A csíkszeredai Városi Művelődési Házban működik a Csíki Játékszín. Csökkenő létszám
Fotó: Gecse Noémi
Olyan állások szűntek meg novembertől a Csíki Játékszínnél, amelyek nélkülözhetetlenek a csíkszeredai színtársulat számára. Öröm az ürömben, hogy a munkájukat némileg megkönnyíti, hogy az elbocsátott munkatársak közül ketten – a kellékes és az egyik jelmezkészítő – önkéntesen, tehát ingyen továbbra is a társulatnál dolgoznak. A helyzet azonban nem rózsás.
2017. november 22., 11:472017. november 22., 11:47
2017. november 22., 11:532017. november 22., 11:53
Parászka Miklóstól, a Csíki Játékszín igazgatójától arról érdeklődtünk, hogy hogyan változott meg a színház élete, a társulat mindennapjai a kulturális intézmények átszervezése nyomán, miután novembertől több munkatársuktól is búcsút kellett venniük.
– kezdte a színházigazgató, aki még a beszélgetés elején kihangsúlyozta, 19 éven át harmonikus és kooperatív viszony létezett a színházfenntartó csíkszeredai önkormányzat és a Csíki Játékszín között, és továbbra is azon vannak, hogy ez a viszony helyreálljon.
„Az intézmény már eleve egy csökkentett személyzettel működött, összevont munkakörökkel” – jegyezte meg.
Fotó: Gecse Noémi
Annak érdekében, hogy jobban meg lehessen érteni a színház helyzetét, összevetette működésüket a temesvári Csiky Gergely színházzal. Mint magyarázta, ott 98 alkalmazott dolgozik hozzávetőleg évi 6,5 millió lejes költségvetésből, miközben a Hargita megyében működő 3 színháznak összesen van 90 alkalmazottja és körülbelül ugyanannyi költségvetése, mint a temesvárinak egyedül. A Csíki Játékszín 45 alkalmazottjának a számát lecsökkentették, jelentősen megnehezítve a társulat tevékenységét, így 39-en maradtak.
– fogalmazott Parászka.
A megyeszékhely társulata
ennek kapcsán a színházigazgató megjegyezte, hogy más színházaknál két súgó is dolgozik. Továbbá
Mint megtudtuk, a nyugdíjas korú férfi, mivel szívügyének tekinti a színházat, jelenleg önkéntesen végzi a feladatait a társulatnál.
A 2016-2017-es évadban Csíkszereda színházának 51 ezer nézője volt
Fotó: Gecse Noémi
Ugyanakkor egy másik jelmezkészítői állást is megszüntettek. Az igazgató elmesélte, hogy a jelmezkészítő kolléganőjüket ugyan kérték, hogy vegye át a jegypénztárosi feladatokat, – mivel a jegypénztárost is nyugdíjba kellett küldeniük –, de nem vállalta el ezt a feladatot, inkább elhagyta a színházat. Így
Jelenleg egyébként annak a jogi megoldását keresik, hogy visszaszerződhessék a produkciós költségek terhére a súgó és a kellékes munkatársukat, az intézmény kérte az önkormányzat jogi apparátusának segítségét ebben.
Csíkszeredai Polgármesteri Hivatalához került a színház hangtechnikusa, aki egyben díszletmunkásként is tevékenykedett, illetve a színház titkárnője és közönségszervezője is a polgármesteri hivatalhoz került.
– adott hangot félelmének a színházigazgató. Hozzátette, hogy
Fotó: Gecse Noémi
A színház költségvetése az elmúlt években valamelyest növekedett, ez a fizetésemelések mellett annak is köszönhető, hogy a Csíki Mozi is ügykezelésükbe került, így nagyobb mértékű hozzájárulást kaptak a várostól. A filmszínházat novembertől azonban visszavette a város, de a költségvetési számokban látszik, hogy
„Eddig minden év végén korrektül visszaadtuk, amit megspóroltunk a városnak” – jegyezte meg Parászka. 2018-ra valamivel kevesebbet, mindössze 2,7 millió lejt kértek, és úgy tervezték, hogy növelni fogják a saját jövedelmüket. Mint megtudtuk,
Az igazgató fontosnak tartotta elmondani azt is, hogy a Csíkszereda színházának 51 ezer nézője volt a 2016-2017-es évadban. 169 saját előadást tartottak és 44 vendégelőadást fogadtak. A bérletes nézőik száma pedig 8200 fölötti volt.
Veress Albert, a Csíki Játékszín színésze a Facebook közösségi oldalon nyilvános bejegyzésben tette közzé, hogy a társulat kellékese novembertől ingyen dolgozik, mert nem tartották be azt az ígéretet, hogy külsős szerződéssel újra alkalmazzák. Bejegyzésére több mint 300-an reagáltak, és több mint 100-an hozzászóltak. Sokan felháborodtak azon, hogy leépítették a társulat létszámát, volt olyan is, aki egyenesen általános sztrájkot javasolt.
– adott hangot véleményének az egyik hozzászóló.
Fotó: Gecse Noémi
Önkormányzati döntés volt
Mint ismert, a kulturális intézmények átszervezéséről októberi ülésén döntött a csíkszeredai önkormányzati képviselő-testület. Mint arról már korábban beszámoltunk, a megszavazott határozat szerint a Csíki Játékszínnél felszámolták a jegypénztárosi, a kellékes és a súgó állásokat, illetve visszavette a város a Csíki Mozi működtetésére elkülönített 5 állást is, ebből azonban nem volt mindegyik betöltve. A hivatalhoz került továbbá a társulattól még három állás: egy szervező, egy díszletes, egy ügyintéző. A Csíki Székely Múzeumtól a városházához került két muzeológus, továbbá egy be nem töltött restaurátori állást megszüntettek. A Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes nyolc személyt veszített el, így huszonhatan maradtak, közölte egy korábbi sajtótájékoztatón András Mihály, az intézmény vezetője. A városvezetés egyébként a kulturális iroda alárendeltségébe egy szervezői csapatot kívánt létrehozni az intézményektől átvett munkaerő bekapcsolásával. Irodájuk az elképzelések szerint a Csíki Mozi épületében kapna helyet, feladatuk lenne többek között a rendezvényszervezés, a jegyeladás, a város „mecénás” kedvének serkentése.
Óraátállítás vár ránk ismét vasárnap hajnalban, ezúttal egy körrel visszafelé tekerjük a nagy mánusokat. Bár évek óta rebesgetik, hogy megszabadulunk bioritmusunk ily módon történő felforgatásától, úgy tűnik, ez még jövőben sem esedékes.
Tizenhat évesen az 1956-os forradalomban harcolt, pénteken rendkívüli történelemórán mutatta be az eseményeket a Corvin-közi pesti srác, Varga János. Történetüket Kolozsváron és Székelykeresztúron is sok diákkal ismertette meg.
Az idei első félévben 2311 ember szenvedett munkabalesetet Romániában, 11,6 százalékkal kevesebben, mint 2023 azonos időszakában. Az áldozatok közül 43-an vesztették életüket, 34,8 százalékkal kevesebben, mint az előző év első hat hónapjában.
Az ország legalacsonyabb hőmérsékletét mérték Csíkszeredában szombatra virradóan az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint.
Első alkalommal végeztek prosztatarákos férfiaknál prosztatektómiás műtéteket a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban – adja hírül az egészségügyi intézmény.
A belföldi vasúti személy- és teherforgalom 81 vonatjáratának kell majd összesen 4860 percet vesztegelnie a vasárnap hajnali óraátállításkor – tájékoztatott szombaton a Román Vasúttársaság (CFR).
A magánszektorban megjelenő álláshirdetésekkel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat foglalta össze Fazakas László ügyvéd lapcsaládunk munkaközvetítő portálján, a Jóálláson induló új cikksorozat első részében.
Elkezdődött a balavásári körforgalom építése a Marosvásárhelyt, Szovátát, Segesvárt és Dicsőszentmártont összekötő útkereszteződésben, forgalomkorlátozásokra kell számítani az érintett útszakaszon.
Összehangolt hatósági akció zajlott Maros megyében a pénteki nap folyamán a falopások megfékezésének érdekében. Nyolc személyt előállítottak.
szóljon hozzá!