Ausztria jó ideje akadályozza Románia belépését a schengeni övezetbe. Képünk illusztráció
Fotó: Wikipédia/Zinneke
Románia akadályozza Ausztria részvételét bizonyos NATO-üléseken – közölte a hétvégén az APA osztrák hírügynökség.
2023. szeptember 25., 10:072023. szeptember 25., 10:07
A hírügynökség beszámolója szerint az osztrák hadsereg két tisztje hetek óta vár arra, hogy akkreditálják a NATO brüsszeli központjánál, és mint kiderült, Románia késlelteti a folyamatot, ugyanis időt kért, hogy mérlegelje az akkreditáció jóváhagyását. Az APA idézi a Salzburger Nachrichten és az Oberösterreichischen Nachrichten kiadványokat, amelyek szerint biztosra vehető, hogy
Romániának a NATO-hoz delegált küldöttsége nem kívánta kommentálni a témát a Salzburger Nachrichtennek.
A katonai szövetség egyik szóvivője nyilatkozatában elismerően beszélt Ausztriáról, amely az észak-atlanti szövetség „régi partnere”, ugyanakkor hozzátette, bíznak benne, hogy Ausztria és Románia megoldja minden olyan kétoldalú problémáját, amely kihathat az osztrák tiszteknek a NATO-műveletek keretében folytatott tevékenységére.
Az APA érdeklődésére az osztrák külügyminisztérium képviselői azt nyilatkozták, Románia időt kért október közepéig, hogy megfontolja két osztrák katonatisztnek a NATO-parancsnokságra történő kiküldetéséről szóló döntést. Az önkéntes kiküldetést mind a 31 szövetséges országnak jóvá kell hagynia.
– nyomatékosították a minisztérium képviselői.
Ausztria nem tagja a NATO-nak, de az ENSZ Biztonsági Tanácsának felhatalmazásával részt vesz a Partnerség a Békéért programban és a szövetség által vezetett műveletekben.
2016-ban Ankara is blokkolta Ausztriának a NATO-üléseken való részvételét, amiért az ország a Törökországgal folyó európai uniós csatlakozási tárgyalások megszakítását követelte. 2018-ban Karin Kneissl akkori osztrák külügyminiszternek sikerült meggyőznie Ankarát, hogy enyhítsen elutasító álláspontján, de csak 2022-ben vált ismét teljes körűvé az Ausztria és a NATO közötti együttműködés a Partnerség a Békéért programban.
Marcel Ciolacu román miniszterelnök nemrég bejelentette, hogy amennyiben Ausztria az uniós igazságügyi és belügyminiszterek év végéig esedékes két ülésén Románia schengeni csatlakozása ellen szavaz, Románia az Európai Unió Bíróságán támadja meg a döntést – emlékeztetett az APA.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
A simontornyai vár Tolna vármegye északi részén található. A várat az 1270-es években, gótikus stílusban építették.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
szóljon hozzá!