Online oktatás életbe lépése esetén a szülő is szabadnapra jogosulhat, ha ezt a képviselőház is elfogadja. Képünk illusztráció
Fotó: Sándor Csilla
Első házként elfogadta hétfőn a szenátus a 2020/147-es sürgősségi kormányrendeletet jóváhagyó törvényt, amelynek értelmében szabadnapokat kaphatnak a szülők, amennyiben a koronavírus-járvány miatt felfüggeszti a fizikai jelenléttel történő oktatást az az iskola vagy óvoda, ahova gyermekük jár.
2020. szeptember 21., 18:132020. szeptember 21., 18:13
A tervezet azokra is érvényes, akiknek súlyos fogyatékkal élő felnőtt vagy kiskorú van a gondjaikra bízva, ha a koronavírus-járvány következtében felfüggesztik az ápolt intézményes gondozását.
A szabadnapokra egy munkanapra eső bére 75 százalékának megfelelő összeget kap a szülő, de ez nem haladhatja meg a költségvetés megalapozásához használt bruttó átlagbér 75 százalékát – írja az Agerpres.
A jogszabály előírja, hogy a veszélyhelyzet alatt és után, a tanév végéig a 12 év alatti gyerekek szülei – fogyatékkal élők esetében 26 év a korhatár – fizetett szabadnapra jogosultak, hogy felügyeljék gyermeküket, amennyiben szünetel a fizikai jelenléttel történő oktatás.
Szabadnapra jogosultak azok a személyek is, akik gondozásában fogyatékkal élő gyermek vagy felnőtt van, amennyiben a koronavírus-járvány miatt szünetel az intézményes gondozás.
A szenátus első törvényhozó fórumként szavazott ez ügyben, a döntő szavazás a képviselőházban zajlik majd.
A foglalkoztatási feltételeket, a pályázók értékelését, a munkaszerződések megkötésének szabályait, a munkaszerződések megszüntetésének feltételeit és a munkaügyi joghatósággal kapcsolatos egyéb szempontokat mutatja be Fazakas László ügyvéd.
Valeria Herdea, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) elnöke szerint az országban a háziorvosok közel 20 százaléka 70 évnél idősebb, és sok olyan település van, ahol nincs családorvos.
Hétfőn a Kreml (Oroszország kulturális és hatalmi központja) közölte, hogy nem ismeri Călin Georgescu világnézetét, írja Reuters.
Vasárnap 435 választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte hétfőn a belügyminisztérium szóvivője.
A következő napok legfontosabb feladata a mozgósítás a december elsejei parlamenti választásokra – hangsúlyozta Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke, a szövetség államfőjelöltje.
A romániai elnökválasztás első fordulójában résztvevő román állampolgárságú moldovaiak többsége, 56,65 százaléka a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) jelöltjére, Elena Lasconira szavazott – írta hétfőn a Moldpres hírügynökség.
A szavazatszámlálási jegyzőkönyvek több mint 99,93 százalékos feldolgozottságánál Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) jelöltje megelőzte a Szociáldemokrata Párt (PSD) jelöltjét, Marcel Ciolacut.
Romániai idő szerint hétfő reggel véget ért a külföldi szavazókörzetekben is az államelnök-választás első fordulója.
Kudarcnak nevezte hétfő hajnalban Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke és államfőjelöltje az államelnök-választás első fordulójában elért eredményét, amiért szerinte a párt teljes vezetőségének vállalnia kell a felelősséget.
Becslése szerint a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke és államfőjelöltje, Elena Lasconi 20 ezer szavazattal meg fogja előzni Marcel Ciolacu szociáldemokrata kormányfőt az államelnökválasztás első fordulójában, és bejut a második fordulóba.
1 hozzászólás