Márton Árpád volt a művésztelep egyik alapítója
Fotó: Borbély Fanni
Különleges dátum idén augusztus elseje, éppen ötven éve annak, hogy 1974-ben elindult az első szárhegyi művésztábor. Az évforduló és az alapítók előtt emléktábla avatással, ünnepi műsorral tisztelegnek.
2024. július 31., 19:552024. július 31., 19:55
Zöld Lajos újságíró, Gaál András és Márton Árpád képzűművészek voltak azok, akik épp fél évszázada megszervezték az első szárhegyi művésztábort és a kezdeti években nagy segítségükre volt ebben Varró András plébános.
Amint az intézmény igazgatója Kolcsár Béla a Székelyhon érdeklődésére válaszolva elmondta, a 17 órakor sorra kerülő eseménnyel és a Lázár-kastély lovagtermében azt követő ünnepséggel egy hosszabb rendezvénysorozat kezdődik.
Ez egy visszatekintő kiállítással kötődik össze.
„A művésztelepnek egyedi története van. Olyan egyedi folyamatok születtek, olyan eredmények jöttek itt létre, amelyet érdemes kihangsúlyozni.
– emelte ki Kolcsár. Nem véletlen, hogy 2023-ban Magyar örökség díjat is kapott a művésztábor – tette hozzá.
A következő időszakban lesz még egy kiállítás Székelyudvarhelyen is, ahol azoknak az alkotóknak a munkái jelennek meg, akik a legtöbbet tették a művésztelepért. De helyet kapnak az itt készült művek a csütörtökön kezdődő Egyfeszt képzőművészeti udvarában, a gyergyószentmiklósi Zsinagógában is.
Kolcsár Béla rámutatott még, hogy azon túl, hogy az időközben nemzetközivé vált művésztelepen milyen művek születtek, sok más területen is meghatározó szerepe volt ennek. Ennek folyománya volt az 1978-tól húsz éven át működő Szépteremtő Kalákák, a néphagyományokat, népművészetet is sikerült felszínre emelni és az iránta való igényt feléleszteni.
– fejti ki Kolcsár Béla.
Ez pedig érthetővé láthatóvá is válik a Barabási Lab hálózatkutatásának köszönhetően. Megmutatják azt a kapcsolati hálót, amit a szárjegyi művésztelep 50 év alatt kiépített. Kuriózum lesz.
Gyémántmisét mutatott be pénteken délután a csíktaplocai templomban Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgálta a csíktaplocai híveket.
Elgázolt borztetemről kaptunk fotókat, amely a felújítás alatt levő 137-es megyei út Székelyudvarhely és Székelykeresztúr közti szakaszán hever.
A legfelsőbb bíróság pénteken helyt adott az elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat felfüggesztéséről szóló ítélet elleni fellebbezéseknek.
A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy változást idézzen elő Románia jelenlegi és jövőbeli politikájában.
Újabb hatvan napig hatósági felügyelet alatt marad Barti Tihamér, a Hargita megyei önkormányzat tisztségéből felfüggesztett és korrupciós bűncselekményekkel gyanúsított alelnöke. Barti panasszal élt a döntés ellen, de ezt elutasították.
Ingyenesen tesz elérhetővé tíz filmet tíz napon át a Filmio, a magyar filmek streaming platformja a magyar film napja alkalmából – közölte a Nemzeti Filmintézet pénteken az MTI-vel.
Tanárnak lenni Romániában nem kis kihívás, ideje átgondolni, mitől van az, hogy az a pedagógus, aki kiválóan teljesít a katedrán, nem tud jó eredménnyel versenyvizsgázni. Jövőtől ezen változtatna a tanügyminiszter.
A Gyulafehérvári Főegyházmegye jubileumi eseménysorozatának részeként április 30-án, szerdán megtartják a fogyatékkal élők napját, melynek programjai több csíksomlyói helyszínen zajlanak majd.
Véget ér vasárnap a húsvéti vakáció, hétfőtől folytatódik a tanítás az iskolákban.
A medvét le kellene venni a szigorúan védett fajok romániai listájáról – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a környezetvédelmi miniszter.
szóljon hozzá!