Fotó: Rostás Szabolcs
Népes küldöttség részvételével vette kezdetét az RMDSZ kétnapos kongresszusa pénteken délután Kolozsváron.
2019. február 22., 21:152019. február 22., 21:15
A Szövetség a jövőért mottóval ellátott döntéshozó fórum keretében az erdélyi magyar közösség jövőképét kívánja megfogalmazni az alakulat, amelynek élére újraválasztják a harmadik elnöki mandátumára egyedül pályázó Kelemen Hunort.
Az RMDSZ elnöke szerint egyetlen egy nagy feladatot tűz ki maga elé a szövetség 14. kongresszusa, mégpedig egy olyan jövőkép, vitairat megfogalmazását, amely meghatározza a következő évek döntéseit.
„Mindenki azt kérdezi, bárhol járunk, hogy mi a jövőkép. Erre mindig azt mondjuk, hogy a válasz egyszerű: versenyképes, növekvő, sikeres közösségként akarunk megmaradni a szülőföldünkön. Olyan dokumentumot állítottunk össze, amely az identitás megőrzésén kívül nagy hangsúlyt fektet a szakpolitikákra, különböző társadalmi-gazdasági területekre is fókuszál. Azt szeretnénk, ha ezt csiszolva tudnánk meghatározni a következő évek cselekvési prioritásait” – vázolta a kongresszus célkitűzéseit az RMDSZ elnöke a hivatalos megnyitó előtti sajtótájékoztatóján. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy
A meghívottak közül először Emil Boc, Kolozsvár polgármestere lépett mikrofonhoz, aki nem köszöntötte magyarul a kongresszus résztvevőit. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes köszöntőjében leszögezte: a kongresszust beharangozó, a szövetség és az anyaországi kormánypártok közötti kiegyezésről szóló újságcikkek állításához képest
A küldöttek által tapssal honorált kijelentését a kereszténydemokrata politikus azzal folytatta: „ha ne adj Isten” egyszer az RMDSZ meggyengülne, akkor a bukaresti parlamentbe, az erdélyi önkormányzatok élére nem másik magyar párt kerülne, hanem senki, ezáltal véget érne a hatékony magyar érdekképviselet.
Fotó: Rostás Szabolcs
Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője valódi politikai sikertörténetnek nevezte az RMDSZ-t, hozzátéve: pártja célja a szövetséggel közösen megvalósítani egy Kárpát-medencei magyar sikertörténetet. Az Orbán Viktor kormányfő vezette kormánypárt üzenetét közvetítő politikus a közelgő európai parlamenti választás fontosságára hívta fel a figyelmet, úgy vélekedve:
Călin Popescu-Tăriceanu, a bukaresti szenátus és a PSD-vel kormányzó Liberálisok és Demokraták Szövetségének (ALDE) elnöke Boc-kal ellentétben már fontosnak tartotta, hogy magyarul szóljon az RMDSZ küldötteihez. A volt miniszterelnök Románia teljes értékű polgárainak nevezte „magyar barátait”, az erdélyi magyar közösséget pedig jelentős partnernek. Magyar köszöntéssel kezdte Dan Barna, az ellenzéki Mentsétek meg Romániát (USR) elnöke is, akinek beszéde két motívumra épült. Mindenekelőtt a román balliberális koalíció és a korrupció ostorozására, továbbá annak bizonygatására, hogy ő és alakulata mennyire nyitott a romániai nemzeti kisebbségek, jelesül a magyarság iránt, és mindezt azzal igyekezett alátámasztani, hogy gyerekkorában magyar sráccal rúgta a bőrt.
Szemmel láthatóan élvezte az általa kiejtett néhány magyar szót Raluca Turcan, a szintén ellenzéki Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke is, felsorolva, hogy alakulata a helyi önkormányzatoktól a bukaresti törvényhozáson keresztül az Európai Parlamentig hány és hány fórumon működik együtt az erdélyi magyarság érdekképviseletével.
Fotó: Rostás Szabolcs
Mihai Fifor képviselte az RMDSZ-szel parlamenti együttműködést folytató kormányzó román Szociáldemokrata Pártot (PSD). Az alakulat országos tanácsának elnöke azzal kezdte, hogy kimentette főnökét, Liviu Dragneát, akit megfogalmazása szerint „sajnos” Madridba szólított a baloldali pártkötelesség, Viorica Dăncilă miniszterelnökkel ugyanis részt vesz az európai szocialisták szintén kétnapos pártkongresszusán a spanyol fővárosban. A volt védelmi miniszter természetesen dicsérte az RMDSZ szavatartását, megbízhatóságát, a PSD-vel ápolt politikai együttműködés folytatására biztatva a magyar alakulatot.
Laurențiu Ștefan elnöki tanácsadó olvasta fel Klaus Johannis üzenetét, amelyben az államfő méltatta az RMDSZ szerepvállalását Románia demokratizálásában és euroatlanti integrációjában.
Az RMDSZ-szel kialakított szövetségi viszonyt méltatta Mezei János, a Magyar Polgári Párt (MPP) elnöke is. Előrebocsátotta ugyanakkor:
A harmadik magyar alakulat, az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) képviselője nincs jelen az RMDSZ-kongresszuson.
Fotó: Rostás Szabolcs
A kincses városi BT Arénában zajló nagygyűlés munkálatainak megkezdődése előtti sajtóeligazításon Porcsalmi Bálint ügyvezető elnök elmondta, 984 mandátummal rendelkező küldött igazolta vissza jelenlétét, több mint kétszáz meghívott érkezett a rendezvényre, amelyről ugyanakkor több mint 140 újságíró tudósít.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
A simontornyai vár Tolna vármegye északi részén található. A várat az 1270-es években, gótikus stílusban építették.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
3 hozzászólás