A 21. században Romániában emelkedtek legnagyobb mértékben az árak az Európai Unióban: míg az ezredfordulótól tavalyig az EU-ban átlagosan 36,5 százalékos áremelkedést regisztráltak, Romániában 257 százalékos volt a növekedés. A legnagyobb mértékben az alkoholos italok és dohánytermékek ára emelkedett, az EU-ban 92,1 százalékkal, Romániában azonban hatalmas mértékben, több mint 700 százalékkal.
2018. szeptember 15., 18:502018. szeptember 15., 18:50
Beszédes adatokat hozott nyilvánosságra nemrég az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat: többek között az árak alakulását vizsgálták 2000 és 2017 között, az eredmények pedig Romániára nézve igencsak aggasztók. A felmérésben tizenegy termékcsoport mentén vizsgálták az áremelkedéseket évről évre, és mint kiderült, Románia tízben az élen jár.
Már az Eurostat felmérésének elején kiemelték, hogy bár az infláció összesített mértéke átlagosnak mondható az Unióban, termékcsoportonként igencsak eltérő eredmények születtek az áremelkedés tekintetében. Uniós szinten átlagosan 36,5 százalékos növekedést tapasztaltak,
Ezekhez képest azonban számottevően magasabb árnövekedések figyelhetők meg Romániában, az ország a lista elején áll 257 százalékos növekedéssel, míg az ellenkező oldalon Németország kapott helyet mindössze 28,6 százalékkal. A romániai áremelkedések hatalmas mértékéről árulkodik az is, hogy a második helyen lévő, nem uniós tag Izlandon „csak” 108,3 százalékos drágulást mértek.
Romániában – az uniós helyzethez hasonlóan – az alkoholos italok és dohánytermékek ára emelkedett a legnagyobb mértékben, 726,5 százalékkal. A második legnagyobb drágulás a lakhatással kapcsolatos kiadások tekintetében figyelhető meg az országban, itt 536,5 százalékos növekedést regisztráltak, ami szintén a legmagasabb növekedés a tagországok között.
Ugyancsak Romániában drágult legnagyobb mértékben a közlekedés (338,3%-os növekedés), a vendéglátás (328,0%), az oktatás (297,3%), az élelmiszer és az alkoholmentes italok (185,6%), a ruhanemű és a cipő (144,1%), a kommunikáció (135%), a szabadidős és kulturális tevékenységek (128,9%), illetve a lakberendezési termékek (128,3%).
az EU-ban 40,8 százalékkal nőtt az egészségügyi szolgáltatások ára, a legnagyobb drágulást Magyarországon mérték (156.8%), Romániában pedig 116,2 százalékos volt a növekedés.
A hazai helyzetről
A romániai infláció alakulását nemrég az Országos Statisztikai Intézet (INS) is górcső alá vette, ebben a felmérésben 2017 júniusa és 2018 júniusa között vizsgálták az árak alakulását. Mint kiderült, az említett időszakban az alapvető szükségleti cikkek ára nőtt a leginkább az országban: a villanyáram ára 16,9 százalékkal, a földgázé 10 százalékkal, az üzemanyagoké 17,4 százalékkal, a cigarettáé 7,2 százalékkal, a vajé 21,2 százalékkal, a tojásé 13,5 százalékkal nőtt, miközben a zöldségkonzervek 12,9 százalékkal, a friss gyümölcsök 11 százalékkal, a tej pedig 5,4 százalékkal drágult. Az INS szerint az éves szintű infláció 5,4 százalékos volt, az Eurostat azonban a román statisztikai intézetnél alacsonyabb, 4,7 százalékos inflációs rátát mért Romániában idén júniusban, ám még ezzel az értékkel is immár ötödik hónapja annak, hogy nálunk nőttek a leggyorsabb ütemben az árak.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
A simontornyai vár Tolna vármegye északi részén található. A várat az 1270-es években, gótikus stílusban építették.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
Donald Trump szerint Izrael és Irán teljes tűzszünetről állapodott meg, ami lezárja a „12 napos háborút” – az amerikai elnök a megállapodás létrejöttét a Truth Social közösségi oldalán jelentette be washingtoni idő szerint hétfő este.
szóljon hozzá!