A tervezet szerint a korlátozás az Ukrajnából vagy Moldovából származó búzát, kukoricát, repcét és napraforgómagot érinti. Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Románia egyrészt engedélyhez köti, másrészt csak a hazai gazdálkodóknak és feldolgozóknak teszi lehetővé a gabona és más mezőgazdasági termékek importját Ukrajnából és Moldovából – jelentette be Florin Barbu agrárminiszter szerdán közösségi oldalán.
2023. október 04., 17:282023. október 04., 17:28
2023. október 04., 17:312023. október 04., 17:31
A tárcavezető szerint a bukaresti kormány sürgősségi rendeletet készül erről elfogadni, amelynek tervezetét a mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztérium (MADR) honlapján bocsátották közvitára. „Amint ígértük, megvédjük a román termést és a román gazdák munkáját” – tette hozzá a miniszter.
A sürgősségi kormányrendelet indoklása szerint az orosz fekete-tengeri blokád miatt kerülő útvonalakra kényszerült ukrán gabona- és olajnövény-kivitel 65 százaléka Románián haladt keresztül, és az utóbbi másfél évben (2022. márciusa óta) elérte a 29 millió tonnát.
Bár az EU „szolidaritási folyosóin” érkező mezőgazdasági termékeket elvileg más uniós vagy EU-n kívüli országoknak szánták, az ezekre az árukra adott ideiglenes vámmentesség lehetővé tette, hogy jelentős mennyiséget már Romániában értékesítsenek. Ez súlyos piaci zavarokat okozott, leverte a gabonafélék és olajos növények felvásárlási árát, megdrágította a szállítást, ami miatt
– mutat rá a román mezőgazdasági tárca.
A MADR tervezete szerint az exportkorlátozás megsértése kihágásnak, bizonyos feltételek mellett pedig bűncselekménynek minősül, amiért 200 ezer lejig terjedő pénzbírság, illetve egytől három évig terjedő szabadságvesztés szabható ki.
Bár a jogszabály tervezete nem tér ki arra, miért korlátozzák a Moldovából érkező mezőgazdasági termékek behozatalát, a román gazdálkodók egyesülete korábban arra panaszkodott, hogy egyes ukrán exportőrök a mezőgazdasági termékek korábbi uniós importtilalmát is kijátszották, és moldovai áruként küldték Romániába az ukrán búzát és repcét.
Az augusztusi 5,1 százalékról szeptemberben 4,62 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Súlyos bűncselekmények gyanúja miatt 95 házkutatást tartottak csütörtökön a rendőrök.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 14 jelölt jelölése maradt végleges az idei államelnök-választásokra.
Han Kang dél-koreai írónőnek ítélte oda idén az irodalmi Nobel-díjat a Svéd Akadémia, amely csütörtökön Stockholmban jelentette be döntését – számol be az MTI.
Az októberi nyugdíjakat 2024. október 11-én, pénteken előre átutalják minden nyugdíjasnak, aki a pénzt a bankszámlájára kapja.
A tojás és a baromfihús is felkerült azoknak a termékeknek a listájára, amelyek csak behozatali engedéllyel importálhatók Ukrajnából – tájékoztatott a kormány szerdai döntéséről a mezőgazdasági miniszter.
A képviselőház kedden döntő házként törvénytervezetet fogadott el arról, hogy az útdíj az érvényességétől számított 24 órán belül is kifizethető.
A szenátus hétfőn első házként elfogadott egy jogszabálytervezetet, amely 19 százalékról 9 százalékra csökkentené egyes higiéniai termékek általános forgalmi adóját (áfa).
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint hétfőn a pénteki 385,6265 lejről 2,06 lejjel (0,53 százalékkal) 387,6905 lejre nőtt egy gramm arany ára, ami újabb rekordot jelent.
Atyaég, hogy fogunk ide bejutni? Több mint egy óra van a kezdésig, ezrek tobzódnak a csarnok előtt. Pár percnyi tanácstalan nézelődés után egyenesen nekiindulunk az egyik sornak, amelytől jobbra is, balra is hasonló sorok kígyóznak.
1 hozzászólás