Mennyi az annyi? Több összetevő alapján kell elemezni a villamosenergia árának alakulását
Fotó: Pinti Attila
Vasárnap Romániában volt a térség legmagasabb villamos energia ára, ugyanakkor ezer megawattot importált az ország – ezzel sugallta azt az Agerpres román állami hírügynökség, hogy óriási villanyáramszámlákra számíthatnak a polgárok. A portálunknak nyilatkozó szakember szerint viszont szó sincs ilyesmiről.
2020. július 20., 21:162020. július 20., 21:16
Szenzációhajhász riogatásnak tartja Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke azt, ahogyan a román sajtó a magas villamosenergia-árról és -importról ír. Meglátása szerint a pillanatnyi tőzsdei helyzetkép óráról órára változik, a fogyasztók ezt nem érzik meg. Ugyanakkor az meglátása szerint is valós probléma, hogy egyre több villamos energia behozatalára szorul az ország, mert elavultak és túl szennyezőek a termelőegységei.
Az Agerpres a Transelectrica és az Opcom földgáz- és villanyáram-szolgáltató részvénytársaság adatait elemezve tette közzé, hogy vasárnap Romániában volt a térségben a legmagasabb a villamos energia ára, ugyanakkor ezer megawattot importált az ország. A tőzsdei adatokra hivatkozva közlik, hogy vasárnap Romániában 32,25 euró volt egy megawattóra villamos energia, miközben
Magyarországon például 27,90 euróba került egy megawattóra, Csehországban és Szlovákiában pedig 26,96 euróért bocsátották áruba a tőzsdén a villamos energia megawattóráját.
Továbbá arról is beszámoltak, hogy vasárnap az ország több mint ezer megawatt villamos energia behozatalára szorult, mert a fogyasztás elérte az 5700 megawattot, a belső termelés pedig 4700 megawatt körül volt. Ez lebontva úgy alakult, hogy
„Ez egy pillanatnyi helyzetkép a tőzsde honlapján, a nem szakavatottak számára riasztónak tűnhet, de órák alatt megfordulhat a helyzet, és akkor már azt lehetne leírni, hogy a térségben Romániában a legolcsóbb a villamos energia, és az ország exportál” – hangsúlyozta hétfőn portálunk megkeresésére Nagy-Bege Zoltán. Rámutatott: ha elkezd fújni a szél, beindulnak a romániai szélerőművek, és rögtön megfordul a helyzet, Románia Magyarország irányában exportálja az energiát. Másrészt a következő napi tőzsdei ár nem releváns a fogyasztók szempontjából. A legmagasabbnak bemutatott megawattóránként 32 eurós ár a szakértő szerint tulajdonképpen nem is olyan nagy, hiszen a hosszú távú piacokon ez 200 lej felett van, tehát 40 és 50 euró között.
Nagy-Bege Zoltán ugyanakkor arra is kitért, hogy évek óta folyamatosan csökken az ország által exportált villamosenergia-mennyiség, és 2019-ben Románia már nettó importőr volt.
– húzta alá. Elmondása szerint az új trend a hátterében az áll, hogy egyre kevesebb a gazdaságosan működtethető termelőkapacitás, a szénerőművek egy része kényszerből leállt, mert a szén-dioxid kibocsátási kvóta miatt magasak voltak a költségeik, nem tudtak gazdaságosan villamos energiát termelni. A szakértő szerint különben ez nem tragédia, hiszen a következő években beruházásokra kerül sor, „amelyek megnyugtató mennyiségű termelést eredményeznek majd”.
Hétfőn a Kreml (Oroszország kulturális és hatalmi központja) közölte, hogy nem ismeri Călin Georgescu világnézetét, írja Reuters.
Vasárnap 435 választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte hétfőn a belügyminisztérium szóvivője.
A következő napok legfontosabb feladata a mozgósítás a december elsejei parlamenti választásokra – hangsúlyozta Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke, a szövetség államfőjelöltje.
A romániai elnökválasztás első fordulójában résztvevő román állampolgárságú moldovaiak többsége, 56,65 százaléka a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) jelöltjére, Elena Lasconira szavazott – írta hétfőn a Moldpres hírügynökség.
A szavazatszámlálási jegyzőkönyvek több mint 99,93 százalékos feldolgozottságánál Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) jelöltje megelőzte a Szociáldemokrata Párt (PSD) jelöltjét, Marcel Ciolacut.
Romániai idő szerint hétfő reggel véget ért a külföldi szavazókörzetekben is az államelnök-választás első fordulója.
Kudarcnak nevezte hétfő hajnalban Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke és államfőjelöltje az államelnök-választás első fordulójában elért eredményét, amiért szerinte a párt teljes vezetőségének vállalnia kell a felelősséget.
Becslése szerint a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke és államfőjelöltje, Elena Lasconi 20 ezer szavazattal meg fogja előzni Marcel Ciolacu szociáldemokrata kormányfőt az államelnökválasztás első fordulójában, és bejut a második fordulóba.
Úgy tűnik, hogy a külföldön szavazó románoknál is Călin Georgescu a befutó, ugyanis a részeredmények szerint az ottani voksok több mint 40 százalékát szerezte meg. A második helyen Elena Lasconi, az USR jelöltje áll.
Míg az urnazáráskor közzétett exit pollok szerint még a PSD-s Marcel Ciolacu tűnt befutónak az elnökválasztáson, addig a szavazatszámlálás erre rendesen rácáfolt.
4 hozzászólás