Felmérték: az európai lakosok gyors és megbízható internet-hozzáférésre tartanak igényt a munkahelyükön, az otthonukban és utazásaik során. Képünk illusztráció
Fotó: Gecse Noémi
Többek között a belföldről külföldre irányuló hívások és üzenetek díjának felső határáról, valamint az úgynevezett fordított 112-es rendszerről is rendelkezik az Európai Bizottság által elfogadott új uniós távközlési szabályzat, amely Európa digitális jövőjének kulcsfontosságú eleme lehet.
2018. november 19., 17:122018. november 19., 17:12
Újabb elavult jogszabály-csomagot újított meg az Európai Bizottság, amely a minap fogadta el az új uniós távközlési szabályokat. Az erről szóló friss nyilatkozatukban úgy fogalmaztak, hogy az európai lakosok gyors és megbízható internet-hozzáférésre tartanak igényt a munkahelyükön, az otthonukban és utazásaik során. Éppen ezért
Az említett kihívások kezelése érdekében a Bizottság 2016 szeptemberében javaslatot tett az Európai Elektronikus Hírközlési Kódex létrehozására, amely korszerűsíti az eddigi, legutóbb 2009-ben frissített uniós távközlési szabályokat. A kódexet a múlt héten fogadták el.
Az új előírások egyik legfontosabb eleme a belföldről külföldre irányuló hívások és üzenetek díja felső határának megszabása. E szerint
A fogyasztók emellett fokozott védelemben fognak részesülni és jobb szolgáltatásokat vehetnek majd igénybe függetlenül attól, hogy hagyományos hívásokat bonyolítanak, szöveges üzeneteket küldenek vagy webalapú szolgáltatásokat (Skype, WhatsApp) használnak. A fogyasztók továbbá megfizethető hírközlési szolgáltatásokhoz fognak hozzáférni, mint például a bárhol elérhető internet, az online bankolás és a videohívások. A fogyasztók további védelme érdekében bevezetik a telefonszám megőrzésének jogát is, amely a szerződés felbontása után egy hónapig érvényesíthető. A kártyákon megmaradt, fel nem használt összeget pedig a szerződés megszűnésekor ezentúl kötelező lesz visszaadni a felhasználónak. Utóbbiak kártérítésre tarthatnak igényt, ha elhúzódik a szolgáltatóváltás, vagy közben kárt szenvednek.
A jogszabály másik fontos előírása egy vészhelyzeti figyelmeztetőrendszer létrehozása: a tagállamokban kötelező lesz bevezetni az úgynevezett fordított 112-es kommunikációs rendszert, amely vészhelyzet esetén SMS-ben vagy alkalmazásokon keresztül értesíti a térségben tartózkodó lakosokat. Érdekesség, hogy noha a tagállamoknak erre az irányelv hatályba lépésétől számítva 42 hónap áll rendelkezésükre, Romániában már szeptemberben élesben tesztelték a lakosságot vészhelyzet esetén értesítő RO-ALERT mobiltelefonos rendszert. Lényege, hogy veszélyes meteorológiai jelenségek, árvizek, terrortámadások esetén, vagy más, a lakosságot fenyegető helyzetekben valós időben küld értesítést a veszélyeztetett területen belül tartózkodók mobiltelefonjaira.
Az új uniós előírások emellett megteremtik az alapokat az 5. generációs mobil hálózat (5G) európai szintű kiépítéséhez. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a tagállamoknak elő kell segíteniük az 5G hálózatok kiépítését, amelyet a megfelelő rádiófrekvencia rendelkezésre bocsátásával tehetik meg 2020-ig. A cél az, hogy 2020-ra minden tagállamban legyen legalább egy olyan nagyobb város, ahol már működik az 5G hálózat. Az 5G egyébként a mostani 4G standardok után következő, jelenleg javasolt telekommunikációs rendszer, amely nagyobb kapacitással működne, ezzel pedig nagyobb lefedettséget biztosítana a széles sávú mobilos hálózatoknak.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke kedden arról számolt be, hogy az elnökválasztási kampány szombaton reggel 7 órakor véget ér, addig a jelöltek és pártjaik kötelesek eltávolítani a közterületekről és az online térből a kampányanyagaikat.
A Román Vasúttársaság utasszállító részlege (CFR Călători) kedden bejelentette, hogy szerdától forgalomba helyezik az első elektromos vontatású Alstom-szerelvényt.
Az Állandó Választási Hatóság elnöke kedden bejelentette, hogy a romániai választások történetében először lehet valós időben követni az államelnök-választás eredményeit.
Az energiapiac újbóli liberalizációja után akár 40 százalékkal is csökkenhet a 300 kilowattóránál (kWh) nagyobb energiafogyasztású háztartások számlája – közölte egy keddi szakmai konferencián Sebastian Burduja.
Megnyílik a forgalom előtt szerdán a moldvai (A7-es) autópálya két szakasza Buzău és Râmnicu Sărat között – jelentette be hétfőn a Román Rendőrség közlekedési tájékoztató központja, az Infotrafic.
A magyar európai uniós elnökség stratégiai célkitűzése a román Schengen-tagság elérése – nyilatkozta Marosvásárhelyen Lázár János, Magyarország építési és közlekedési minisztere, aki a határ menti autópályákról és a vasúti fejlesztésekről is beszélt.
Nem csökken a büntetés-végrehajtási rendszerben dolgozó rendőrök fizetése, és a pótlékaikat sem vonják meg – adta hírül hétfőn az Országos Börtönigazgatóság (ANP).
A december 13-i és 14-i belföldi utazásokra, valamint a december 15-étől érvényes új menetrend szerinti járatokon történő belföldi utazásokra december 2-ától lehet jegyet váltani – közölte a román állami vasúttársaság utasszállító részlege.
Radu Oprea gazdasági miniszter szerint az energiaárak korlátozásának 2025 márciusa után is érvényben kell maradnia, mindaddig, amíg megtalálják a megfelelő megoldásokat az árak alacsony szinten tartására.
A Közegészségügyi Intézet (INSP) szakemberei bevezették, hogy a gyógyszertárak recept nélkül csak sürgősségi esetekben adhatnak ki antibiotikumot.
szóljon hozzá!