A román képviselőház három szakbizottsága is elutasította kedden az erdészeti törvénynek a Klaus Johannis államfő által javasolt formában történő módosítását.
2015. május 12., 20:222015. május 12., 20:22
Az elnök négy cikkely újratárgyalására kérte fel a parlamentet, többek között az uniós versenyszabályokra hivatkozva kifogásolta például, hogy az új erdőgazdálkodási jogszabály megakadályozná, hogy egy cégcsoport monopolhelyzetet alakíthasson ki a favásárlás során. A szenátus április végén ugyancsak módosítás nélkül továbbította az alsóháznak törvényt.
A több mint egyéves vita után eredetileg idén februárban megszavazott erdőgazdálkodási törvény legvitatottabb cikkelye előírja, hogy egy gazdasági csoport piaci részesedése egy bizonyos fafajta kitermelése esetében legtöbb 30 százalékos lehet.
Az államelnöki hivatal fő kifogása éppen a monopólium korlátozása ellen irányul, Johannis szerint mindez negatívan befolyásolná a hazai gazdaságot. Emiatt sokan – közöttük Graţiela Gavrilescu környezetvédelmi és erdészeti miniszter, továbbá az ország számos városában az erdőirtás ellen rendezett tüntetések résztvevői – azzal vádolták meg az államfőt, hogy a hazai erdők kifosztásában érdekelt külföldi lobbi, elsősorban az osztrák Holzindustrie Schweighofer nyomásának engedve halogatja a jogszabály kihirdetését.
Bogdan Chiriţoiu, a Versenytanács elnöke kedden bejelentette, a hivatal felkérte az Európai Bizottságot: foglaljon állást, ütköznek-e az uniós versenyjoggal az erdészeti törvény előírásai.
Korodi Attila RMDSZ-es parlamenti képviselő a keddi bizottsági vitán úgy vélekedett, nem szabad megengedni, hogy a hazai faipart uraló nagy piaci szereplők közül bármelyik tovább terjeszkedjen. „Jelenleg három nagy piaci szereplő uralja a hazai fapiacot, így ma már oligopólium alakult ki az iparágban. Közben a kis- és helyi termelők komoly gondokkal szembesülnek, hisz a nagy cégek hatására mesterségesen megnőttek az árak és nehezen jutnak nyersanyaghoz. Ez a helyi kis- és közepes vállalkozások, munkahelyek megszűnéséhez vezethet” – figyelmeztetett a volt környezetvédelmi miniszter.
Az államelnök által kifogásolt cikkelyek között szerepelt az is, amely előírja, hogy a tíz hektárnál kisebb területtel rendelkező erdőtulajdonosok nem kötelesek erdészeti tervet készíteni. Ezzel kapcsolatban Korodi elmondta, az erdőtulajdonosok továbbra is kötelesek őriztetni az erdőket és az új erdészeti törvény megengedi évente három köbméter fa kitermelését.
A bizottságok RMDSZ-es és szociáldemokrata (PSD) tagjai támogatták, míg a liberálisok (PNL) ellenezték a törvény újratárgyalását elutasító jelentést, amelyről a képviselőház plénuma mondja ki a végső szót. Ha a plénum is elutasítja az újratárgyalást, az államfő köteles kihirdetni a törvényt.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
szóljon hozzá!