A hazai lakosság több mint 60 százaléka túlsúlyos. Számos kockázatot rejtő probléma
Noha az elhízásnak számos egészségügyi kockázata van, az egészségtelen, mozgáshiányos életmód miatt évről évre nő a plusz kilókkal küzdők száma világszerte és Romániában egyaránt: az Eurostat legfrissebb adatai szerint Európában nálunk él a legtöbb túlsúlyos felnőtt. A szakemberek szerint ennek társadalmi és életmódbeli okai is vannak.
2020. augusztus 23., 14:212020. augusztus 23., 14:21
2020. augusztus 23., 14:222020. augusztus 23., 14:22
Az Európai Unióban a felnőttek több mint fele, 52 százaléka túlsúlyos – derül ki az uniós statisztikai hivatal, az Eurostat legfrissebb, 2017-es adatokon alapuló jelentéséből. A kutatást a testtömegindex (BMI) figyelembevételével állították össze, amit úgy határoznak meg, hogy a testtömeget elosztják a méterben megadott magasság négyzetével. Ha a BMI 18,5 és 25 között van, normál testsúlyról beszélünk, 25 fölött túlsúlyról, 30 fölött pedig elhízásról.
Az Eurostat adatai szerint 2014-ben Romániában még „csak” a felnőtt lakosság 55,8 százaléka volt túlsúlyos (9. hely Európában) és 9,4 százaléka elhízott. Három évvel később azonban a túlsúllyal élők aránya 62,9 százalékra nőtt, amivel az első helyre lépett elő az ország a tagállamok között, az elhízottaké pedig 10,4 százalékra, ami kedvező értéknek számít ugyan, de
A növekvő értékeknek társadalmi és életmódbeli okai is vannak Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője szerint. Mint érdeklődésünkre elmondta, a túlsúly az első lépés az elhízás felé, és számos kutatás bizonyítja, hogy ez a probléma egyre korábban jelentkezik, amihez az is hozzájárul, hogy az iskoláskorú gyerekek az egészségtelen táplálkozás mellett egyre kevesebbet mozognak. „Nálunk a szemléletmód is más, ha valaki netán lefogy, már egyből azt kérdezik tőle, hogy beteg?
– sorolta a helyi anomáliákat a szakember. Magyarázatként hozzáfűzte: a hazai lakosság a kommunizmus idején sokat éhezett, így amint hozzáférhetővé váltak a különböző termékek,
„Pótolni kívánták azt, ami kimaradt, ez a reakció pedig valahol érhető, de ez a testsúly-gyarapodáson meg is mutatkozott, hiszen a fölöslegesen bevitt kalóriák lerakódnak, főként akkor, ha nincs mozgás, amivel elégetnénk ezeket.
– hangsúlyozta Tar Gyöngyi.
Fotó: Pixabay.com
Arra is kitért, hogy a túlsúlynak rengeteg egészségügyi kockázata van, szinte a teljes szervezetet károsan érinti. A vezető haláloknak számító szív- és érrendszeri betegségek (például szívinfarktus, magas vérnyomás, agyvérzés) előfordulási esélyét erőteljesen megnöveli, ahogy a rákos elváltozások, az ízületi, légzőszervi és emésztési betegségek valószínűségét is. Emellett a 2-es típusú cukorbetegség egyik fő rizikófaktora szintén az elhízás, ahogy ez felelős számos idegrendszeri és pszichiátriai betegség kialakulásáért is.
– zárta Tar Gyöngyi.
A 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának pontos okai máig nem tisztázottak, de az örökletes hajlam mellett az elhízás számít a legfőbb rizikófaktornak – hangsúlyozta Máté Beáta diabetológus szakorvos is.
A 2-es típusú cukorbetegség kezelésében az első lépés a diéta és a mozgás, mivel ha egy beteg néhány kilótól megszabadul, a vércukorszintek is javulnak. Ennél a típusnál inzulin rezisztencia van jelen, ami azt jelenti, hogy az inzulin nem tudja megfelelően kifejteni a hatását a hasi részen lerakódott zsírfelhalmozódás miatt.
– magyarázta a szakember. Hozzátette: az elhízáshoz nagymértékben hozzájárul a feldolgozott élelmiszerek fogyasztása, amelyek tele vannak cukorral. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása szerint
Sokan ráadásul észre sem veszik, mivel olyan termékekben is nagymértékben jelen van a cukor, amire nem is gondolnak, mint például a gyümölcsjoghurtokban.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
Donald Trump szerint Izrael és Irán teljes tűzszünetről állapodott meg, ami lezárja a „12 napos háborút” – az amerikai elnök a megállapodás létrejöttét a Truth Social közösségi oldalán jelentette be washingtoni idő szerint hétfő este.
1 hozzászólás