A kormány hatálytalanítani fogja vasárnap korábbi sürgősségi rendeletét, amellyel a büntető törvénykönyvet (Btk.) és perrendtartást módosította – jelentette be Sorin Grindeanu miniszterelnök szombaton, a rendelet elleni országos tüntetéssorozat ötödik napján.
2017. február 04., 20:422017. február 04., 20:42
2017. február 04., 23:432017. február 04., 23:43
Döntését az ország megosztottságával indokolta, amelyet – mint mondta – el akar kerülni. Hangoztatta: annak érdekében, hogy a Btk. alkotmányellenesnek bizonyult cikkelyeit mégis kijavítsák, konzultációt kezd a pártokkal, és a kormány módosító javaslatait törvénytervezet formájában terjesztik a parlament elé. Rámutatott: minden olyan törvénycikkelyt, amelyet hatálytalanítottak a korábbi alkotmánybírósági döntések, ki kell javítani, mert a taláros testület döntései kötelezőek.
„Hoztunk néhány döntést ezekben a napokban. Az első az, hogy vasárnapra sürgősségi ülést hívunk össze, és eltöröljük a rendeletet. (...) Nem szeretném, ha megosztanánk az országot” – fogalmazott a kormányfő.
Grindeanu elmondta, a büntető törvénykönyvet és a perrendtartási törvénykönyvet módosító sürgősségi kormányrendelet érveit rosszul kommunikálták, és az igazságügyi miniszter „vállalja ennek következményeit”.
„Nem kommunikáltuk megfelelően azokat az érveket, amelyek e kormányrendelet mellett szólnak. Emiatt nagyon sok félreértés adódott, torzított információk jelentek meg, amelyeknek nem volt közük ahhoz, amit elfogadtunk. Ennek felelősségét az igazságügyi minisztérium és az igazságügyi miniszter viseli” – nyilatkozta Grindeanu a Victoria-palotában.
Grindeanu később megjegyezte: azért használta a „hatálytalanítás” kifejezést, mert Klaus Johannis államfő ezt kérte tőle. Hozzátette, igazából még keresik a megfelelő jogi megoldást – „legyen az hatálytalanítás vagy elnapolás” – arra, hogy a vitatott kormányrendelet ne lépjen hatályba.
Kifejtette: továbbra is a kormányprogram életbe ültetése a cél. „Az első negyedévben további 12 pontot kell megvalósítanunk azért, hogy a választók által megszavazott kormányprogram a románok mindennapi életében is éreztesse hatását” – tette hozzá a miniszterelnök. Ezzel kimondatlanul is elhárította azokat a találgatásokat, hogy le akarna mondani az egy hónapja beiktatott kormány éléről.
A kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) vezetői szombaton adták első jelét a meghátrálásnak, amelyet azonban azzal magyaráztak, hogy meg akarják előzni a „megalázott PSD-szavazók” ellentüntetését, a két tábor közti konfrontációt.
A miniszterelnök bejelentése idején egyébként több mint százezer ember tüntetett a kormány bukaresti székháza előtt.
Grindeanu bejelentése előtt nem sokkal Călin Popescu-Tăriceanu, az ALDE társelnöke egy tévéműsorban ismertette a kormánykoalíció határozatát, miszerint a kormány visszavonja a Btk.-t és a büntetőjogi perrendtartást módosító sürgősségi kormányrendeletet.
„Úgy döntöttük, hogy hatályon kívül helyezzük ezt a rendeletet, mert nem valakire szabtuk. Azt szeretnénk, hogy az emberek megértsék végre: nem az volt a célunk, hogy valamiképpen megvédjük magunkat az igazságszolgáltatástól. Nem arról van szó, hogy kapituláltunk egy ellenfél előtt, hanem arról, hogy az ország érdekében tevékenykedünk. És minthogy ezt a rendeletet nem valakire szabtuk, nincsenek mögötte rejtett érdekek, személyes érdekeltségek, miért ne mutassuk meg, hogy képesek vagyunk hatályon kívül helyezni?” – nyilatkozta Călin Popescu-Tăriceanu a România televízió műsorában.
A kormányfő bejelentését a Cotroceni-palota a helyzet „normalizálása” felé tett fontos lépésként értékelte. „A kormány súlyos hibát követett el, és a kormány felelőssége, hogy megoldja az általa előidézett válságot. Az emberek tiltakozása legitim, demokratikus és korrekt” – jelentette ki Mădălina Dobrovolschi, Klaus Johannis államfő szóvivője. Nicușor Dan, az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke „az utca hatalmas győzelmének” nevezte a rendelet hatálytalanításáról szóló kormányfői bejelentést. A Btk.-módosító kormányrendelet hatályának felfüggesztését közigazgatási bíróságtól kérő Augustin Lazăr legfőbb ügyész úgy vélekedett: a „ráció a rendes kerékvágásba terelte a dolgokat”, amit ő is a civil társadalom sikereként értékelt.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a miniszterelnök bejelentésére úgy reagált: a kormánypártok belátták, hogy tévedtek, amikor a büntetőtörvénykönyvet és büntetőeljárást sürgősségi kormányrendelettel elfogadták. „Ez a helyes lépés: egy országot nem lehet sürgősségi kormányrendeletekkel vezetni. De a mai döntés csupán a kormány hibáját korrigálja, a probléma megmarad: a Btk. több mint 40 cikkelye továbbra is alkotmányba ütközik. Mi jogállamot akarunk és egyértelmű törvényeket. Ehhez pedig az szükséges, hogy – egy széleskörű vita után – módosítsuk a Btk-t a parlamentben” – idézte a szövetségi elnököt az RMDSZ hírlevele.
A pápaválasztás hivatalos kezdő időpontja május 7-én délután fél ötkor lesz, akkor zárják rá a bíborosokra a Sixtus-kápolna ajtaját – közölte a szentszéki szóvivő keddi sajtótájékoztatóján, amelyen további részleteket hozott nyilvánosságra.
A történelmi Komárom helyén már a Római Birodalom idején stratégiai fontosságú erődítmény állt. Két vára Szlovákiában, az ahhoz kapcsolódó erődök a mai magyarországi Komárom területén, a Duna jobb oldalán találhatók.
Négyen utaztak az autóban az M1-es sztrádán vasárnap, hárman a helyszínen életüket veszítették, egyiküket pedig mentőhelikopterrel vitték kórházba a balesetet követően.
Emberkereskedelem és munkavégzésre kényszerítés gyanúja miatt indult eljárás Prahova megyében egy család három tagja ellen. Az ügyészek szerint a három gyanúsított – két férfi és egy nő – nyolc éven át jogtalanul fogvatartott és dolgoztatott hét személyt.
Fegyverszünetet hirdetett Vlagyimir Putyin orosz elnök a második világháborús győzelem 80. évfordulójára moszkvai idő szerint május 8-án 7 órától május 11-én 00 óra 00 percig – közölte hétfőn a Kreml.
A katolikus egyház bíborosai, akik már Rómában tartózkodnak, hétfőn összeülnek, hogy egyeztessenek az új pápa megválasztásának menetrendjéről – jelentette a DPA hírügynökség az Agerpres tudósítása szerint.
Eltűnt egy újszülött az egyik bákói kórház szülészeti osztályáról – adta hírül az Agerpres hírügynökség.
Tömött sorokban több tízezren állnak sorban reggel óta Ferenc pápa sírjánál a Santa Maria Maggiore-bazilikában, miközben a Szent Péter téren szászötvenezren vettek részt a Pietro Parolin bemutatta vatikáni misén vasárnap – számolt be az MTI.
Mielőtt végső nyughelyére helyezték Ferenc pápát, végső tiszteletadással búcsúztak tőle a szűzanya ikonja előtt a Santa Maria Maggiore-bazilikában. A katolikus egyházfő előtt 200 ezres tömeg tisztelgett a Szent Péter-bazilika előtti téren.
Több médium is élő közvetítést ad Ferenc pápa temetéséről. A Vatican News Youtube-csatornáján is élőben mutatják a temetési szertartás minden mozzanatát. Kövesse ön is rajtunk keresztül!
szóljon hozzá!