Fotó: Kiss Csaba
Minden ízében elegancia és igényesség járja át a Montreaux Jazz Fesztivált. A kéthetes svájci eseménysorozat azonban korántsem sznob rendezvény, megmaradt annak, aminek kezdettől fogva szánták: a világ egyik legfontosabb zenei összejövetelének.
2014. július 16., 11:402014. július 16., 11:40
2014. július 16., 11:502014. július 16., 11:50
Ha lelki békére vágysz, gyere Montreaux-be – mondta egykor Freddie Mercury, a Queen néhai legendás frontembere. A Genfi-tó partján fekvő festői település azonban 1967 óta két héten át minden nyáron megbolydul, és a világ nyüzsgő zenei fővárosává alakul át: az idén július 4. és 19. között zajló Montreaux Jazz Fesztivál az igényes élőzene szentélye, világsztárok találkahelye, rengeteg feledhetetlen fellépés és felvétel helyszíne.
Hogy éppen a svájci Alpok lábánál megbújó Montreaux vált a nemzetközi zenei élet egyik legfontosabb eseményévé, az ötletgazda Claude Nobs-nak köszönhető, aki helyi lakosként és a montreaux-i turisztikai hivatal vezetőjeként 31 évesen szervezte meg az első dzsesszfesztivált, amely egyből átütő sikert aratott. A tavaly januárban egy síbaleset következtében elhunyt fáradhatatlan fesztiváligazgató szellemisége most is áthatja a tóparti koncerttermekben zajló seregszemlét. A promenádon számos pólóról mosolyog vissza ránk, az őt ismerő fellépők is minduntalan megemlékeznek róla, a fesztivál pedig megőrizte az általa teremtett laza, barátságos hangulatot. Igaz ugyan, hogy a Sztravinszkij Auditóriumban fellépő hírességek koncertjére szóló jegyárak 80 és 450 svájci frank (mintegy 320 és 1640 lej) között mozognak, ám számos ingyenes helyszín is várja a látogatókat.
A legnépszerűbb közülük egy apró domboldallal szemben felállított szabadtéri színpad, ahol a dzsessz és a vele rokon stílusok saját hazájukban már befutott kitűnőségei váltják egymást – a fellépők Chilétől Japánig a világ minden sarkából érkeznek. A műfaji és földrajzi sokszínűség amúgy is a Montreaux Jazz Fesztivál sajátja: a rock, a blues és a világzene már a hetvenes évektől beszivárgott, majd követte a pop, a funk, a reggae, az R&B és az elektronikus zene is.
A borsos jegyárak ellenére a két legnagyobb idei sztárfellépő koncertjére pontosan hat perc alatt keltek el a belépők: a július 7-én fellépő slágergyáros Pharrell Williams és a 16-án koncertező 22-szeres Grammy-győztes Stevie Wonder egyfajta funky keretbe foglalta az idei fesztivált. Óriási közönségsikert aratott a Led Zeppelin egykori énekese, a rock élő legendájának számító Robert Plant is, aki a The Sensational Space Shifters nevű új zenekarával tért vissza Montreaux-be – ahogy a koncerten megjegyezte, igazából nem tudja hányadik alkalommal, mert a Led Zeppelinnel adott koncertekre nem igazán emlékszik…
A teljes írás az Erdélyi Napló július 17-én megjelenő 28. lapszámában olvasható.
Mielőbbi tartós tűzszünetet, valamint előfeltételek és további késedelem nélküli békét sürgettek a konklávéra készülő bíborosok, akik a pápaválasztás előtti utolsó ülésüket ezzel a felhívással zárták kedden.
A Vatikánban tanácskozó bíborosi testület tagjai szerint a következő pápának az emberekhez közeli pásztornak kell lennie – közölte Matteo Bruni szentszéki szóvivő.
Szerdán kezdődik a vatikáni Sixtus-kápolnában a Szent Péter 266. utódát kiválasztani hivatott konklávé, amelynek szabályai azt is meghatározzák, hogy hogyan kell a választásra jogosult bíborosoknak összehajtaniuk a szavazócédulát.
Vasárnap 20 óráig közel 940 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 18 óráig több mint 295 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A külügyminisztérium szombaton közölte, hogy a külföldi szavazókörzetek választási irodájában valamennyi politikai pártnak van képviselője, akiktől valós idejű tájékoztatást kaphatnak – írja az Agerpres hírügynökség.
Romániai idő szerint szombaton 15 óráig több mint 223 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában - derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 9 óráig több mint 121 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Három különböző méretben készítette el a következő egyházfő első ruháját Raniero Mancinelli római szabó.
Felhelyezték a pápaválasztási fordulók eredményét tudtul adó kéménycsövet a Sixtus-kápolna tetejére péntek reggel.
szóljon hozzá!