A Romániai Gyógyszerészek Kollégiuma (CFM) szerint eljött az ideje az egészségügy valós reformjának. Éppen ezért egy tíz pontos javaslatcsomagot dolgoztak ki, mellyel szerintük hatékonyabbá lehetne tenni úgy az egészségügyi intézmények, mint a gyógyszertárak működését.
2010. április 07., 13:062010. április 07., 13:06
2010. április 07., 19:282010. április 07., 19:28
Az egyik javaslat szerint az Országos Egészségbiztosító Pénztárat (CNAS) át kellene helyezni a miniszterelnök fennhatósága alá, mint ahogy az Állategészségügyi és Élelmimszerfelügyeleti Hatóság is működik. A CFM szerint ez valós reformokhoz és azok gyakorlatba ültetéséhez vezethetne. „Az, hogy az intézmény az egészségügyi minisztérium fennhatósága alá tartozik nyilvánvaló érdekellentét, és folyamatosan hátráltatja az egészségügyi szolgáltatások minőségének javulását, és azok hatékonyságát” – áll a gyógyszerészek érdekvédelmi szervezetének közleményében.
A gyógyszerészek javasolják, a diszkrimináció megszüntetését az egészségbiztosítással rendelkezők között, vagyis számolják fel az olyan „párhuzamos” biztosítópénztárakat, mint például a Szállításügyi Építkezési és Turisztikai Minisztérium Egészségbiztosító Pénztárát. Emellett bátorítanák a magánegészség-biztosítási rendszer kialakítását.
A CNAS döntéshozója és végrehajtója a politikai alapon kinevezett elnök. A gyógyszerészek szerint a döntéshozást át kellene engedni az ügyvezető tanácsnak, így ki lehetne küszöbölni az egyoldalú döntéseket. „Az elnök személyét az ügyvezető tanács tagjai közül kellene jelölje a miniszterelnök, és Románia elnöke kellene kinevezze, így nagyobb felelősség hárulna rá” – érvel a CFM, akik szerint az egészségbiztosító pénztár vezetőinek fizetését évente újra kellene tárgyalni, így gyakorolva rájuk nyomást, hogy felelősebb döntéseket hozzanak.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!