Keresik a megoldást a zsúfoltságra. A romániai börtönökből több ezer elítéltet kellene szabadon bocsátani
Fotó: Barabás Ákos
Jelenleg Romániában több mint 24 ezer személy van megfosztva szabadságától, büntetését pedig valamelyik büntetés-végrehajtási intézetben tölti. Hosszú évek óta perelnek az elítéltek a román állammal az Emberi Jogok Európai Bíróságán a tarthatatlan börtönkörülmények miatt, és rendszerint nyernek. A román állam – a problémát megoldandó – módosította a 2013-ból származó 254-es számú törvényt.
2017. december 01., 20:412017. december 01., 20:41
2017. november 27., 13:172017. november 27., 13:17
Hogyan is működnek a börtönök? A büntetés-végrehajtási intézetek a következőképpen vannak felépítve:
Minden esetben közös cellában vannak elszállásolva, ahol általában tíz-húsz ember tölti együtt büntetését, gyakran háromemeletes ágyakban. A büntetés-végrehajtási rendszer fenntartja a fokozatosságot, ennek következtében a rabok a szigorított fegyházból átkerülnek a zárt rendszerű börtönbe, majd a félig nyitott és végül a nyitott rendszerbe, ahonnan majd szabadulnak. Természetesen aki börtönbüntetése súlyosságából adódóan nem szigorított fegyházra volt ítélve, annak is ugyanezt a lépcsőzetet kell bejárnia, attól a fokozattól kezdődően, ahonnan indult.
Fotó: Barabás Ákos
A legnagyobb probléma a börtönökben lévő hely nagysága:
Amennyiben a minimális hat négyzetmétert vesszük, a börtönökben több ezerrel vannak többen, mint amennyi hely van.
Fotó: Barabás Ákos
Az idei 169-es törvény értelmében embertelennek minősülnek azok az esetek is, ha a rabok meg vannak fosztva a szabad levegőtől, nincs természetes fény a cellájukban, és azok nem szellőznek; a cellák hőmérséklete nem megfelelő, a mellékhelyiséget nem lehet elkülönülve használni, azok nem felelnek meg a minimális egészségügyi normáknak, valamint ha a falak penészesek, ázottak. Abban az esetben, ha a rabok a fent említett körülmények valamelyike között voltak tartva, a törvény értelmében minden letöltött harminc nap után hat napot vonnak le büntetésükből.
Fotó: Barabás Ákos
A szinte minden börtönben létező problémára két lehetséges megoldás van. Az első és legegyszerűbb a rabok szabadon bocsátása; a második, hogy további intézményeket építenek. Az állam gyors megoldásként az előbbit választotta. Ugyanakkor az országos büntetés-végrehajtási ügynökség adatai szerint a problémát a börtönkörülmények javításával is próbálják kezelni. Egy háromlépcsős terv van annak érdekében, hogy a meglévő börtönök befogadóképességét növeljék:
Fotó: Barabás Ákos
Több mint ezer elítélt szabadult a romániai büntetés-végrehajtási intézetekből a börtönbüntetéseket lerövidítő törvény hatályba lépése óta eltelt egy hónap alatt. Az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) eddig több mint ötszáz romániai panaszosnak ítélt meg kártérítést, a börtönökben uralkodó körülmények ugyanis sértik az Emberi Jogok Európai Egyezményének a kínzás és megalázó büntetés tilalmáról szóló cikkelyét.
Fotó: Barabás Ákos
Nemrég Sorin Dumitrașcu, a büntetés-végrehajtási intézetek országos vezérigazgatóságának volt vezetője is úgy vélekedett, hogy a most szabadult elítéltek nyolcvan százaléka egy éven belül visszaesik, újabb bűncselekményt követ el, így
XIV. Leó pápa első vasárnapi üzenetében „valódi és tartós békére” szólított Ukrajnában, tűzszünetre a Gázai övezetben, és sürgette a Hamász palesztin terrorszervezet fogságában lévő izraeli túszok szabadon engedését.
XIV. Leó pápa a bíborosoknak adott szombati audienciáján megerősítette, hogy XIII. Leó pápa szociális doktrínáját tartotta szem előtt egyházfői nevének kiválasztásakor, mivel szerinte a mesterséges intelligencia fejlődése egy újabb ipari forradalom.
Tíz gyerek és három felnőtt került kórházba szombaton egy Brassóban történt baleset következtében.
Az új pápa, XIV. Leó programja az általa választott névben rejlik – mondta Német László pápaválasztó bíboros, belgrádi metropolita érsek a horvát közmédia vatikáni tudósítójának pénteken.
Jövő vasárnap, május 18-án iktatják be tisztségébe XIV. Leó pápát – jelentette be pénteken a Vatikán.
A krisztusi tanítást képviselő egyház missziójára ott van a legsürgetőbb szükség, ahol a mai társadalom drámái zajlanak az élet értelmének elvesztésétől a család válságáig – mondta homíliájában XIV. Leó pápa.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog uralkodni – jelentette be csütörtökön este a vatikáni palota pápai erkélyéről Dominique Mamberti protodiakónus.
A békéről, a szinodális, hidakat építő, szegények mellett álló egyházról szólt az új katolikus egyházfő megválasztása után, a vatikáni palota Szent Péter térre néző balkonjáról elmondott beszéde csütörtök este.
Felszállt a fehér füst néhány perccel csütörtökön este hat óra után a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből, ami azt jelenti, hogy már a második napon sikerült megválasztani a katolikus egyház új, 267. vezetőjét.
Ismét fekete füst szállt fel a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön nem sokkal 12 óra előtt, vagyis második körben sem sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.
szóljon hozzá!