Tanultunk. Ma már ritkábban fordul elő, hogy „ottfelejtik magukat” az emberek a napon. Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Tudományosan ugyan nem bizonyított, de a bőrgyógyász szakorvos az esetei alapján úgy vélekedik, ez a nap nem úgy süt, mint harminc éve. És bár az emberek többször fordulnak elővigyázatosságból a doktorhoz a bőrön megjelent elváltozásokkal, a bőrrákos esetek száma mégis világszerte nő. Mindez a napozás kapcsán került szóba Mild Edittel, a sepsiszentgyörgyi Fogolyán Kristóf Sürgősségi Kórház dermatológus főorvosával folytatott beszélgetésünkben.
2023. július 15., 12:112023. július 15., 12:11
– Esetei alapján ön hogy látja, jobban éget a nap mostanában, mint harminc-negyven évvel ezelőtt?
– Évek óta mondjuk, hogy az ózonréteg vékonyodik, a nap erősebben süt. Én azt látom, erősebben éget, mert az utóbbi időben a barnabőrűek is megégnek.
– Tulajdonképpen mi történik akkor, amikor leégünk?
– Egy bőrpír jelentkezik, másodfokú égésnél már a hólyagok is megjelennek. Amikor a bőr begyullad, akár napfény hatására, bekövetkezik a hámlás. Bőrpír függvényében hét-tíz nap alatt elmúlik ez a gyulladásos folyamat, de a hatása halmozódik.
– Tehát ha egy szezonban többször leégünk, akkor ez a folyamat csak felgyorsul, de ha az elmúlt években, nagy kihagyásokkal többször leégtünk, akkor is kell szóljon a vészcsengő a fejünkben?
– Igen. Sokan jelentkeznek például a rendelőben napfény hatására kialakult sárgásbarnás-szürkés, megvastagodott, lassan növekvő bőrelváltozásokkal (keratosis solaris) és a páciensek többsége azt mondja, „dehát ő nem is napozott mostanában”. Könnyen meglehet, hiszen a középkorúak, idősebbek manapság nem strandolnak, napoznak. De megtették ezt korábban, esetleg le is égtek...
– Mi a teendő az említett elváltozásokkal?
– Nem ajánlom, hogy piszkálják vagy levakarni próbálják őket. Mint minden más bőrelváltozást, szemölcsöt, anyajegyet, amely minőségbeli vagy formai változáson megy át, meg kell mutatni őket a szakorvosnak. Ez is jelenthet rákmegelőző állapotot, esetleg lassabban, fokozatosabban alakulhat ki maga a betegség.
– Ne fessük az ördögöt a falra! Hogyan vigyázzunk a bőrünkre?
– Kövessük az arany középutat! Azt szoktam mondani,
Hiszen szükségünk van a napsugárzásra az anyagcsere-folyamatokhoz, a vitamintermelődéshez. Csak fokozatosan szoktassuk bőrünket a naphoz és inkább kora délelőtt és késő délután napozzunk, 11-től 4-ig ez kockázattal jár. Ajánlom, hogy 50-es fényvédő faktorú krémeket használják, és azt se felejtsék el, hogy az sem ad 24 órás védettséget: többször kell felvinni őket a bőrre, különösen ha fürdik az ember, de a verejtékezés is lemossa. Fehérbőrűek, vöröshajúak még óvatosabbak legyenek (s különösen a vitiligóval diagnosztizált személyek, akiknek a fehér, festékanyag híján levő bőrfoltjai nagyon érzékenyek lehetnek a napsütésre).
A gyerekekre még inkább kell vigyázni, tűző napra ne vigyük őket, egyébként is keveset tartózkodjanak a napon. De úgy látom, a szülők már ügyesen kezelik ezt a problémát. Viszont, mint mondtam, egyre több barnabőrű ember is jelentkezik napégéssel a rendelőben, vélhetőleg pont azért, mert ők kevésbé óvatosak, illetve „csak ledobták a trikójukat” kerti munka vagy költöztetés közben.
– Az jó, ha már a napégéssel is bőrgyógyászhoz fordulnak az emberek? Ezt régen mindenki házilag kezelte, kente...
– Az emberek tűrőképességétől függ, hogy mivel jelentkeznek: van, aki eljön egy bőrpírral és van, aki hólyagos égéssel sem jelentkezik. Utóbbi elég ritkán fordul elő, például akkor, ha az illető elalszik a déli napon. De
Látom a változást az elmúlt évekhez képest, mert mind többen – főleg a fiatalok – jönnek megmutatni az anyajegyeiket, a bőrön megjelenő elváltozásokat a korai stádiumokban, kevesebb súlyos, elhanyagolt bőrrákos esettel találkozom. Az idősebbek még tartózkodóbbak e téren... Jönnek sokan azok közül is, akiknek családi előzményeiben megtalálhatók a bőrdaganatos esetek.
Ennek ellenére sok és egyre több a bőrrákos eset, éppen amiatt, amiről korábban szó volt: hosszú évek alatt halmozódnak fel a rossz hatások, a bőrrákok pedig általában nem járnak panasszal, nem viszketnek, nem fájnak, lassan növekednek. Viszont ez magyarázható azzal is, hogy egyre többen fordulnak hozzánk, már az idősödő emberek is megvizsgáltatják a bőrelváltozásaikat.
November 28-án kerül moziforgalmazásba Mazzag Izabella Baukó Attiláról, művésznevén Azahriahról készült dokumentumfilmje, amit a Filmtett Distribution a magyarországi mozipremierrel egyidőben a romániai, ezen belül az erdélyi mozikba is elhoz.
Parkolóhelyeket számolnak fel, buszsávot alakítanak ki és teljesen felújítják Marosvásárhelyen a köznyelven Hosszú utcának hívott útszakaszt. Átalakítják a főteret is.
A Sepsi Metropoliszövezet számára harminc elektromos autóbusz beszerzésére pályázik a sepsiszentgyörgyi önkormányzat. A járművek tizenkét faluból hozzák-viszik az ingázókat, de a városi közlekedésbe is bekapcsolódnak.
Súlyosan bántalmazta feleségét, ezért családon belüli erőszak miatt előzetes letartóztatásba helyeztek egy Kovászna megyei férfit.
Súlyosan megsérült hétfőn a bukaresti törvényszék egyik törvényszéki jegyzője, miután az archívumban több polc is ráomlott – közölte az igazságszolgáltatásban dolgozó jegyzőket tömörítő szakszervezet (SNGJ).
Két váltásban nyolc-nyolc emberrel, nyolc céljárművel és ezer tonna csúszásgátlóval állnak készenlétben a nap 24 órájában Csíkszeredában ebben a téli idényben. Tavaly volt egy nagyon kritikus nap, most kedden is felidézték.
Szeles idő várható szerdán szinte a fél országban; ugyanakkor szerdától szombatig sokfelé előfordulhat csapadék, a hegyekben havazásra lehet számítani – tájékoztatott kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
A bíróság elutasította Csíkszentmárton önkormányzata és a Hargita megyei tanács fellebbezését az ügyészség döntése ellen, a hatóságok szerint nem történt törvénysértés tavaly júliusban, amikor fakereszteket állítottak az úzvölgyi katonatemetőben.
Több parkoló autót, egy gázvezetéket és egy kerítést is megrongált egy sofőr Marosvásárhelyen kedden hajnalban, majd elhagyta a helyszínt – a rendőrség keresi.
szóljon hozzá!