiszentgyörgyön 5100-an, Székelyudvarhelyen 4500-an, Kolozsváron 7600-an, Nagyváradon 5800-an, Szatmárnémetiben 5700-an, Brassóban 1900-an, Nagybányán 3400-an, Gyergyószentmiklóson pedig 2300-an vették igényben a helyi demokrácia központok segítségét. A kisebb „forgalmat” lebonyolító székelyföldi irodák: Kézdivásárhely (1900), Székelykeresztúr (920), Kovászna (530), Nyárádszereda (560), Erdőszentgyörgy (320), Barót (650).
Lesodródott az úttestről egy autó a Maros megyei Nyárádkarácson községhez tartozó Folyfalván kedden este. Az autóban utazó személy súlyosan sérüléseket szenvedett, kórházba szállították.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Kidőlt fa miatt lezárták a 12C jelű országutat Gyergyószentmiklós és a Gyilkos-tó között kedden este. Áramszünet is van a térségben a vihar okozta károk miatt.
Megtalálták annak a medvének a bocsát, amelynek az anyja a napokban egy motorost ölt meg a Transzfogarason. A tragédiát követően a nagyvadat kilőtték, a bocs pedig anya nélkül maradt.
Lezárták az utat a Bucsin-tető térségében egy kidőlt fa miatt kedden este. A hatóságok este kilenckor még dolgoztak az útszaszakasz felszabadításán.
Hét megye 35 településén okozott károkat a viharos időjárás a keddi nap folyamán – derül ki a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztályának (DSU) összesítéséből.
Felhőszakadás, erős szél, jégeső várható Maros megyében kedden délután. A meteorológiai szolgálat narancs színű (másodfokú) riasztása kedden 22 óráig marad érvényben.
Közel tízezer pedagógus mérette meg magát július 8-án a véglegesítő vizsga írásbeli részén. A siker itt kulcsfontosságú: e nélkül nem lehet hosszú távon a tanári pályán maradni. Székelyföldön a legtöbben óvónői és tanítói vizsgára iratkoztak.
Három új alkotmánybíró kezdi el kilenc évre szóló megbízatását ezen a héten – írja az Agerpres hírügynökség.
Alkotmánybírói kinevezést kapott kedden Dacian Cosmin Dragoș egyetemi tanár. Az erről szóló rendeletet Nicușor Dan államfő írta alá.
szóljon hozzá!