Képünk illusztráció
Fotó: Kristó Róbert
Napokon át küzdöttek a tűzoltók a lángokkal egy erdős területen a csernobili tiltott övezetben. A lángok még április 4-én csaptak fel a lakatlan Volodimirivka település közelében. A mintegy százhektáros területet érintő tűz miatt Romániában és Magyarországon is megnövekedett radioaktív sugárzásról szóló rémhírek kezdtek terjedni a közösségi oldalakon.
2020. április 09., 18:222020. április 09., 18:22
2020. április 10., 12:412020. április 10., 12:41
Múlt szombaton a hatóságok úgy vélekedtek, emberi gondatlanság, illetve a száraz fű felégetésének Ukrajnában még élő, környezetvédők által bírált gyakorlata, mások szerint törvénytelen szemétégetés vagy egyéb vandalizmus okozhatta az erdőtüzet. Utóbbi hamar be is igazolódott: a Kijev megyei rendőrség vasárnap közölte, hogy kézre kerítették azt a személyt, aki az egyik, a Rahivka településnél kitört kisebbik tüzet okozta, amely öt hektáros területen terjedt szét. A 27 éves férfi beismerte, hogy „szórakozásból” gyújtott fel három helyen füvet és hulladékot. A szél belekapott a lángokba, és nem tudta eloltani, ami miatt szétterjedt a tűz. A férfi ellen büntetőeljárás indult – írja az MTI.
A hétvégén és az elmúlt napokban összesen 274 szakember 74 technikai eszköz, köztük három tűzoltó repülőgép és három helikopter segítségével vett részt a lángok elleni küzdelemben. Az erdészek egy másik részen, Rahivka településnél is oltottak egy kisebb tüzet, amely öt hektárra terjedt ki, és vasárnap estére sikerült lokalizálni. Az ottani helyszínen 14 tűzoltó négy műszaki eszközzel látott neki az oltásnak.
A katasztrófavédelem közölte, hogy a fővárosban, Kijevben, illetve Kijev megyében
Korábbi közlések szerint Volodimirivkánál, a tűz kitörése után közvetlenül a tűzfészekben mértek átmenetileg megemelkedett sugárszintet. Az UNIAN ukrán hírügynökség a Science alert című tudományos hírportált idézve közölte: ezt az okozta, hogy a tűz olyan sugárzó vegyületeket szabadított ki az égő fákból, illetve az alattuk lévő talajból, amelyek még az 1986-ban történt atomerőmű-balesetkor kerültek beléjük.
Valószínűleg ez az átmeneti – kizárólag a tűzfészkek közvetlen közelében lévő területet érintő – sugárszint-növekedés hívta életre azokat az ál- és rémhíreket, miszerint súlyosan káros radioaktív felhő érkezett Közép-Kelet-Európa fölé. Ezt cáfolva Magyarországon az Országos Meteorológiai Szolgálat hangsúlyozta,
Az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) szerint a magyarországi háttérsugárzás értékeiben nem volt a normálistól eltérő változás.
Aki szeretne megbizonyosodni arról, hogy a koronavírus-járvány kellős közepén nem kell egy újabb pusztító „láthatatlan” ellenségtől rettegni Romániában sem, annak ajánljuk az Európai Bizottság radioaktív környezeti monitorozó honlapját, ahol naprakészen tekinthetők meg az európai térség háttérsugárzás-adatai.
A védelem.hu leírása szerint a háttérsugárzás mértéke függ a magasságtól és a talaj típusától, az értékek ingadozását természeti hatások, időjárási körülmények (légnyomás, csapadék mennyiség) változásai befolyásolják. Az egyes országok sugárzásfigyelő rendszerei által mért értékek egy központi adatgyűjtőbe kerülnek, ahol folyamatosan figyelik az állomásokról beérkező jeleket. Ha valamely esemény hatására a dózisteljesítmény jelentősen megnő, akkor azonnal megkezdik a kivizsgálást, szükség esetén a megfelelő óvintézkedések elrendelését.
A dózisteljesítmény mértékegysége a nanosievert/óra, azaz nSv/h – ennek alapján például Magyarországon az alábbi szinteket állapítottak meg:
zöld fokozat (0–250 nSv/h) – a 250 nSv/h alatti háttérsugárzás természetes és semmiféle veszélyt nem jelent;
narancs fokozat (250–500 nSv/h) – amennyiben a sugárzás mért értéke az adott állomáson folyamatos növekedést mutat, vagy a környező állomásokon is emelkedik, megkezdik az eset kivizsgálását;
piros fokozat (500 nSv/h fölött) – a figyelmeztető szint 500 nSv/h, ha a sugárzás értéke meghaladja a figyelmeztető szintet, megvizsgálják a környező területeken levő többi mérőállomás adatait, amiből megállapítható, hogy milyen irányból érkezett és merre halad tovább a sugárzás.
Az Európai Bizottság említett honlapján jól látható, hogy
A békéről, a szinodális, hidakat építő, szegények mellett álló egyházról szólt az új katolikus egyházfő megválasztása után, a vatikáni palota Szent Péter térre néző balkonjáról elmondott beszéde csütörtök este.
Felszállt a fehér füst néhány perccel csütörtökön este hat óra után a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből, ami azt jelenti, hogy már a második napon sikerült megválasztani a katolikus egyház új, 267. vezetőjét.
Ismét fekete füst szállt fel a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön nem sokkal 12 óra előtt, vagyis második körben sem sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.
A pápaválasztó bíborosok szerda délután fél hatkor vonulnak be a Sixtus-kápolnába, ezért az első füst este nyolc óra előtt nem száll fel – írja az MTI Matteo Bruni szentszéki szóvivő közlésére hivatkozva.
Az indiai kormány nemzetbiztonsági tanácsadója telefonon tájékoztatta az amerikai külügyminisztert a pakisztáni területen és Kasmír Pakisztánhoz tartozó területén végrehajtott katonai akcióról.
Mielőbbi tartós tűzszünetet, valamint előfeltételek és további késedelem nélküli békét sürgettek a konklávéra készülő bíborosok, akik a pápaválasztás előtti utolsó ülésüket ezzel a felhívással zárták kedden.
A Vatikánban tanácskozó bíborosi testület tagjai szerint a következő pápának az emberekhez közeli pásztornak kell lennie – közölte Matteo Bruni szentszéki szóvivő.
Szerdán kezdődik a vatikáni Sixtus-kápolnában a Szent Péter 266. utódát kiválasztani hivatott konklávé, amelynek szabályai azt is meghatározzák, hogy hogyan kell a választásra jogosult bíborosoknak összehajtaniuk a szavazócédulát.
Vasárnap 20 óráig közel 940 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 18 óráig több mint 295 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
szóljon hozzá!