Keresik a megoldást a zsúfoltságra. A romániai börtönökből több ezer elítéltet kellene szabadon bocsátani
Fotó: Barabás Ákos
Jelenleg Romániában több mint 24 ezer személy van megfosztva szabadságától, büntetését pedig valamelyik büntetés-végrehajtási intézetben tölti. Hosszú évek óta perelnek az elítéltek a román állammal az Emberi Jogok Európai Bíróságán a tarthatatlan börtönkörülmények miatt, és rendszerint nyernek. A román állam – a problémát megoldandó – módosította a 2013-ból származó 254-es számú törvényt.
2017. december 01., 20:412017. december 01., 20:41
2017. november 27., 13:172017. november 27., 13:17
Hogyan is működnek a börtönök? A büntetés-végrehajtási intézetek a következőképpen vannak felépítve:
Minden esetben közös cellában vannak elszállásolva, ahol általában tíz-húsz ember tölti együtt büntetését, gyakran háromemeletes ágyakban. A büntetés-végrehajtási rendszer fenntartja a fokozatosságot, ennek következtében a rabok a szigorított fegyházból átkerülnek a zárt rendszerű börtönbe, majd a félig nyitott és végül a nyitott rendszerbe, ahonnan majd szabadulnak. Természetesen aki börtönbüntetése súlyosságából adódóan nem szigorított fegyházra volt ítélve, annak is ugyanezt a lépcsőzetet kell bejárnia, attól a fokozattól kezdődően, ahonnan indult.
Fotó: Barabás Ákos
A legnagyobb probléma a börtönökben lévő hely nagysága:
Amennyiben a minimális hat négyzetmétert vesszük, a börtönökben több ezerrel vannak többen, mint amennyi hely van.
Fotó: Barabás Ákos
Az idei 169-es törvény értelmében embertelennek minősülnek azok az esetek is, ha a rabok meg vannak fosztva a szabad levegőtől, nincs természetes fény a cellájukban, és azok nem szellőznek; a cellák hőmérséklete nem megfelelő, a mellékhelyiséget nem lehet elkülönülve használni, azok nem felelnek meg a minimális egészségügyi normáknak, valamint ha a falak penészesek, ázottak. Abban az esetben, ha a rabok a fent említett körülmények valamelyike között voltak tartva, a törvény értelmében minden letöltött harminc nap után hat napot vonnak le büntetésükből.
Fotó: Barabás Ákos
A szinte minden börtönben létező problémára két lehetséges megoldás van. Az első és legegyszerűbb a rabok szabadon bocsátása; a második, hogy további intézményeket építenek. Az állam gyors megoldásként az előbbit választotta. Ugyanakkor az országos büntetés-végrehajtási ügynökség adatai szerint a problémát a börtönkörülmények javításával is próbálják kezelni. Egy háromlépcsős terv van annak érdekében, hogy a meglévő börtönök befogadóképességét növeljék:
Fotó: Barabás Ákos
Több mint ezer elítélt szabadult a romániai büntetés-végrehajtási intézetekből a börtönbüntetéseket lerövidítő törvény hatályba lépése óta eltelt egy hónap alatt. Az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) eddig több mint ötszáz romániai panaszosnak ítélt meg kártérítést, a börtönökben uralkodó körülmények ugyanis sértik az Emberi Jogok Európai Egyezményének a kínzás és megalázó büntetés tilalmáról szóló cikkelyét.
Fotó: Barabás Ákos
Nemrég Sorin Dumitrașcu, a büntetés-végrehajtási intézetek országos vezérigazgatóságának volt vezetője is úgy vélekedett, hogy a most szabadult elítéltek nyolcvan százaléka egy éven belül visszaesik, újabb bűncselekményt követ el, így
Megnyílik a forgalom előtt szerdán a moldvai (A7-es) autópálya két szakasza Buzău és Râmnicu Sărat között – jelentette be hétfőn a Román Rendőrség közlekedési tájékoztató központja, az Infotrafic.
A magyar európai uniós elnökség stratégiai célkitűzése a román Schengen-tagság elérése – nyilatkozta Marosvásárhelyen Lázár János, Magyarország építési és közlekedési minisztere, aki a határ menti autópályákról és a vasúti fejlesztésekről is beszélt.
Nem csökken a büntetés-végrehajtási rendszerben dolgozó rendőrök fizetése, és a pótlékaikat sem vonják meg – adta hírül hétfőn az Országos Börtönigazgatóság (ANP).
A december 13-i és 14-i belföldi utazásokra, valamint a december 15-étől érvényes új menetrend szerinti járatokon történő belföldi utazásokra december 2-ától lehet jegyet váltani – közölte a román állami vasúttársaság utasszállító részlege.
Radu Oprea gazdasági miniszter szerint az energiaárak korlátozásának 2025 márciusa után is érvényben kell maradnia, mindaddig, amíg megtalálják a megfelelő megoldásokat az árak alacsony szinten tartására.
A Közegészségügyi Intézet (INSP) szakemberei bevezették, hogy a gyógyszertárak recept nélkül csak sürgősségi esetekben adhatnak ki antibiotikumot.
Októberben 925 865 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 2322-vel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Nyolcvankét éves korában meghalt Károlyi Béla legendás tornaedző – közölte szombaton az AFP az az Amerikai Egyesült Államok Tornász Szövetségének tájékoztatása alapján.
A reggeli légitámadás során ellenséges rakéták és drónok roncsai hullottak lakatlan területre a Munkács és Rahó közelében fekvő erdőkben – közölte Facebook-oldalán Miroszlav Bileckij kárpátaljai kormányzó.
Felmelegedés következik jövő héttől, a legmagasabb hőmérsékleti értékek napközben a 17 fokot is elérhetik – nyilatkozta a Digi 24-nek Alina Șerban meteorológus, az Országos Meteorológiai Igazgatóság munkatársa. Csütörtöktől azonban lehűlés várható.
szóljon hozzá!