Vitéz Mihály fejedelem halála Constantin Lecca festményén. A román parlament emberjogi bizottságában vitáztak róla
Fotó: Wikipédia
A történelmi személyiségek nem kellene a nacionalista-populista kezdeményezések tárgyát képezzék – szögezte le szerdai sajtótájékoztatóján Benkő Erika parlamenti képviselő annak a törvényjavaslatnak kapcsán, amely nemzeti hőssé és mártírrá nyilvánítaná Vitéz Mihályt.
2020. június 10., 14:442020. június 10., 14:44
A háromszéki RMDSZ-es parlamenti képviselő hangsúlyozta:
A tervezet a képviselőház emberjogi bizottságában kedden került napirendre, az ülésen Benkő Erika bemutatta annak a dokumentumnak a másolatát, amelyben Mihály vajda az udvarhelyszéki székelyek jogait állítja vissza. A dokumentumot a keszthelyi Balaton Múzeumban őrzik.
– fogalmazott a sepsiszentgyörgyi képviselő. A bizottság ülésén ismertette a történelmi tényeket, hogy a székelyek szabadságjogaik megvonása miatt dühösek voltak Báthory András erdélyi fejedelemre, ezért amikor Vitéz Mihály úgy döntött, hogy bevonul Erdélybe,
A székelyek hűségének elismeréseként 1599. október 28-án Vitéz Mihály több dekrétumot bocsátott ki, megújítva ezáltal a székelyek szabadságjogait, amelyeket Báthory korábban eltörölt: az adómentességet, a különleges katonai státuszt, és örökölhették a használatukban lévő földeket. Érdekességnek számít, hogy
Benkő Erika rámutatott: a bizottság tagjai meglepődtek, látszott rajtuk, hogy nem ismerik ezeket a történelmi tényeket. Egyetlen román politikus válaszolt, azzal érvelve, hogy
Benkő Erika szerint ez hibás megközelítés, meglátása szerint a tervezet jó lehetőség volt arra, hogy beszéljen a székelység önrendelkezési igényéről, a közös történelemről.
Kérdésünkre kifejtette, hogy a tervezetnek nincs különösebb hozadéka, része annak a nacionalista hullámnak, amit Klaus Iohannis államfő magyarellenes kirohanása elindított.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
Donald Trump szerint Izrael és Irán teljes tűzszünetről állapodott meg, ami lezárja a „12 napos háborút” – az amerikai elnök a megállapodás létrejöttét a Truth Social közösségi oldalán jelentette be washingtoni idő szerint hétfő este.
4 hozzászólás