Fotó: Pinti Attila
Angolul ugyan jó tudni, meg néha kell is, de a leginkább mégiscsak a román nyelv ismerete fontosabb a hazai munkaerőpiacon, és nagy előnyt tudhat magáénak az, aki könnyedén ki tudja fejezni magát az ország nyelvén.
2024. november 03., 18:042024. november 03., 18:04
„Nem lehet általánosítani ebben a kérdésben, hiszen ha egy cég csak az országon belül bonyolítja le a tevékenységét, akkor a legtöbb esetben elég, ha az alkalmazott tud románul. Mondhatjuk azt is, hogy
– közölte megkeresésünkre Veres Nagy Tímea projektmenedzser, a Női Vállalkozók Egyesületének alapító tagja. Hozzátette: a különböző idegen nyelvekre akkor van igény, ha a cég működése túlmutat az ország határain, de inkább az angol az, ami univerzálisan használatos.
Beder Tilla, a Kovásznán bejegyzett és kiterjedt ügyfélkörrel rendelkező IJC Jobs munkaerő-közvetítő iroda alapítója is hasonlóan nyilatkozott:
Az idegennyelv-tudás tehát csak bizonyos munkakörökben fontos, a pályázatírásban bizonyosan, már csak azért is, mert a projektek megvalósítása során sokszor kell külföldi szervezetekkel, intézményekkel partneri viszonyt kialakítani. Grüman Róbert, a sepsiszentgyörgyi StartUp HUB vállalkozásfejlesztési központ alapítója elmondta: bár a cég többek között pályázati konzultációval, pályázatírással foglalkozik, még így sem kérik minden munkatársuktól az angol nyelvtudást, csak azoktól, akiknek kapcsolódik ehhez a napi munkájuk.
– mutatott rá Grüman Róbert.
A magánszektor után az állami intézményeknél is egészen hasonló megközelítésre találtunk – egy bizonyos pontig. Itt ugyanis szabályozott procedúrák vannak, amelyeket tiszteletben kell tartania az alkalmazónak. Henning Lászlót, Kovászna Megye Tanácsának alelnökét kérdeztük arról, hogy a megyei önkormányzatnál, illetve az alárendelt intézményeknél milyen idegennyelv-tudást várnak el az alkalmazottaktól.
– tájékoztatott az alelnök. Hozzátette: kivételes esetekben a kiíró kérhet idegennyelv-tudást (leginkább egy Európai Uniós ország nyelvét), főleg, ha az illetőnek a lakossággal is kapcsolatot kell tartania valamilyen formában. A közalkalmazottak felvétele viszont centralizált rendszerben működik, minden esetben rá kell bólintania a Közalkalmazottak Országos Ügynökségének, az alkalmazás kritériumait pedig egy zártabb lehetőségi körből, egy legördülő menüből lehet kiválasztani.
Henning László arra is kitért, hogy egy idegen nyelvet általában megkövetelnek a munkatársaktól, bár a tapasztalat az, hogy a fiatalabbak már többnyire tudnak legalább alapfokon angolul.
„Sokan nem tudják még, de lehet direkt pályázni brüsszeli forrásokra, ilyen esetekben mi is a teljes dokumentációt angolul tesszük le. Jogászaink továbbá figyelemmel követik az uniós jogszabályokat és tervezeteket, hiszen tudnunk kell, mire kell figyelni, mi következik” – magyarázta az alelnök. Arra is kitért, hogy az alárendelt kulturális intézményeknél a kapcsolatteremtéshez szintén fontos az angol nyelv ismerete.
– húzta alá.
Henning László ugyanakkor egy másik érdekes aspektusra is rávilágított. Mint kifejtette, annak ellenére, hogy angolul valóban jó tudni, ma már számos egyéb lehetőség is rendelkezésre áll.
Mint hangsúlyozta, ennél jóval többet is tud a mesterséges intelligencia (AI): bármilyen nyelven kérdezhetünk tőle és kivételesen jó szövegeket ír bármilyen témában, főleg, ha jól kérdezünk. „Én egy szerződéstervezetet kértem a ChatGPT-től egy konkrét esetre, és az AI kiválóan megszerkesztette. Tulajdonképpen csak meg kell tanulni jól megírni a promptot: ha pontosan kérdezünk, jó válaszokat kapunk.
– árulta el a megyei önkormányzat alelnöke.
A cikk lapcsaládunk munkaközvetítő portálján, a Jóállás.ro oldalon jelent meg először.
A tanügyminisztérium 70 303 568 eurót különített el az egyetemi épületek korszerűsítésére és új bentlakások építésére az országos helyreállítási alapból finanszírozott két projekt keretében – jelentette be pénteken a szaktárca.
Az Európai Bizottság eljárást indított csütörtökön a Temu ellen annak megállapítására, hogy a kínai online kereskedelmi óriásvállalat megsértette-e a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabályt.
A mezőgazdasági minisztérium az elkövetkező időszakban figyelemmel fogja kísérni a kiskereskedők által alkalmazott kereskedelmi árréseket, hogy elkerülje a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatokat – közölte a mezőgazdasági miniszter.
A Román Posta megkezdte pénteken a novemberi nyugdíjak kiosztását – közölte az intézmény.
Önként hagyta el otthonát, azonban nem tért haza egy 71 éves, Brassó megyei nő, aki Maros megyébe tartott. A rendőrség segítséget kér a megtalálásában – tájékoztat a Maros megyei rendőrség.
Egy román állampolgárt is azonosítottak a spanyolországi áradások halálos áldozatai között – tájékoztatott pénteken a külügyminisztérium a spanyol hatóságoktól származó információkra hivatkozva.
Házkutatást tartottak egy ügyvédnő lakásán. A nő állítólag pénzt ajánlott fel azoknak az embereknek a meggyilkolásáért cserébe, akiknek szerinte köze volt fia halálához – számol be a News.ro.
A Vodafone és a Digi vásárolja fel a Telekom Romániát – számolt be az MTI az economedia.ro cikke nyomán.
Kormányhatározattal 223,6 millió lejjel egészítette ki szerdán az egészségügyi minisztérium költségvetését a kabinet.
Újabb öt kábítószer és pszichotróp anyag kerül fel az ellenőrzés alatt álló drogok és kábítószer-prekurzorok listájára – jelentette be a szerdai kormányülés elején a miniszterelnök.
szóljon hozzá!