A 21. században Romániában emelkedtek legnagyobb mértékben az árak az Európai Unióban: míg az ezredfordulótól tavalyig az EU-ban átlagosan 36,5 százalékos áremelkedést regisztráltak, Romániában 257 százalékos volt a növekedés. A legnagyobb mértékben az alkoholos italok és dohánytermékek ára emelkedett, az EU-ban 92,1 százalékkal, Romániában azonban hatalmas mértékben, több mint 700 százalékkal.
2018. szeptember 15., 18:502018. szeptember 15., 18:50
Beszédes adatokat hozott nyilvánosságra nemrég az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat: többek között az árak alakulását vizsgálták 2000 és 2017 között, az eredmények pedig Romániára nézve igencsak aggasztók. A felmérésben tizenegy termékcsoport mentén vizsgálták az áremelkedéseket évről évre, és mint kiderült, Románia tízben az élen jár.
Már az Eurostat felmérésének elején kiemelték, hogy bár az infláció összesített mértéke átlagosnak mondható az Unióban, termékcsoportonként igencsak eltérő eredmények születtek az áremelkedés tekintetében. Uniós szinten átlagosan 36,5 százalékos növekedést tapasztaltak,
Ezekhez képest azonban számottevően magasabb árnövekedések figyelhetők meg Romániában, az ország a lista elején áll 257 százalékos növekedéssel, míg az ellenkező oldalon Németország kapott helyet mindössze 28,6 százalékkal. A romániai áremelkedések hatalmas mértékéről árulkodik az is, hogy a második helyen lévő, nem uniós tag Izlandon „csak” 108,3 százalékos drágulást mértek.
Romániában – az uniós helyzethez hasonlóan – az alkoholos italok és dohánytermékek ára emelkedett a legnagyobb mértékben, 726,5 százalékkal. A második legnagyobb drágulás a lakhatással kapcsolatos kiadások tekintetében figyelhető meg az országban, itt 536,5 százalékos növekedést regisztráltak, ami szintén a legmagasabb növekedés a tagországok között.
Ugyancsak Romániában drágult legnagyobb mértékben a közlekedés (338,3%-os növekedés), a vendéglátás (328,0%), az oktatás (297,3%), az élelmiszer és az alkoholmentes italok (185,6%), a ruhanemű és a cipő (144,1%), a kommunikáció (135%), a szabadidős és kulturális tevékenységek (128,9%), illetve a lakberendezési termékek (128,3%).
az EU-ban 40,8 százalékkal nőtt az egészségügyi szolgáltatások ára, a legnagyobb drágulást Magyarországon mérték (156.8%), Romániában pedig 116,2 százalékos volt a növekedés.
A hazai helyzetről
A romániai infláció alakulását nemrég az Országos Statisztikai Intézet (INS) is górcső alá vette, ebben a felmérésben 2017 júniusa és 2018 júniusa között vizsgálták az árak alakulását. Mint kiderült, az említett időszakban az alapvető szükségleti cikkek ára nőtt a leginkább az országban: a villanyáram ára 16,9 százalékkal, a földgázé 10 százalékkal, az üzemanyagoké 17,4 százalékkal, a cigarettáé 7,2 százalékkal, a vajé 21,2 százalékkal, a tojásé 13,5 százalékkal nőtt, miközben a zöldségkonzervek 12,9 százalékkal, a friss gyümölcsök 11 százalékkal, a tej pedig 5,4 százalékkal drágult. Az INS szerint az éves szintű infláció 5,4 százalékos volt, az Eurostat azonban a román statisztikai intézetnél alacsonyabb, 4,7 százalékos inflációs rátát mért Romániában idén júniusban, ám még ezzel az értékkel is immár ötödik hónapja annak, hogy nálunk nőttek a leggyorsabb ütemben az árak.
A békéről, a szinodális, hidakat építő, szegények mellett álló egyházról szólt az új katolikus egyházfő megválasztása után, a vatikáni palota Szent Péter térre néző balkonjáról elmondott beszéde csütörtök este.
Felszállt a fehér füst néhány perccel csütörtökön este hat óra után a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből, ami azt jelenti, hogy már a második napon sikerült megválasztani a katolikus egyház új, 267. vezetőjét.
Ismét fekete füst szállt fel a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön nem sokkal 12 óra előtt, vagyis második körben sem sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.
A pápaválasztó bíborosok szerda délután fél hatkor vonulnak be a Sixtus-kápolnába, ezért az első füst este nyolc óra előtt nem száll fel – írja az MTI Matteo Bruni szentszéki szóvivő közlésére hivatkozva.
Az indiai kormány nemzetbiztonsági tanácsadója telefonon tájékoztatta az amerikai külügyminisztert a pakisztáni területen és Kasmír Pakisztánhoz tartozó területén végrehajtott katonai akcióról.
Mielőbbi tartós tűzszünetet, valamint előfeltételek és további késedelem nélküli békét sürgettek a konklávéra készülő bíborosok, akik a pápaválasztás előtti utolsó ülésüket ezzel a felhívással zárták kedden.
A Vatikánban tanácskozó bíborosi testület tagjai szerint a következő pápának az emberekhez közeli pásztornak kell lennie – közölte Matteo Bruni szentszéki szóvivő.
Szerdán kezdődik a vatikáni Sixtus-kápolnában a Szent Péter 266. utódát kiválasztani hivatott konklávé, amelynek szabályai azt is meghatározzák, hogy hogyan kell a választásra jogosult bíborosoknak összehajtaniuk a szavazócédulát.
Vasárnap 20 óráig közel 940 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 18 óráig több mint 295 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
szóljon hozzá!