Fotó: Gecse Noémi
A kormány tartalékalapjából 25 millió lejt utaltak ki arra, hogy továbbra is biztosítani lehessen a háziorvosi ügyeleti központok működését. A sürgősségi kormányrendeletben ugyanakkor azt is leszögezik, hogy egyelőre újabb központok nem alakulhatnak meg, sőt helyben arról is döntést lehet hozni, hogy azokat, melyekre nem mutatkozik igény, felszámolhatják.
2018. július 22., 18:362018. július 22., 18:36
Vass Levente RMDSZ-es képviselő lapunknak elmondta, a háziorvosi ügyeleti központok létrehozását a szövetség szorgalmazta, nyugat-európai, magyarországi mintára, hogy tehermentesítsék a kórházak sürgősségi osztályait. A szakpolitikus emlékeztetett, hogy ezek a központok sok helyen megalakultak, jól működnek, ám sok helyen létre sem hozták, vagy orvoshiánnyal küzdenek, kevés beteg veszi igénybe a szolgáltatásaikat.
Az idei költségvetés elfogadásakor több pénzt hagyott jóvá a parlament a működésükre, mint egy évvel korábban, ám a büdzsé elfogadása után az akkori egészségügyi miniszter megnövelte az ott szolgálatot teljesítő orvosok és asszisztensek órabérét, így a keretösszeg már nem fedezte a kiadásokat. A megyékben különböző módon oldották meg ezt a helyzetet, volt ahol a meglevő összegből gazdálkodtak, és kevesebb órabért adtak, ám volt ahol kiadták a megemelt fizetéseket, így a pénzük már elfogyott.
– részletezte Vass Levente. Elmondta, az intézkedésnek a másik lecsapódása, hogy a költségvetés módosításáig nem lehet új központokat megalakítani, hiszen nem lenne pénz a fenntartásukra. A kormányhatározatban ugyanakkor azt is tisztázzák, hogy
A szakpolitikus szerint ez egy korrekt rendezése a fennálló helyzetnek, ám az RMDSZ azt támogatja, hogy ezek a központok továbbra is működjenek, az ott dolgozók kapjanak megfelelő bérezést, és népszerűsítsék a szolgáltatásaikat akár a sajtóban is, hogy a betegek inkább ott kérjenek segítséget, ne a sürgősségen. A következő évtől lesz arra pénz, hogy újak is megalakuljanak, mondta a Maros megyei képviselő. Jelenleg ország szinten 352 központnak van szerződése az egészségbiztosító pénztárral, és további 27 kapott működési engedélyt az egészségügyi minisztériumtól, ám ezek megalakulására még várni kell.
A PayU GPO Románia adatai szerint partnerkereskedőik több mint 1,15 millió tranzakciót bonyolítottak le a november 8-i fekete pénteken, összesen 660 millió lej értékben. A legnagyobb értékű rendelés több mint 75.000 lej volt.
A postai szolgáltatások, az egyéb zöldségek és zöldségkonzervek kategóriába tartozó termékek, valamint a friss gyümölcs drágult a legnagyobb mértékben 2024 októberében 2023 októberéhez képest.
Idén szeptemberben augusztushoz képest 70 lejjel (1,4 százalékkal) 5228 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet.
Hónapról hónapra nő a csomagolóanyag-visszaváltó automaták száma, a betétdíjas visszaváltási rendszer (SGR) két rekordot is elért: 2,4 millió italcsomagolást váltott vissza a lakosság, és a begyűjtési arány elérte a 82 százalékot – írja az Agerpres.
Nacsa Lőrinc országgyűlési képviselőt jelöli a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkári posztjára Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes – tudta meg a hirado.hu.
Tizenegy megyére adott ki hétfőn havazásra vonatkozó elsőfokú figyelmeztetést az Országos Meteorológiai Szolgálat.
A Prahova megyei Salvamont kéri a turistákat, hogy ne merészkedjenek a Bucsecs-, Csukás- és Baj-hegység magaslati régióiba, mert ezeket jelenleg köd és hó borítja és erős szél fúj.
A Richter-skálán 3,1-es erősségű földrengés volt hétfő reggel 7 óra 45 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Súlyos, öt ember életét követelő közúti baleset történt szombaton a 2-es országúton, a Suceava megyei Grăniceşti településen.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint 2024 októberében 11.723 különnyugdíjat fizettek ki, 54-gyel kevesebbet, mint előző hónapban.
szóljon hozzá!