Fotó: Gergely Imre
A szónokok rendre párhuzamot vontak az 1848-as fiatalok céljai és tettei, illetve a mai kor kihívásai között az idei, március 15-ei gyergyószentmiklósi ünnepségen. Mintegy 300-350-en vettek részt a magyar nemzeti ünnep helyi rendezvényén, a Petőfi szobornál.
2023. március 15., 17:232023. március 15., 17:23
2023. március 15., 17:252023. március 15., 17:25
Az utóbbi években szokásos forgatókönyv szerint zajlott a gyergyószentmiklósi megemlékezés, történelmi visszatekintéssel, szavalatokkal, szónoklatokkal, a kórusok és a fúvószenekar által előadott énekművekkel, zenével. Az ünneplő közösség jelentős részét a középiskolákból kivonult diákság alkotta, illetve az idősebbek, a nyugdíjas korosztályhoz tartozók, akik a hétköznap déli időpontban időt tudtak erre szakítani.
Elsőként Erdős Nándor, a Fogarassy Mihály Általános Iskola történelem szakos tanára kapott szót, aki visszatekintőjében említést tett az 1848-1849-es forradalom fontosabb történéseiről, nagyobb teret szentelve a március 15-i eseményeknek. Ebben Erdős a 12 pontból kettőt emelt ki: „Törvény előtti egyenlőséget, polgári és vallási tekintetben”, „Közös teherviselést”.
Ahogy az említett 6. pontban le van írva – „Közös teherviselést” –, most is együtt kell, összefogva küzdjünk és elérjük céljainkat. Itt nincs helye a személyes érdekeknek, személyeskedéseknek, szeszélyeknek, egyéni szimpátiáknak, 2023-ban nem engedhetjük meg magunknak az ilyen jellegű felelőtlen magatartást, hiszen a »bresciai hiénákhoz« hasonló személyek napjainkban is arra várnak, hogyan tudnak lecsapni a magyar nemzetre” – hangzottak Erdős Nándor szavai.
Fotó: Gergely Imre
Ezt követően Csergő Tibor polgármester, Vincze Lóránt európai parlamenti képviselő, Bende Sándor parlamenti képviselő, Barti Tihamér, az RMDSZ Gyergyó-területi szervezetének elnöke, és Tusa Szilárd, az EMSZ gyergyószentmiklósi szervezetének elnöke mondott beszédet.
Csergő szavai szerint csak az szabad, aki biztonságban érzi magát. Ma úgy tűnhet, hogy minden rendben van, de ez a biztonság, stabilitás törékeny, magyarságunkat rengeteg veszély fenyegeti ma is. Látjuk, mi zajlik az Úzvölgyében, jelképeink folyamatosan támadásoknak vannak kitéve. Jogainkért harcolunk ugyan, de felvetődik a kérdés, hogy mi értelme, ha közben lassan elfogyunk.
– mondta.
A székely szabadság nem olyan, amilyent a hatalom engedélyez nekünk, hanem amilyent mi szeretnénk. Ne csak megtűrjön minket az ország, hanem legyünk egyenrangú polgárok, ismerje el és támogassa az értékeinket, nyelvünket, hagyja, hogy mi döntsünk a minket illető dolgokról – fogalmazott Vincze Lóránt.
Fotó: Gergely Imre
Barti Tihamér szerint 1848 üzenete az, hogy nincs lehetetlen, csupán nem akarjuk elhinni, hogy lehetséges. Valószínű, hogy a 48-as fiatalok között is voltak olyanok, akik úgy gondolták, hogy céljaikat lehetetlen megvalósítani, de cselekedtek. Utalt a Bagossy Brothers Company példájára, akik pár napja 20 ezer ember előtt koncerteztek Budapesten. Ők néhány éve még kis emelvényeken próbálták megszólítani az embereket a városban, vagy közeli falvakban. Volt, aki megállt, mások legyintettek. A fiúk nem adták fel, és ma ők az egyik legsikeresebb magyar nyelvű zenekar, akik egyben az erdélyi, székely értékek zászlóvivői.
– fogalmazott Barti Tihamér.
Tusa Szilárd arról beszélt, hogy az elmúlt 30 évben ugyan nem kellett sem háborút, sem forradalmat átélnünk, viszonylag kényelmes életünk volt. De a történelem nem csak megkímélt, de szépen el is altatott, hagyta, hogy elhiggyük, a megoldás magától megszületik. Ezalatt pedig barátok, családtagok kezdtek hiányozni itthonról, az unokák már Londonban, Svájcban születnek meg. „A történelem kapui mozdulni látszanak.
– fejtette ki a felszólaló.
Fotó: Gergely Imre
Az eseményen szavalatok hangzottak el Cine Henrik, Lőrincz Eszter, vitéz Szilágyi Árpád és Gál Kristóf előadásában. Katonadalokat adott elő az Ipartestület Férfikara, és a Gyergyószentmiklósi Fúvószenekar is alkalomhoz illő zenével színesítette a programot. Az ünnepség legmegragadóbb pontja azonban – ezúttal is – a Salamon Ernő kórusának előadása volt.
Az esemény végén Gál Hunor plébános és Mátyás István református tiszteletes mondtak áldást.
Sokan elégedetlenek azzal a döntéssel, hogy a Környezetvédelmi Alap kályhacserékre vonatkozó roncsprogramjában a városlakók nem vehetnek részt. A jogosultsági feltételek azonban egyértelműek: csak meghatározott községek élhetnek a lehetőséggel.
Érdekes mód Székelyföld-szerte Csíkszeredában volt a legenyhébb az időjárás szerdán reggel. Bőven fagypont fölött indult a nap, ám előreláthatóan nem lesz ez így az előttünk álló napokban.
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház áprilisban is izgalmas előadásokkal várja a közönséget az Öntöde játszóhelyen. Új bemutatóra is lesz, a társulat több évtized után újra színre viszi a Szép magyar komédiát.
A belügyminiszterhez fordult Kelemen Hunor a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében. Az RMDSZ-elnök Facebook-oldalán közzétett felhívásában arra kéri a tárcavezetőt, hogy statuáljon példát.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Öt férfit vettek őrizetbe 24 órára Maros megyében, miután szerdán házkutatást tartottak illegális fakitermelés gyanújával – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményben.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Hargita Megye Tanácsa idén is csatlakozik a nemzetközi a Light it up blue – Ragyogj kéken! figyelemfelhívó kampányhoz az autizmus világnapján, és ennek alkalmából szerda este kék fénybe borul a megyeháza épülete.
Csíkszentimrei és szatmárnémeti diákok értek el első helyezést az Örökségünk őrei országos versenyen. A Hargita megyei csapat a Henter-kúriát népszerűsítették a helyi örökségek megőrzésében szerepet vállaló versenyen.
Leaszfaltozzák a csíkszeredai Olt és Sas utcákat idén. A város saját költségvetéséből 2,3 millió lejt biztosít az önkormányzat az ipari övezetben található kis utcák felújítására.
szóljon hozzá!