Uralkodni a víz felett – a Nílus az élet

A Nílusnak, amely Egyiptomnak az életet jelenti, két forrása van. Az egyik a Tanganyika-tó, a másik a Tana-tó, Etiópiában. Ha a folyó vízhozama csökken akár humanitárius katasztrófa is kialakulhat. Etiópia, a legnagyobb keresztény többségű állam Afrikában, éppen most épít gátat a folyóra. Ez lehet a XXI. század első konfliktusa a vízért.

Jászberényi Sándor

2018. november 16., 15:102018. november 16., 15:10

2018. november 17., 11:252018. november 17., 11:25

Uralkodni  a víz felett – a Nílus az élet

Etióp pap a Tana-tó egyik monostorában

Fotó: Jászberényi Sándor

A Nílusnak, amely Egyiptomnak az életet jelenti, két forrása van. Az egyik a Tanganyika-tó, a másik a Tana-tó, Etiópiában. Ha a folyó vízhozama csökken akár humanitárius katasztrófa is kialakulhat. Etiópia, a legnagyobb keresztény többségű állam Afrikában, éppen most épít gátat a folyóra. Ez lehet a XXI. század első konfliktusa a vízért.

Jászberényi Sándor

2018. november 16., 15:102018. november 16., 15:10

2018. november 17., 11:252018. november 17., 11:25

Fülledt párás meleg van. Az ember inge a bőrére tapad, és nehezen veszi a levegőt. A nap nagy erővel tűz, remeg a levegő a vörös föld felett. A földúton gyerekek rohannak hozzánk. Nem pénzt kérnek. Elvinnék az ember üres műanyagpalackját, de van olyan gyerek, aki mutatja: szappant szeretne.

Megvesszük a jegyeket a helyi irodában Bahír Darban. Tömeg van odabent,

az emberi izzadtságszag keveredik a vulkanikus föld és az konyhákban égetett fa nehéz szagával. Az úton folyamatosan érkeznek a turistabuszok. Külföldiek szeretnék megnézni a Kék-Nílus forrását.

Földúton indulunk a hegynek felfelé. Önkéntes vezetők tucatja csatlakozik hozzánk, és angollal kevert amharával próbálnak magyarázni – kevés sikerrel.

Bizonytalan kis fahidakon kelünk át. Bámuljuk az utunk mellett fekvő falvak kis kőkunyhóit, a vízbe ugráló félmeztelen gyerekeket. Marhák kérődznek a kunyhók előtt, szemükből legyek isznak. Katcserje nő a folyó partján. Letépünk egy levelet és a szánkba tesszük. Grimaszolunk a növény gyógyszerszerű, keserű ízétől.

Az egyik önkéntes segítő bizalmaskodva hozzánk lép: ennél sokkal jobb minőségű levelet is tud nekünk szerezni a régió legnépszerűbb kábítószeréből, némi készpénzért cserébe.

Hosszasan kaptatunk felfelé a vörös földúton, kerülgetve a kiálló köveket a tűző napon. Egy felhő sincs az égen, mégis mintha dörögne az ég. „Ez a nagy füst” – mondja önkéntes kísérőnk, mellékállásban katdíler. Így nevezik az etiópok a Kék-Nílus vízesést.

Bármilyen dörzsölt utazót is hallgatásra késztet a vízesés látványa. Azonnal megérti az ember, miért nevezik a helyiek „Nagy füstnek”.

Vallási szertartás Bahír Dar repülőterén

Fotó: Jászberényi Sándor

Folyamatosan füstszerű pára borítja a völgyet, ahol található. Minden egyes szívverés alatt irtóztató tömegű víz zuhan le a magasból. Megtörik a sziklákon és a forró napsütésben párává alakul, mely fehéren ül meg a völgyben.

Ez itt a világ leghosszabb folyójának, a Nílusnak a fontosabb forrása. Kék-Nílusnak nevezik, mert a színe sötét. Az esős évszak nagy mennyiségű termőtalajt sodor a vízbe – innen a színe.

Ezerhatszáz kilométer élet

Maga a folyó ezerhatszáz kilométer hosszan folyik végig a kontinensen, ebből kilencszáz kilométeren keresztül Etiópián. A Nílus-medencén tizenegy ország osztozik (Etiópia, Szudán és Dél-Szudán, Egyiptom, Burundi, Ruanda, Kenya és a Kongói Demokratikus Köztársaság), több mint háromszázmillió embernek jelenti a mindennapi vízforrást. Ellentétben azonban a fekete-afrikai országokkal, ahol több folyó is folyik, és persze a folyamatos esőzések miatt a lakosság más forrásokból is vízhez tud jutni, a sivatagos

Egyiptom vízhozamának nyolcvanöt százalékáért a Kék-Nílus felel.

Az országban elvétve, rövid ideig, ha esik az eső. Más vízforrásuk nincs.

„A Nílus Egyiptom ütőere” – mondják az egyiptomiak. Elég, ha egy pillantást vetünk Egyiptom domborzati térképére, hogy lássuk, a kifejezés nem költői túlzás. Zöldet az országban csak a delta mellett látni az űrből, és itt él az ország lakosságának 97 százaléka.

A Kék-Nílus vízeséshez vezető út és forgalma

Fotó: Jászberényi Sándor

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) szerint az országban már most komoly probléma a vízhiány. Azzal pedig, hogy

az előrejelzések szerint 2030-ra az ország lakossága elérheti a 120 millió főt, Egyiptom azon az úton halad, hogy beálljon a valós vízhiány.

Magyarul, az ország egy jelentős része fog szomjazni (és éhezni), mely akár egy újabb migrációs krízist is kirobbanthat a Közel-Keleten. Szudánban sem rózsás a helyzet vízügyileg. Azt, hogy a Nílus az élet forrása, persze már az ókortól fogva tudják az egyiptomiak. A Nílus vízhasználatának jogát azonban csak 1929-ben, illetve 1959-ben szabályozták, a britek aktív felügyelete mellett.

A Nílus Vízügyi megegyezés ekkor úgy határozott, hogy Egyiptomnak évi 55,5 millió köbméter vizet garantál, míg Szudánnak 18,5 milliót, amelyet szabadon használhatnak fel nemcsak öntözésre, állampolgári vízfogyasztásra, de energiatermelésre is.

E szerződés alapján jött létre az aszúáni gát. A szerződésben egyetlen fekete-afrikai ország sem részesül a Nílus vizéből, ebbe beleértve Etiópiát is.

A „Nagy Füst”, másnéven a Kék-Nílus vízesése

Fotó: Jászberényi Sándor

Afrika lázadása

Másnap reggel hajóra szállunk, hogy megnézzük a Nílus természetes víztározóját, a Tana-tavat. A kikötőben hatalmas tömeg gyűlik össze. Vallási áhítatban énekelnek. Fekete papok állnak aranykeresztes botokkal a kezükben a tömeg felett, amely viseltes hajókba préselődik be, ahogyan tud, hogy istentiszteletre induljon.

A Tana-tavon találhatók azok a keresztény kolostorok, amelyek a XVI. századtól kezdve az ország államvallásának legerősebb bástyái.

Falaikat parasztbiblia szerű festmények borítják, itt őrzik az ország kereszténységének legfontosabb relikviáit is, a Jeruzsálem mintájára épült Lalibela mellett. Misére megy a tömeg. (Az etióp kereszténységről lásd keretes írásunkat)

A hajót, amire felszállunk Nigate-nek hívják. Több helyen lepattogzott róla a festék. Endelkjú kapitánnyal beszélgetek a tóról a kormányosi fülkében.

Elmondja, hogy a tó körülbelül 3600 négyzetkilométeren terül el, attól függően, hogy milyen a beleömlő folyók vízhozama. A mélysége akár 15 méter is lehet. Bár a tó vízszintje az elmúlt években jelentősen csökkent (ennek oka a globális klímaváltozás), még mindig Afrika egyik legnagyobb tava.

A tó szigetei pedig az etióp királyok nyughelyei, és a mai napig itt őrzik az etióp kereszténység legfontosabb relikviáit is.

A legnagyobb kincs azonban kétségtelenül a víz. Ezzel az etióp kormányzat is tisztában van. A rohamos ütemben fejlődő Etiópia pedig, amelyre a nyugat legfőképpen még mindig a nagy éhínségekről emlékezik, egy robbanásszerűen fejlődő, iparosodott ország, komoly energiaszükséglettel. Ez az energiaszükséglet pedig krízishelyzetet okozott Etiópia, Egyiptom és Szudán között.

A Nílus-medence többi országa már 1999-ben tárgyalásokat kezdeményezett annak érdekében, hogy a Nílus Vízügyi Megállapodást felülbírálják, és több jogot formálhassanak a folyó vízére, de Egyiptom és Szudán ellenállt, így a tárgyalások megfeneklettek.

Minden egyiptomi kizárólagosan a sajátjának érzi a Nílust, a rajta való osztozkodás pedig nemcsak politikailag, stratégiailag, de érzelmileg is kizártnak tartja. Nem is történt semmilyen előrelépés egészen 2011-ig.

Ekkor a kirobbanó forradalmak, melyet a világ arab tavaszként ismer, elterelték az ország figyelmét a Nílusról. A harminc éve regnáló Mubárák rezsim megdőlt, a felálló politikai vákuumban pedig az ország politikai jövője volt a tét. Az egyiptomi megosztottságot és káoszt kihasználva ekkor Etiópia egyoldalúan gát építésébe kezdett a Níluson a szudáni határ mellett. Úgy hívják, hogy a „Nagy Reneszánsz gát.”

Piackép Addisz-Abebában

Fotó: Jászberényi Sándor

2012-ben, az egyiptomi elnökválasztások után, amelyen az iszlamista Mohamed Murszi nyert, Egyiptomban hirtelen újra téma lett a Nílus és az etióp gát kérdése. Harcias retorikai szólamok csaptak fel az egyiptomi közéletben, a politikai elemzők pedig egy elképzelhető háborút sem zártak ki a két ország között. Érdemben azonban az egyiptomi társadalom nem mobilizálódott, a párbeszéd az érintett országok között a tárgyalóasztaloknál maradt.

2013-ban azonban katonai puccs volt Egyiptomban, így a figyelem ismét elterelődött a gátról. A viták 2017-ben parázslottak fel újra, amikor az egyiptomi vezetés számára nyilvánvalóvá vált, hogy a Reneszánsz gát már hatvan százalékban készen van. Napi témává vált az egyiptomi közbeszédben a Nílus sorsa.

A magam részéről a „vízkrízis” kitörése óta követtem a témát, több interjút is készítettem egyiptomi vízügyi szakemberekkel, akik kongatták a vészharangot, beleértve Mohamed Nasszer Allamot is, a Mubárák rezsim volt Öntözés- és Vízforrásügyi Miniszterével.

Elmondása szerint az etióp gát egyrészt a feltöltési időszakban jelentősen csökkentené a Nílus vízhozamát Egyiptomban, ez az egyik oka az egyiptomi ellenállásnak. A másik oka az a fajta függő helyzet, amibe Egyiptom kerülne, ha megépül a gát. Ezzel ugyanis

a Nílus irányítása Etiópia kezébe kerülne. Bármikor elzárhatná a „vízcsapot”, ezzel pedig humanitárius katasztrófát idézhetne elő Egyiptomban.

Nem árt fejben tartanunk azt is, hogy Egyiptom energiatermelésének is egy jelentős részét az aszúáni gát biztosítja, mely mindenképpen megsínyli majd a Reneszánsz gát feltöltését.

Etióp táj naplementekor

Fotó: Jászberényi Sándor

Deeszkaláció

Egyiptom a súlyosbodó helyzet miatt, 2017 májusában új találkozót szervezett a Nílus-medence országai között, amelynek elsődleges napirendi pontja a Reneszánsz gát volt. Ekkor megállapodás született arról, hogy egy nemzetközi tudományos kutatócsoportot hoznak létre, amely hatástanulmányt fog készíteni az új gátról.

A kedélyeket azonban a 2018-ban, a frissen megválasztott, muszlim apától és keresztény anyától született Abíj Ahmed miniszterelnök csillapította le, aki személyesen utazott Kairóba, hogy arról biztosítsa Abdel Fattáh Ász-Sziszit, az ország elnökét, hogy Etiópia semmilyen formában nem kívánja bántani Egyiptom Nílushoz való jogát, a gát építése pusztán az erősödő etióp ipar energiaigényeit szolgálná ki.

Abíjt mindenki pragmatikus politikusnak tartja, aki többek között rendezte Etiópia háborús viszonyát Eritreával, de több olyan reformot is hozott (például a határ melletti szükségállapot feloldása, a politikailag bebörtönzöttek elengedése), amely garanciának tűnik, hogy a Nílus nem válik fegyverré Etiópa kezében.

Misére induló hívők a Tana-tavon

Fotó: Jászberényi Sándor

A Reneszánsz gát azonban még nem készült el. Korrupciós botrányok miatt az etióp állam megvált az egyik nagy beszállítójától, így még mindig a jövő zenéje, hogy milyen problémákat fog okozni, ha üzembe állítják.

A globális felmelegedés és az ezzel járó megnövekedő párolgás alapvetően csökkenti a folyók vízszintjét. A gátak mellett kialakított mesterséges tavakban ez a párolgás még jelentősebb – Egyiptom mindenképpen a bőrén fogja érezni a Reneszánsz gát működését. A konfliktus tehát deeszkalálódott valamelyest, de nem múlt el. Egy aszályos év bármikor lángba boríthatja a két ország viszonyát.

Az etióp kereszténység
Etiópia a IV. század óta keresztény. Az etióp uralkodók egy jelentős része Sába királynéja és Salamon király gyermekének egyeneságú leszármazottainak tekintették magukat, a legenda szerint pedig a frigyládát magukkal hozták az országba, az a mai napig itt található. Minden templom belsejében egyébként megtalálható a frigyláda másolata. Etiópia, ellentétben a környező Afrikai országokkal, mind az iszlám hódításnak, mind az európai gyarmatosítási törekvéseknek sikeresen állt ellen, elszigetelődve és megőrizve kulturális hagyományait. Törést csak a XX. század közepén felálló kommunista rezsim jelentett, bár összességében ez sem tudta kiirtani Etiópia vallásosságát.

Endelkjú kapitány Nigatenevű dízelmotoros hajóján a Tana-tavon •  Fotó: Jászberényi Sándor

Endelkjú kapitány Nigatenevű dízelmotoros hajóján a Tana-tavon

Fotó: Jászberényi Sándor

Etióp pap mutatja a körülbelül kétszáz éves szent könyvet, melyet egy kunyhóból vett elő a Tana-tó egyik kolostorában •  Fotó: Jászberényi Sándor

Etióp pap mutatja a körülbelül kétszáz éves szent könyvet, melyet egy kunyhóból vett elő a Tana-tó egyik kolostorában

Fotó: Jászberényi Sándor

•  Fotó: Jászberényi Sándor

Fotó: Jászberényi Sándor

Hagyományos etióp kávérituálé. A rituálét végrehajtó asszony kínálja a kávét, melyet illik feketén fogyasztani. A rituálé során pirítja meg, töri össze és főzi meg a kávébabot •  Fotó: Jászberényi Sándor

Hagyományos etióp kávérituálé. A rituálét végrehajtó asszony kínálja a kávét, melyet illik feketén fogyasztani. A rituálé során pirítja meg, töri össze és főzi meg a kávébabot

Fotó: Jászberényi Sándor

Fegyveres őr a Tana-tavi kolostornál •  Fotó: Jászberényi Sándor

Fegyveres őr a Tana-tavi kolostornál

Fotó: Jászberényi Sándor

•  Fotó: Jászberényi Sándor

Fotó: Jászberényi Sándor

Etiópia nappal •  Fotó: Jászberényi Sándor

Etiópia nappal

Fotó: Jászberényi Sándor

Etióp parasztok cséplik a teffet. A helyi gabonából készítik az indzserát, a hagyományos etióp kenyeret •  Fotó: Jászberényi Sándor

Etióp parasztok cséplik a teffet. A helyi gabonából készítik az indzserát, a hagyományos etióp kenyeret

Fotó: Jászberényi Sándor

Etióp pap •  Fotó: Jászberényi Sándor

Etióp pap

Fotó: Jászberényi Sándor

•  Fotó: Jászberényi Sándor

Fotó: Jászberényi Sándor

Etióp sziklatemplom. A templom őre gyertyával mutatja a sziklatemplom falfestményeit •  Fotó: Jászberényi Sándor

Etióp sziklatemplom. A templom őre gyertyával mutatja a sziklatemplom falfestményeit

Fotó: Jászberényi Sándor

Lalibela sziklatemplomainak egyik fala •  Fotó: Jászberényi Sándor

Lalibela sziklatemplomainak egyik fala

Fotó: Jászberényi Sándor

Keresztény zarándok Lalibelában, kezében az imádkozó bottal. Az etióp szertartás során illetlenség ülni, ezért a hosszú liturgia alatt ilyen botokkal támasztják ki magukat •  Fotó: Jászberényi Sándor

Keresztény zarándok Lalibelában, kezében az imádkozó bottal. Az etióp szertartás során illetlenség ülni, ezért a hosszú liturgia alatt ilyen botokkal támasztják ki magukat

Fotó: Jászberényi Sándor

Lefátyolozott etióp nők kapnak áldást a paptól Lalibela sziklatemplomában •  Fotó: Jászberényi Sándor

Lefátyolozott etióp nők kapnak áldást a paptól Lalibela sziklatemplomában

Fotó: Jászberényi Sándor

•  Fotó: Jászberényi Sándor

Fotó: Jászberényi Sándor

•  Fotó: Jászberényi Sándor

Fotó: Jászberényi Sándor

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 23., kedd

Hamarabb érkezhet a nyugdíj az ortodox húsvétnak köszönhetően

Marcel Ciolacu kormányfő kedden felkérte Simona Bucura-Oprescu munkaügyi minisztert, hogy intézkedjen annak érdekében, hogy a nyugdíjasok még az ortodox húsvét előtt kézhez kapják nyugdíjukat. Az ortodox húsvét idén május a május 4-5-i hétvégére esik.

Hamarabb érkezhet a nyugdíj az ortodox húsvétnak köszönhetően
2024. április 23., kedd

Kormánypénzből finanszírozott beruházások kezdődhetnek, köztük Sepsziszentgyörgy tervezett körgyűrűjének az előkészítése

Marcel Ciolacu bejelentette, hogy a kormány keddi ülésén összesen 260 millió lej értékben hagynak jóvá infrastrukturális beruházásokat a szállítás és a környezetvédelem ágazatában.

Kormánypénzből finanszírozott beruházások kezdődhetnek, köztük Sepsziszentgyörgy tervezett körgyűrűjének az előkészítése
2024. április 22., hétfő

Felmérés: sokan aggódnak amiatt, hogy háborúba sodródhat az ország

Romániában nem a megélhetéssel kapcsolatos gondok, hanem az ország háborúba sodródásának lehetősége miatt aggódnak a legtöbben – mutatta ki az INSCOP közvélemény-kutató hétfőn közzétett felmérésében.

Felmérés: sokan aggódnak amiatt, hogy háborúba sodródhat az ország
2024. április 22., hétfő

Módosul a Román Posta nyitásrendje a közelgő ünnepek okán

Változik a Román Posta alegységeinek nyitásrendje május elseje, illetve az azt követő ortodox húsvét okán – derül ki a szerkesztőségünknek is eljuttatott közleményből.

Módosul a Román Posta nyitásrendje a közelgő ünnepek okán
2024. április 22., hétfő

Kiadták a riasztást havazásra

Havazásra vonatkozó elsőfokú (sárga jelzésű) riasztás lép érvénybe hétfő délután 6 órától a Déli-Kárpátokban és a Kárpát-kanyarban.

Kiadták a riasztást havazásra
Kiadták a riasztást havazásra
2024. április 22., hétfő

Kiadták a riasztást havazásra

2024. április 21., vasárnap

Már azt is tudjuk, hogy a romániaiak többsége milyen hőmérsékletben érzi magát a legjobban az otthonában

A romániai lakosság közel fele a 22 és 24 Celsius-fok közötti vagy e feletti hőmérsékleten érzi jól magát otthonában; több mint 40 százalék már telepített intelligens termosztátokat a hőmérséklet szabályozására.

Már azt is tudjuk, hogy a romániaiak többsége milyen hőmérsékletben érzi magát a legjobban az otthonában
2024. április 20., szombat

Továbbra is rendkívül magas a családon belüli erőszakos esetek száma

Idén januártól március végéig 28 838 családon belüli erőszakos esetben járt el a rendőrség és 2945 távoltartási parancsot adott ki, amelyek közül 1178-ból lett bírósági távoltartási végzés.

Továbbra is rendkívül magas a családon belüli erőszakos esetek száma
2024. április 20., szombat

Újabb fagyos áprilisi reggel köszöntött ránk

Még mielőtt visszaállna minden a rendes kerékvágásba az időjárás terén, újabb fagyos reggelt kellett elviselnünk szombaton.

Újabb fagyos áprilisi reggel köszöntött ránk
2024. április 19., péntek

Tanasă Brassó polgármestere lenne

Új polgármesterjelöltje van Brassóban a Románok Egyesüléséért Szövetségnek (AUR) Dan Tanasă parlamenti képviselő személyében.

Tanasă Brassó polgármestere lenne
Tanasă Brassó polgármestere lenne
2024. április 19., péntek

Tanasă Brassó polgármestere lenne

2024. április 19., péntek

Vadászfegyverrel lőttek a barátkeselyűre

Golyóval sebesítették meg Románia területén azt a nyomkövetővel ellátott barátkeselyűt, amely az elmúlt hónapokban több mint tíz Európai országon átrepült. A Milvus Csoport ismeretlen elkövető ellen tesz rendőrségi feljelentést.

Vadászfegyverrel lőttek a barátkeselyűre
Vadászfegyverrel lőttek a barátkeselyűre
2024. április 19., péntek

Vadászfegyverrel lőttek a barátkeselyűre

Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!