Tanultunk. Ma már ritkábban fordul elő, hogy „ottfelejtik magukat” az emberek a napon. Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Tudományosan ugyan nem bizonyított, de a bőrgyógyász szakorvos az esetei alapján úgy vélekedik, ez a nap nem úgy süt, mint harminc éve. És bár az emberek többször fordulnak elővigyázatosságból a doktorhoz a bőrön megjelent elváltozásokkal, a bőrrákos esetek száma mégis világszerte nő. Mindez a napozás kapcsán került szóba Mild Edittel, a sepsiszentgyörgyi Fogolyán Kristóf Sürgősségi Kórház dermatológus főorvosával folytatott beszélgetésünkben.
2023. július 15., 12:112023. július 15., 12:11
– Esetei alapján ön hogy látja, jobban éget a nap mostanában, mint harminc-negyven évvel ezelőtt?
– Évek óta mondjuk, hogy az ózonréteg vékonyodik, a nap erősebben süt. Én azt látom, erősebben éget, mert az utóbbi időben a barnabőrűek is megégnek.
– Tulajdonképpen mi történik akkor, amikor leégünk?
– Egy bőrpír jelentkezik, másodfokú égésnél már a hólyagok is megjelennek. Amikor a bőr begyullad, akár napfény hatására, bekövetkezik a hámlás. Bőrpír függvényében hét-tíz nap alatt elmúlik ez a gyulladásos folyamat, de a hatása halmozódik.
– Tehát ha egy szezonban többször leégünk, akkor ez a folyamat csak felgyorsul, de ha az elmúlt években, nagy kihagyásokkal többször leégtünk, akkor is kell szóljon a vészcsengő a fejünkben?
– Igen. Sokan jelentkeznek például a rendelőben napfény hatására kialakult sárgásbarnás-szürkés, megvastagodott, lassan növekvő bőrelváltozásokkal (keratosis solaris) és a páciensek többsége azt mondja, „dehát ő nem is napozott mostanában”. Könnyen meglehet, hiszen a középkorúak, idősebbek manapság nem strandolnak, napoznak. De megtették ezt korábban, esetleg le is égtek...
– Mi a teendő az említett elváltozásokkal?
– Nem ajánlom, hogy piszkálják vagy levakarni próbálják őket. Mint minden más bőrelváltozást, szemölcsöt, anyajegyet, amely minőségbeli vagy formai változáson megy át, meg kell mutatni őket a szakorvosnak. Ez is jelenthet rákmegelőző állapotot, esetleg lassabban, fokozatosabban alakulhat ki maga a betegség.
– Ne fessük az ördögöt a falra! Hogyan vigyázzunk a bőrünkre?
– Kövessük az arany középutat! Azt szoktam mondani,
Hiszen szükségünk van a napsugárzásra az anyagcsere-folyamatokhoz, a vitamintermelődéshez. Csak fokozatosan szoktassuk bőrünket a naphoz és inkább kora délelőtt és késő délután napozzunk, 11-től 4-ig ez kockázattal jár. Ajánlom, hogy 50-es fényvédő faktorú krémeket használják, és azt se felejtsék el, hogy az sem ad 24 órás védettséget: többször kell felvinni őket a bőrre, különösen ha fürdik az ember, de a verejtékezés is lemossa. Fehérbőrűek, vöröshajúak még óvatosabbak legyenek (s különösen a vitiligóval diagnosztizált személyek, akiknek a fehér, festékanyag híján levő bőrfoltjai nagyon érzékenyek lehetnek a napsütésre).
A gyerekekre még inkább kell vigyázni, tűző napra ne vigyük őket, egyébként is keveset tartózkodjanak a napon. De úgy látom, a szülők már ügyesen kezelik ezt a problémát. Viszont, mint mondtam, egyre több barnabőrű ember is jelentkezik napégéssel a rendelőben, vélhetőleg pont azért, mert ők kevésbé óvatosak, illetve „csak ledobták a trikójukat” kerti munka vagy költöztetés közben.
– Az jó, ha már a napégéssel is bőrgyógyászhoz fordulnak az emberek? Ezt régen mindenki házilag kezelte, kente...
– Az emberek tűrőképességétől függ, hogy mivel jelentkeznek: van, aki eljön egy bőrpírral és van, aki hólyagos égéssel sem jelentkezik. Utóbbi elég ritkán fordul elő, például akkor, ha az illető elalszik a déli napon. De
Látom a változást az elmúlt évekhez képest, mert mind többen – főleg a fiatalok – jönnek megmutatni az anyajegyeiket, a bőrön megjelenő elváltozásokat a korai stádiumokban, kevesebb súlyos, elhanyagolt bőrrákos esettel találkozom. Az idősebbek még tartózkodóbbak e téren... Jönnek sokan azok közül is, akiknek családi előzményeiben megtalálhatók a bőrdaganatos esetek.
Ennek ellenére sok és egyre több a bőrrákos eset, éppen amiatt, amiről korábban szó volt: hosszú évek alatt halmozódnak fel a rossz hatások, a bőrrákok pedig általában nem járnak panasszal, nem viszketnek, nem fájnak, lassan növekednek. Viszont ez magyarázható azzal is, hogy egyre többen fordulnak hozzánk, már az idősödő emberek is megvizsgáltatják a bőrelváltozásaikat.
Kilőtték hétfőn este a medvét, amely a nyílt utcán támadt rá egy hazafelé tartó férfira, életveszélyes sérüléseket okozva neki. Az eset vasárnap este történt Predeal egyik utcáján, az áldozat pedig egy hegyimentő volt.
Petárdákkal űzték vissza az erdőbe azt a hárombocsos anyamedvét, amely kedd reggel bement a csíkszeredai 61-es hegyivadász dandár területére – mondta el Bors Béla, Csíkszereda alpolgármestere.
Mindegy, hogy gyalog, kerékpárral, rollerrel vagy gépkocsival közlekedsz a mindennapokban, most letesztelik, hogy mennyire ismered a közlekedési szabályokat.
Több helyszínnel folytatódik az Udvartér Színház nagy sikerű szilveszteri előadásának kiszállás-sorozata. Emellett Kézdivásárhelyen is ismét látható lesz a Boeing-Boeing – Leszállás Párizsban, ahogyan a Lélegezz! című saját stúdióelőadás is.
Magyarországon és Szlovákiában egyre szigorúbb intézkedéseket vezetnek be a párosujjú patásokat érintő járvány megfékezésére. A szakemberek szerint a ragadós száj- és körömfájás vírust a székelyföldi gazdák sem vehetik félvállról.
Lassan rendeződni látszanak a pedagógusok ingázási költségeinek megtérítésével kapcsolatos gondok. Ám ehhez egyes megyékben arra is szükség volt, hogy a prefektusi hivatal a szakszervezet kérésére emlékeztesse az önkormányzatokat kötelezettségeikre.
A munkaügyi minisztérium ígéretet tett arra, hogy június 15-ig állami támogatási mechanizmust dolgoz ki azoknak a háztartásoknak, amelyek „nagyon nehezen” fizetik ki a villanyszámlájukat – jelentette be Sebastian Burduja hétfőn.
Tompa Csaba nyugalmazott kovásznai történelemtanárnak köszönhetően a napokban értékes fegyvergyűjtemény került a Székely Nemzeti Múzeum gyűjteményébe.
Sorolni lehetne, hogy hány autóst veszélyeztetett az a felelőtlen sofőr, aki szabálytalan előzésbe kezdett Argeș megyében. Fedélzeti kamera rögzítette az esetet.
Románból és anyanyelvből is jobbak voltak tavaly a képességvizsga-eredmények országos szinten, mint az idei próbavizsga jegyei. Székelyföldön a nyolcadikosok fele sem érte el az ötöst románból. Közel három hónap van még a valódi vizsgáig.
szóljon hozzá!