Sok településen ötven fő alá csökkent a román lakosság – ez is aggodalomra ad okot Lăcătușu szerint
Fotó: Kocsis B. János
A Kovászna megyei román közösség elmúlt száz évéről szóló tanulmányt tett közzé a centenárium alkalmából a Kovászna-Hargita Európai Tanulmányi Központ, arra a következtetésre jutva, hogy a Háromszéken élő románok hatalmas erőfeszítéseket kell tegyenek, hogy megőrizzék identitásukat.
2018. november 13., 20:352018. november 13., 20:35
A központ tudományos igazgatója, Ioan Lăcătușu a tanulmány kapcsán úgy nyilatkozott, hogy az 1910 és 2011-es népszámlálás adatait dolgozta fel, ugyanakkor kutatásokra, más tanulmányokra is alapoz. A most megjelent kiadvány szerint
1910-ben a jelenlegi Kovászna megye területén 151 ezren éltek, 18,58 százalékuk volt román nemzetiségű, vagyis ortodox vagy görög-keleti katolikus;
2011-ben 201 ezer lakosból 21,42 százalék volt román.
A szerző szerint a 3 százalékos növekedés az 1968 és 1989 közötti migrációnak tulajdonítható, elsősorban Sepsiszentgyörgyre és Kézdivásárhely költöztek be románok, mert ebben az időszakban „gazdasági, társadalmi és kulturális fellendülés” volt tapasztalható.
Lăcătușu szerint az itt élő román közösség számára az 1918-as egyesülés „újjászületést” hozott minden téren, de még most is „sebezhetők”, mert csak nagy erőfeszítésekkel tudják megőrizni identitásukat. Ugyanakkor vészharangot is kongat, hogy – a 2011-es népszámlálás adatai szerint – több mint 30 Kovászna megyei településen 50 fő alá csökkent a románok száma, és fennáll a veszélye, hogy „teljesen eltűnnek”.
Az általa is kimutatott 3 százalékos román népességnövekedés ellenére Lăcătușu úgy fogalmaz, hogy
A magyaroknak minden intézményi hátterük megvan – iskolák, templomok, művelődési intézmények –, és a helyi önkormányzatok is őket segítik, hogy megőrizzék és megéljük nyelvi, vallási és kulturális identitásukat.
Tűz ütött ki csütörtök este egy marosvásárhelyi lakóházban, három lakónak sikerült biztonságban kimenekülnie.
Most újra felhasználják Marosvásárhelyen a régi városvezetés által kidobott köztéri elemek utcaszegély-köveit. A Sáros utcai park gránitkő-szegélyét fogják ezekkel a kövekkel helyreállítani.
A Kovásznai Unitárius Leányegyházközség számára gyűjtenek azon a péntek délutáni koncerten, amelynek a helyi művelődési központ ad otthont. A cél egy, a hitélet erősítését célzó ingatlan megvásárlása.
Hárommillió lejjel egészítette ki a kormány csütörtöki ülésén a burgonyatermesztőket támogató program költségvetését – közölte a mezőgazdasági minisztérium.
Aktualizálták Gyergyószentmiklós önkormányzati alapszabályzatát. Lényeges gyakorlati jelentősége nincs ennek, mint ahogy a tisztségviselők igazolványainak formájáról szóló döntésnek sem, erről mégis személyeskedésig menően vitatkoztak.
Tudatosságra és felelős döntéshozatalra buzdították egymást a Fiatalok a fiatalokért elnevezésű kampányeseményen, amelyet az országos dohányzásmentes napon, csütörtökön tartottak Székelyudvarhelyen a Siculus Ifjúsági Házban.
Innovatív applikációt hoznak létre, amely közelebb viszi a közönséget a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház világához. Egyszerre hatvan programozó dolgozik egy napon át egy applikáció létrehozásán.
Eltávolították a havazás miatt a sínekre dőlt fákat, és újraindult a közlekedés a 400-as vasúti fővonal Marosfő és Gyergyóhodos közötti szakaszán – tájékoztatott csütörtök délután a Hargita megyei tűzoltóság.
Sepsiszentgyörgyön nő a Napkapu-erdő és alakul a Napkapu-szobor is, melyre szerdán új elemek kerültek rá azoknak a neveivel, akik munkájukkal hozzájárultak ahhoz, hogy a Sepsiszentgyörgy határában gyarapodó csemetékből egy szép erdő válhasson.
Újabb havazás kezdődött a délutáni órákban, ugyanakkor a hőmérséklet csökkenésével az utak ismét csúszóssá váltak. Van ahol tükörjég, máshol becsúszott kamion nehezíti a forgalmat.
szóljon hozzá!