Az idei ősz nem mondható rossznak: a betakarításokat el lehetett végezni, a talajt elő lehetett készíteni a vetések számára
Fotó: Barabás Ákos
Múlt héten még itt-ott havazott, most meg napközben akár rövid ujjú trikóban is lehet sétálni. A hirtelen hőmérséklet-változás egyetlen élő szervezetnek, így a növényeknek sem tesz jót, a hosszúra nyúlt indián nyárról pedig vegyesen nyilatkoznak a szakértők: betakarítás szempontjából szép idő volt, a néhol kivirágzott gyümölcsfák azonban kevesebb termést jeleznek jövőre.
2019. november 06., 09:082019. november 06., 09:08
Míg november elsején még sok helyen fagy volt (múlt héten több helyen havazott is), hétfőn visszatért térségünkbe az indián nyár, még a reggeleink sem olyan hűvösek, és előreláthatóan a hónap közepéig a megszokottnál sokkal melegebb időre számíthatunk.
Egyszer hideg, máskor meleg. Nem tesz jót a sok hőmérséklet-ingadozás
Fotó: Barabás Ákos
Hogy milyen hatással van a szokatlan időjárás a növényzetre, azt szakértőktől igyekeztünk megtudni. Bálint János kertészmérnök, növényorvos a Székelyhonnak kifejtette, hogy a párnapos fagy, majd felmelegedés nem volt nagy hatással a növényekre, mert ezeknek a biológiai folyamatoknak több nap kellene, hogy hatásukat érezni lehessen, az indián nyár és a hosszú csapadékszegény időszak azonban befolyásolta főként a gyümölcsfákat.
– mondta a növényorvos, aki szerint ez a jelenség foltokban tapasztalható itt-ott, főként a csonthéjasok, a meggy, a kajszi estében fordulhatott elő, és ilyenkor sem teljes kivirágzásról, inkább ágak virágba borulásáról beszélhetünk.
Őszi virágzás esetén egyrészt a növények felhasználják tartalék tápanyagukat, plusz az őszi virágok miatt a fa kevésbé tud felkészülni a télre, nagyobb valószínűséggel lesz fagykár, s amelyek ősszel kivirágoztak, tavasszal nem fognak ismét virágot hajtani, ami terméscsökkenéshez vezet. Bálint János szerint
A növényorvos szerint idén ősszel például a szokásosnál jóval korábban megindult a lombhullás. „Nem is tipikus lombhullás volt, hogy elszíneződik a falevél, majd lehull, hanem már a nyár végén száradtak el és hulltak le a levelek a szárazság miatt” – mutatott rá a kertészmérnök.
Fotó: Gecse Noémi
Nyárádi Imre István agrármérnök szerint az utóbbi időszakban tapasztalható időjárás a mezőgazdaság szempontjából részben jó, részben viszont rossz. „Egyrészt egy élő szervezet sem szereti a hirtelen klimatikus változásokat, így a növények sem. Másrészt összességében nézve
Igaz, hogy picit csapadékszegényebb időszakunk volt, de jó hőmérsékletek voltak, így a betakarításokat el lehetett végezni, a talajt pedig elő lehetett készíteni a vetések számára.
– mondta az agrármérnök. Nyárádi szerint a mostani őszi időjárásnál voltak sokkal rosszabb viszonyok is, emlékszik olyan esztendőre, amikor már november elején annyira lefagyott a talaj, hogy semmilyen őszi munkálatot nem lehetett rendesen elvégezni.
Nicușor Dan független elnökjelölt az urnazárás után vasárnap este kijelentette, hogy az elnökválasztáson a „mélyreható” változást akaró közösség győzött Romániában.
George Simion vasárnap este, a második elnökválasztási forduló 21 órai exit poll felmérések eredményeinek közzététele után kijelentette, hogy a valós változást akaró román nép nevében magának követeli a választási győzelmet.
Míg a szavazatszámlálás kezdetén alig pár százalék volt a különbség a két jelölt között, a részeredmények folyamatos feldolgozása során Nicușor Dan egyre nagyobb előnyre tesz szert. De lássuk, hogy mit hoz majd a reggel.
Az exit poll eredmények alapján a függetlenként indult Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere a szavazatok 54 százalékát, míg George Simion, az AUR elnökjelöltje 45 százalékát szerezhette meg.
Példátlanul felfokozott hangulatban zajlott az elmúlt két hét, az elnökválasztás két fordulója közötti időszak. Hamarosan kiderül, hogy miért is.
Székelyföld egyik utolsó, teljes felújításra váró erődtemplomát kikezdte az idő vasfoga, de méltóságából nem veszített. Az Árkos fölött őrködő szakrális épületegyüttes helyén már a kezdetekben is unitárius templom állhatott.
Romániai idő szerint vasárnap 18:30-ig több mint 1,5 milió román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Mivel a szavazólapok mindenütt azonosak, a választók bárhol leadhatják voksukat – a következő két órában még nagyon sokan elmehetnek szavazni.
Vasárnap összesen 140 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés a belügyi szervekhez.
Vasárnap 17 óra 30 percig a választói névjegyzékben szereplők 53,39 százaléka, azaz 9,6 millió választópolgár szavazott az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
szóljon hozzá!