Nincsenek arra utaló világos jelek, hogy az ipar helyreállna, Romániában a gazdasági és pénzügyi válságnak nem lesz vége 2011-ben – jelentette be kedden Frank Hajdinjak, az E.ON Románia vezérigazgatója a BUSINESS Magazin által szervezett „Meet the CEO” („Találkozz a vezérigazgatóval”) találkozón.
2010. október 26., 15:382010. október 26., 15:38
„Romániában bátorítani kell a beruházásokat. Nem látunk jövőbeli pozitív fejleményeket, az iparban nincsenek egyértelmű jelek a helyreállásra. Sajnos, nem hiszem, hogy Romániában véget érne a válság 2011-ben” – állította Hajdinjak.
Mint mondta, jövőben az E.ON Románia és helyi energetikai piac esetében egyaránt nagyon kicsi lesz a növekedés.
„2011-ben nagyon gyenge lesz a fejlődés. Reméljük, legalább bizonyos régiókban helyreáll a gazdaság, de a piac (energetikai – szerk. megjegyz.) általában véve nagyon keveset nő majd” – fűzte hozzá Hajdinjak.
Az E.ON Románia igazgatója elmondta, az alacsony gázárak miatt nem térülnek meg a beruházások. Ugyanakkor később derül ki, hogy a kormány meghosszabbítja-e a törvény hatályát, miszerint több vegyipari kombinát olcsóbb hazai gázt kap, drágább importált gáz helyett.
„Múlt év utolsó negyedévétől a valódi ár alatti értékesítjük a gázt, minden köbméternél pénzt veszítünk. (…) Az árak jelenleg távol állnak a valóságtól. Előbb meg kell térülniük a beruházásoknak, majd tárgyalunk a kormánnyal és az országos hatóságokkal az energiára vonatkozó szabályzatról, a cég felgyülemlett veszteségeinek visszaszerzéséről” – magyarázta Hajdinjak.
Mint mondta, az E.ON 3-4 éve „harcol”, hogy visszaszerezze a Román Állami Vasúttársaságtól (CFR) a felhalmozott adósságokat, amelyek elérték a körülbelül 140 millió lej értéket, majd hozzáfűzte: eddig 90 százalékban sikerült behajtaniuk a CFR adósságait.
„A romániai környezet (gazdasági – szerk. megjegyz.) «különleges». Nem könnyű ezt elmagyarázni a részvényeseknek. Románia nagyon gyorsan változik. A civilizált államok közül Románia a legprovokatívabb, ugyanakkor vicces is” – mondta még Hajdinjak.
Az E.ON Románia gáz- és elektromos áram-szolgáltatással foglalkozik.
A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy változást idézzen elő Románia jelenlegi és jövőbeli politikájában.
Újabb hatvan napig hatósági felügyelet alatt marad Barti Tihamér, a Hargita megyei önkormányzat tisztségéből felfüggesztett és korrupciós bűncselekményekkel gyanúsított alelnöke. Barti panasszal élt a döntés ellen, de ezt elutasították.
Ingyenesen tesz elérhetővé tíz filmet tíz napon át a Filmio, a magyar filmek streaming platformja a magyar film napja alkalmából – közölte a Nemzeti Filmintézet pénteken az MTI-vel.
Tanárnak lenni Romániában nem kis kihívás, ideje átgondolni, mitől van az, hogy az a pedagógus, aki kiválóan teljesít a katedrán, nem tud jó eredménnyel versenyvizsgázni. Jövőtől ezen változtatna a tanügyminiszter.
A Gyulafehérvári Főegyházmegye jubileumi eseménysorozatának részeként április 30-án, szerdán megtartják a fogyatékkal élők napját, melynek programjai több csíksomlyói helyszínen zajlanak majd.
Véget ér vasárnap a húsvéti vakáció, hétfőtől folytatódik a tanítás az iskolákban.
A medvét le kellene venni a szigorúan védett fajok romániai listájáról – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a környezetvédelmi miniszter.
Radu Marinescu igazságügyi miniszter szerint a jelenlegi törvények nem teszik lehetővé, hogy a közigazgatási bíróság felfüggessze vagy megsemmisítse az alkotmánybíróság határozatait.
Kigyulladt lakóházhoz riasztották a tűzoltókat Marosvásárhelyen péntekre virradóan.
Jelentős méhpusztulás történt a télen a méhészetekben, és egyelőre ennek még a pontos okait sem ismerik a méhészek. A jelenség egy, az ágazatot érintő általános problémára is rávilágít.