Rengetegen élnek súlyos nélkülözésben, a számuk pedig várhatóan tovább nő a járványhelyzet miatt
Fotó: Barabás Ákos
Csökkent a súlyos anyagi nélkülözésben élők száma tavaly Romániában a korábbi évekhez képest, de a probléma még így is a lakosság 12,6 százalékát érinti, azaz több mint 2,4 millió személyt. A magasnak tekinthető értékkel a harmadik leggyengébb eredményt tudhatja magáénak az ország az Európai Unióban. A koronavírus-világjárvány következtében ráadásul idén várhatóan tovább súlyosbodik a helyzet.
2020. május 09., 22:372020. május 09., 22:37
Noha folyamatosan csökkentek az értékek az elmúlt években, még mindig rengetegen élnek súlyos anyagi nélkülözésben Romániában. Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat évente felülvizsgálja az erre vonatkozó adatokat, a legfrissebb, 2019-re vonatkozó információkat pedig a napokban hozták nyilvánosságra.
Az Eurostat adatai szerint tavaly az Európai Unió lakosságának 5,6 százaléka, azaz mintegy 24 millióan éltek mélyszegénységben. A kutatási módszertan szerint azok sorolhatók a súlyos anyagi nélkülözésben élők közé, akik a következő kilenc tétel közül legalább négyet nem tudnak megengedni maguknak: időben kifizetett számlák, folyamatosan megfelelően fűtött lakás, váratlan kiadások fedezése, rendszeres húsfogyasztás, egyhetes nyaralás az otthontól távol, televízió, mosógép, autó, telefon.
A felmérés szerint azért a felsorolt tételek mentén vizsgálják a súlyos anyagi nélkülözést, mert a lakosság túlnyomó többsége szerint ezek szükségesek a kiegyensúlyozott élethez. A sokakat érintő probléma egyébként számottevően mérséklődött az évek során. Az első erre vonatkozó, 2010-es adatok szerint akkor 41,6 millióan, a rekordévnek számító 2012-ben pedig 49,4 millióan éltek mélyszegénységben. 2017-ben viszont az EU lakosságának már csak 6,7 százaléka élt súlyos anyagi nélkülözésben (33 millió ember), 2018-ban 6,2 százaléka (31 millió ember), tavaly pedig 5,6 százalékra csökkent az érték (24 millió ember).
Románia egyébként 2010 óta minden évben a sereghajtók között szerepelt az Eurostat mélyszegénységet vizsgáló rangsoraiban. Abban az évben 6,1 millióan (30,5%), 2012-ben pedig 6,2 millióan (31,1%) éltek súlyos anyagi nélkülözésben az országban, azóta azonban folyamatosan csökken a számuk. 2017-ben már csak 3,8 millióan (19,7%) éltek így, 2018-ban pedig 3,2 millióan (16,8%). A tavalyi újabb jelentős csökkenés után minden eddiginél kevesebb, 2,4 millió személyt érintett a probléma az országban. A lista ellentétes oldalán található tagállamokban viszont a mélyszegénységi arány 2,5 százalék alatt áll: az első helyen álló Luxemburgban a lakosság mindössze 1,3 százaléka élt súlyos nélkülözésben tavaly, ezt követi Svédország 1,6 százalékkal, illetve Hollandia és Finnország 2,4 százalékkal.
Az évek óta folyamatosan csökkenő értékek részletezése után az elemzésben arra is rámutattak, hogy ez a kedvező tendencia nagy valószínűséggel megfordul idén a koronavírus-világjárvány okozta gazdasági hanyatlás miatt. Ezzel Szabó Árpád közgazdász is egyetért, aki szerint
Mint a szakember rámutatott, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem adatai szerint májusig mintegy háromszázezren veszítették el a munkájukat a bevezetett korlátozások miatt, közel egymillió munkavállalót küldtek kényszerszabadságra, és óránként 70 cég függeszti fel a tevékenységét az országban.
Az adatok alakulását egyébként bárki követheti ezen az oldalon. Szabó Árpád szerint
„Az előrejelzések szerint a vendéglátóiparban 75 százalékos visszaesés várható, a kulturális intézményeknél pedig 65 százalékos. Országos szinten 14-15 százalékos visszaesés várható a megtermelt javak és szolgáltatások pénzbeli értékében. Ráadásul
ezért rá fognak jönni, hogy számos állami hivatalnoki állás teljesen fölösleges, így az állami szektorban is leépítések várhatók” – magyarázta a szakember.
Hozzátette: emellett a pszichológiai- és szociális hatásokat sem lehet figyelmen kívül hagyni, már most számos elemzés arról beszél, hogy megnövekedett a családon belüli erőszak és az alkoholfogyasztás a bezártság miatt. Ezek az anyagi nehézségekkel együtt sok esetben váláshoz vezethetnek, és a pervesztes fél gyakran elszegényedik, akár hajléktalanná is válhat. „Lehetetlen egyelőre megjósolni, hogy milyen mértékben nő majd a mélyszegénységben élők száma, ez nagyban függ attól, hogy mikor oldják fel a korlátozásokat, mikor indulhat újra a gazdaság, és lesz-e második hulláma a fertőzésnek” – zárta Szabó.
Az államelnök-választások második fordulója után kezdődnek a tárgyalások az új kormány megalakításáról – jelentette ki a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke és államfőjelöltje szerdán Szatmárnémetiben.
Az előző havi 0,2 százalékos növekedés után szeptemberben az Európai Unióban és az euróövezetben 0,1 százalékkal csökkent az építőipari termelés augusztushoz képest, az uniós országok közül Románia építőipara teljesített a legjobban.
Összesen 28 személy került előzetes letartóztatásba azzal a gyanúval, hogy kábítószert árultak iskolákban, miután a hét elején a rendőrség és a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség a hét elején 54 házkutatást tartott Iaşi és Vaslui megyében.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke kedden arról számolt be, hogy az elnökválasztási kampány szombaton reggel 7 órakor véget ér, addig a jelöltek és pártjaik kötelesek eltávolítani a közterületekről és az online térből a kampányanyagaikat.
A Román Vasúttársaság utasszállító részlege (CFR Călători) kedden bejelentette, hogy szerdától forgalomba helyezik az első elektromos vontatású Alstom-szerelvényt.
Az Állandó Választási Hatóság elnöke kedden bejelentette, hogy a romániai választások történetében először lehet valós időben követni az államelnök-választás eredményeit.
Az energiapiac újbóli liberalizációja után akár 40 százalékkal is csökkenhet a 300 kilowattóránál (kWh) nagyobb energiafogyasztású háztartások számlája – közölte egy keddi szakmai konferencián Sebastian Burduja.
Megnyílik a forgalom előtt szerdán a moldvai (A7-es) autópálya két szakasza Buzău és Râmnicu Sărat között – jelentette be hétfőn a Román Rendőrség közlekedési tájékoztató központja, az Infotrafic.
A magyar európai uniós elnökség stratégiai célkitűzése a román Schengen-tagság elérése – nyilatkozta Marosvásárhelyen Lázár János, Magyarország építési és közlekedési minisztere, aki a határ menti autópályákról és a vasúti fejlesztésekről is beszélt.
Nem csökken a büntetés-végrehajtási rendszerben dolgozó rendőrök fizetése, és a pótlékaikat sem vonják meg – adta hírül hétfőn az Országos Börtönigazgatóság (ANP).
1 hozzászólás