Tőkés: a párbeszéd elkezdődött, de borúlátó vagyok

Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke beszélt Klaus Johannis államfő magyarkérdésre vonatkozó kijelentése kapcsán.

Bíró Blanka

2015. március 01., 21:282015. március 01., 21:28


– Klaus Johannis Berlinben úgy nyilatkozott, hogy Romániában nincs magyarkérdés. Hogyan értékeli az államfő kijelentését?

– Meglepett a megfogalmazása. Mindenekelőtt a román közvéleménynek, és a román nacionalistáknak akar tetszeni, amikor lekicsinyíti a magyar kisebbségi kérdést. Összetéveszti a magyarkérdést a németkérdéssel, ami már valóban nincs Romániában, hiszen Ceauşescuék megoldották, amikor eladták a németeket, szászokat, svábokat. Elsősorban mi magyarok vagyunk illetékesek arra, hogy megmondjuk, van-e vagy nincs magyarkérdés.

Ugyanakkor érdekesek az RMDSZ-re való hivatkozások, ebből kitűnik, hogy a román hatalom elérte, az RMDSZ mintegy legitimálja a román kisebbségpolitikát. A magyarkérdésre vonatkozóan elég, ha csak a marosvásárhelyi székely szabadság napján a felvonulás betiltására, a tavalyelőtti székelyek nagy menetelésére gondolunk, vagy arra, hogy 2012-ben éppen a MOGYE ürügyén sikerült megbuktatni az akkori román kormányt.

– Ön párbeszédet kezdeményezett Klaus Johanisszal.

– Éppen pénteken érkezett válasz. Én az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács képviselőjeként január végén intéztem levelet az államfőhöz, a pártokkal és egyházakkal folytatott konzultációsorozat keretében kezdeményeztem találkozót. A február 20-ai időpontot javasoltam, amikor Bukarestben a Temesvár Társaságnak átadták az Európai Polgár díjat. Azt írtam, üdvözlöm, hogy új korszakot kíván nyitni a román demokráciában, a múlttal való szembenézés terén, az egyházi felekezetek irányába, és hogy remélem, kisebbségi területen is ez megtörténik.

A választ Laurenţiu Ştefan, az államelnöki hivatal belpolitikai ügyosztályának vezetője jegyzi. Hangsúlyozza, hogy az államelnök elkötelezett valamennyi román állampolgár emberi jogai és szabadsága mellett, illetve amellett, hogy megerősítse az ezen a téren kialakult jó romániai gyakorlatot. Úgy fogalmaz, az elnök nyitott a párbeszédre, a zsúfolt programja miatt azonban a találkozóra a közeljövőben nem kerülhet sor. Az államelnöki hivatal vezetői viszont készek erre.

A levélben nem hangzik el, a magyar vagy a kisebbség szó, általában a román állampolgárok jogairól beszél, a példaértékű román kisebbségpolitikára utal. Tipikus liberális megfogalmazás. Fontosnak tartom, hogy a párbeszéd elkezdődött, kész vagyok az államelnöki hivatal bármelyik illetékes beosztottjával tárgyalni, viszont a levelezés és az államelnök berlini kijelentései miatt is borúlátó vagyok, hogy megtörténhet az áttörés a magyar vonatkozású kérdések tekintetében.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 02., szerda

Elhunyt Val Kilmer, a Top Gun és a Mindörökké Batman sztárja

65 éves korában, tüdőgyulladás következtében elhunyt Val Kilmer. Halálhírét lánya, Mercedes erősítette meg a New York Timesnak.

Elhunyt Val Kilmer, a Top Gun és a Mindörökké Batman sztárja
2025. április 01., kedd

A legolvasottabbak lettek idehaza az Angliában futárként csomagokat lopó román állampolgárok

Nyolc romániai állampolgárt ítéltek börtönbüntetésre Angliában, miután futárként több hónapon keresztül átcímkézési trükkel csomagokat loptak el, kb. egymillió euró értékben. Hárman az elítéltek közül hazaszöktek Romániába, keresik őket a hatóságok.

A legolvasottabbak lettek idehaza az Angliában futárként csomagokat lopó román állampolgárok
2025. április 01., kedd

Gyanús anyagot tartalmazó borítékot kapott több bukaresti közintézmény

Biztonsági intézkedéseket rendeltek el kedden három bukaresti közintézménynél, miután rózsaszínes-fehér színű anyagot tartalmazó borítékot kaptak – számolt be a fővárosi rendőrség közlése nyomán az Agerpres.

Gyanús anyagot tartalmazó borítékot kapott több bukaresti közintézmény
2025. április 01., kedd

Kárpát-medence kincsei: az egri vár

Magyarország kiemelkedő oktatási és kulturális központja, híres műemlékekkel és múzeumokkal, dicső történelmi múlttal és virágzó jelennel: ez Eger. Itt alapította meg Szent István királyunk az egyik első püspökséget.

Kárpát-medence kincsei: az egri vár
Kárpát-medence kincsei: az egri vár
2025. április 01., kedd

Kárpát-medence kincsei: az egri vár

2025. április 01., kedd

Több mint 215 ezer agrártámogatási kérelmet nyújtottak be az APIA-kirendeltségekhez

Március 3. és 31. között 215.118 egységes agrártámogatási kérelmet iktattak a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) kirendeltségei - tájékoztatott keddi közleményében az intézmény.

Több mint 215 ezer agrártámogatási kérelmet nyújtottak be az APIA-kirendeltségekhez
2025. április 01., kedd

Nőtt az országos munkanélküliségi ráta februárban

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.

Nőtt az országos munkanélküliségi ráta februárban
2025. április 01., kedd

Beidézték a DIICOT-hoz a Tate fivéreket a hatósági felügyelet meghosszabbítására

Az Andrew és Tristan Tate testvérpárt a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) székhelyére várják kedden, ahol az üggyel foglalkozó ügyész közölni fogja velük, hogy meghosszabbítják esetükben a hatósági felügyeletet.

Beidézték a DIICOT-hoz a Tate fivéreket a hatósági felügyelet meghosszabbítására
2025. március 30., vasárnap

Saját lakásán szervezett drogpartikat egy rendőr

A nyomozóhatóságok két férfi, akik közül egyik rendőr, előzetes letartóztatását kérték vasárnap a Temes megyei törvényszéken egy drogkereskedelemmel kapcsolatos ügyben.

Saját lakásán szervezett drogpartikat egy rendőr
2025. március 30., vasárnap

Elhunyt a Tövismadarak plébánosa

Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője, Jason Bourne első megszemélyesítője A Bourne rejtély című tévésorozatban.

Elhunyt a Tövismadarak plébánosa
Elhunyt a Tövismadarak plébánosa
2025. március 30., vasárnap

Elhunyt a Tövismadarak plébánosa

2025. március 29., szombat

Csalás miatt körözték Magyarországon, szabálytalan átkelés közben kapták el Bukarestben

A bukaresti közlekedési rendőrök fogtak el egy 43 éves, a magyar hatóságok által költségvetési csalás, aláírás-hamisítás és közokirat-hamisítás miatt körözött férfit, miután az illető szabálytalanul kelt át az úttesten a román főváros 3. kerületében.

Csalás miatt körözték Magyarországon, szabálytalan átkelés közben kapták el Bukarestben