Jelentős mennyiségű földgáztartalékkal rendelkeznek az Európai Unió tagállamai: a legnagyobb tározói infrastruktúrája Németországnak, Olaszországnak és Franciaországnak van, a negyedik helyen pedig Magyarország áll, de a hivatalos bejelentések szerint Romániának sem kell aggódnia.
2014. szeptember 02., 17:122014. szeptember 02., 17:12
Az európai tározóüzemeltetőket képviselő Gas Storage Europe (GSE) adatai szerint az európai gáztározókba 7,008 milliárd köbméter földgáz került augusztusban, a szeptember elsejei állapot szerint így az európai földalatti gáztározókban 71,105 milliárd köbméternyi földgáz volt, az európai gáztározók 88,5 százalékban voltak feltöltve.
Románia is fel van készülve az Oroszország és Ukrajna közötti konfliktus miatti esetleges gázkrízisre – nyilatkozta Răzvan Nicolescu energiaügyekért felelős tárca nélküli miniszter. „Felkészültünk a krízisre, amit személy szerint nem tartok kizártnak, ebben az esetben már több forgatókönyvet is kidolgoztunk az ország gázellátásának biztosítása érdekében. A lakosság semmiképpen nem fog hiányban szenvedni” – fogalmazott Nicolescu.
Mint kifejtette: a téli időszakra az eredetileg meghatározott 1,7 helyett 2,5 milliárd köbméter gázt fognak felhalmozni, emellett 100 millió köbméterrel növelik a földgáz tárolására alkalmas struktúra befogadóképességét, illetve 2,4 millió köbméterrel a kitermelt mennyiséget. Románia – főként az OMV Petrom és a Romgaz vállalatokon keresztül – évente közel 11 milliárd köbméter gázt termel ki, és 2,5–3 milliárd köbmétert importál Oroszországból.
Az EU-ban egyébként 15 országnak van földgáz tárolására alkalmas infrastruktúrája. Az Unióban jelenleg több mint 80 milliárd köbméternyi tárolói kapacitás érhető el, Európa teljes évi fogyasztásának csaknem egyötödét képes gáztározókba helyezni.
Az EU egyébként a hírek szerint kilátásba helyezte az export ideiglenes betiltását és az ipari gázfogyasztás csökkentését, hogy egy esetleges krízis esetén mindegyik tagállam biztosítani tudja a lakosság ellátását.
Visszatért a kánikula július végére, idén pedig még az is lehet, hogy nem is volt ennél melegebb nap, mint a szombati. Magyarországon a napi és a szezonális melegrekord is megdőlt.
76 évesen elhunyt Ozzy Osbourne rocklegenda, a Black Sabbath frontembere, aki később szólókarrierjével is világhírnevet szerzett magának.
A román és a holland hatóságok emberkereskedelem és pénzmosás gyanújával előállítottak tizenhárom embert, akik romániai nőket kényszerítettek prostitúcióra Hollandiában.
A román hadsereg légtérfigyelő rendszere hétfő hajnali 3 óra körül több kisebb légi célpontot jelzett az ukrán légtérben, a román határtól északra, Máramaros és Suceava megye közelében – adta hírül hétfőn a védelmi minisztérium.
Donald Trump amerikai elnök a BBC brit közszolgálati médiatársaságnak nyilatkozva kijelentette, hogy csalódott Vlagyimir Putyinban, amiért többszöri próbálkozás ellenére sem tudott egyezségre jutni az orosz államfővel az ukrajnai tűzszünetről.
Az Axiom–4-küldetés négyfős legénysége hétfőn befejezte küldetését a Nemzetközi Űrállomáson, délután elhagyja annak fedélzetét.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
szóljon hozzá!