• Forrás: Wikipédia
Az első magyar koronás királynéra, Szent István király hitvesére, Szent Imre herceg édesanyjára emlékezik csütörtökön a katolikus egyház.
2020. május 07., 11:042020. május 07., 11:04
2020. május 07., 11:052020. május 07., 11:05
Gizella bajor hercegnő, IV. Henrik bajor herceg és Gizella burgundiai hercegnő mélyen vallásos leánya, kolostorba akart lépni, ám Géza fejedelem fia számára 995-ben megkérte kezét. Az uralkodói frigyet két főpap egyengette: (Szent) Adalbert prágai püspök, az ifjú István lelki gyámola, és Regensburg püspöke, (Szent) Wolfgang.
A menyasszony és népes, zömmel egyháziakból álló kísérete dunai hajón érkezhetett új hazájába. A fiatal pár Nyitrán élt. Géza fejedelem halála után, mint nagyfejedelemné költözött Veszprémbe, amely a későbbiekben a királynék városa lett, hiszen István mellett Gizellát is megkoronázták. Gyermekeik közül csak Imre herceg érte meg a felnőttkort.
Gizella nevéhez fűződik a veszprémi székesegyház és apácazárda alapítása. A magyar királyné kötelességei közé tartozott a liturgikus textíliák elkészítése. A székesfehérvári Szűz Mária-templomnak adományozott aranyfonallal hímzett selyemszövet miseruhából készült a 12. században a koronázási palást. Általa hímzés formában maradt fenn a királyi családról hitelesnek minősíthető ábrázolás.
Férje halála után visszatért szülőföldjére, a passaui bencés apácamonostor apátnőjeként hunyt el. A zárda templomában helyezték örök nyugalomra. Sírja búcsújáró hely. Székelyföldön Szentkeresztbánya leányegyházában, a lövétebányai régi iskolában kialakított kápolnát valamint a Marosludashoz tartozó andrássytelepi templomot ajánlották védelmébe.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
szóljon hozzá!