Öt új Magyar Kultúra Lovagja van Romániában

Kilenc ország negyven személyisége kapta meg a Magyar Kultúra Lovagja címet idén január 22-én, a Magyar Kultúra Napján. Negyvenből öt Romániából kapta meg a rangos kitüntetést.

Szász Cs. Emese

2010. január 23., 09:572010. január 23., 09:57

2010. január 23., 14:082010. január 23., 14:08

Galéria

A Falvak Kultúrájáért Alapítvány kuratóriuma 1998-ban hozta létre a Magyar Kultúra Lovagja címet, amely mára nemzetközi rangú elismeréssé vált. Olyan emberek kaphatják meg, akik önzetlen tevékenységükkel huzmaosabb ideig részt vettek a kultúra ápolásában, közkinccsé tételében és fejlesztésében. A díjazottakra civil szervezetek és önkormányzatok tesznek javaslatot pályázat útján.

A fiatalok a Magyar Kultúra Apródja címet kaphatják. Az Egyetemes Kultúra Lovagja címet a magyar kultúra határon túli népszerűsítéséért lehet elnyerni, de van posztumusz lovaggá avatás is.

Évről évre emelkedik az elismert külföldi állampolgárok száma: január 22-től immár 23 ország 450 állampolgára büszkélkedhet a címmel.

Idén öt románai magyar neve is szerepel a kitüntetettek között. A tordai Grimm Pállfy Piroska irodalmár, tűfestő alkotóművészeti tevékenységéért, a temesvári Dr. Higyed István lelkész  anemzetek és felekezetek közötti békesség érdekében kifejtett munkálataiért kapta a díjat. A kolozsvári pedagógust, Kallós Zoltánt a kulturális örökség ápolásáért díjazták, míg a kibédi nyugalmazott tanítónőt, Mátyus Ilonát a magyar kulturális örökség határon túli ápolásáért illette az elismerés. Ugyanakkor a Magyar Kultúra Apródjai közt szerepel mostantól az alsóboldogfalvi Rezi Erika Gabriella tanítónő is, akit néptanítói tevékenységéért díjaztak.

Ugyanakkor a Magyar Kultúra Lovagjává vált Marosvásárhely szülötte, Székely M. Melinda is. A magyarországi Veresegyházra áttelepült szín- és képzőművész lírikus hosszasan New Yorkban élt. A kitüntetést a magyar kultúra külföldi ápolásáért végzett kitartó munkája elismeréseként kapja.

Az Uránia Nemzeti Filmszínházban sorra kerülő gálát tizennegyedszer rendezték meg, idei díszvendége a Mura mente régió volt, amelynek kultúrájából az érintett három ország (Horvátország, Magyarország és Szlovénia) 150 tagú küldöttsége adott ízelítőt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei