Szőke László
2021. január 08., 14:102021. január 08., 14:10
Most már tudjuk, hogy négy halottja van a Washingtonban történt erőszakos eseményeknek, miként azt is, hogy Donald Trump minden értelemben elbukta az elnökválasztást.
De a történteknek van néhány olyan olvasata, mely innen (Székelyföldről) nézve is említést érdemel akkor is, ha nem kívánok USA- és demokrácia-szakértőnek tűnni, de mégis, van itt néhány észrevétel.
Példátlan incidensek zajlanak az Egyesült Államokban, ahol Donald Trump szimpatizánsai megostromolták a washingtoni Capitoliumot, az amerikai törvényhozás épületét a hivatalban lévő elnök beszéde után.
Klasszikusok megidézése nélkül is kompromisszumos gazdasági-politikai érdekérvényesítés szabad választásoknak álcázva, ahol a többség szavazata dönt. Bár ezt a meghatározást nem feltétlenül így találjuk „kőbe vésve”, azaz a demokrácia tudományos leírásakor nem ez a jellemző, mégis ez a lényege – a most zajló globális jelenségek tükrében mindenképp.
Hogy mikor működik „jól”, azaz a közhangulat szempontjából elfogadhatóan, konfliktusmentesebben ez az úgynevezett demokrácia?
Csak azok képesek kompromisszumra, netán némi elfogadásra, akik részesülnek a tortából. Csak akkor nem polarizálódik teljesen a két-több oldal, ha a tortából mindenki részesül — érdekérvényesítési erejéhez és képességéhez mérten. Ha ez elmarad, akkor élet-halál harc folyik, és Amerika megmutatta, nem csak képletesen.
A kilencvenes évek közepén a székelyudvarhelyi városvezetés azt hitte, hogy érvényesíteni tudja érdekeit a Szeplőtelen Szív görög-katolikus apácarenddel, illetve az annak hátterében álló akkori román államhatalommal szemben.
Hát nem, mert hiába voltak győzelemre esélyesek a vonatkozó törvények, annak alkalmazását elkerülték azok, akiknek ez a feladata (rendőrség, ügyészség, bíróság), majd a végrehajtó hatalomtól jogszabályi támogatás is érkezett – ellenünk.
Hiába volt szép és felemelő a küzdelem erkölcsileg, a csatát elvesztettük, mert nem akartuk tudomásul venni, hogy nincs elég hatalom és pénz a mi oldalunkon. A tortából nem engedtünk, így hát elvették az egészet. Erővel, ha nem is fizikaival.
Harcosok klubjában tag lenni férfias dolog, de mindig magában hordozza a veszítés lehetőségét is, hiszen egyszer mindig kerül egy erősebb. Ez a harc természete, különben sakk lenne, a játék öröme. Vagy sporthorgászat.
Székelyföldről nézve látszólag érdektelen, hogy mi is zajlik az USA-ban. Látszólag. Magyarország szempontjából sem érdektelen, hiszen ez lesz az – immár nagyban is tesztelt – módszer a tortafukarok félreállítására.
Hinni akarom, hogy meglegyen a B verzió, különben tiszta Ámerika leszünk. Mi is, ti is.
Nyugi, én is harcos vagyok. Éppen ezért, legyőzhető…
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!