Fotó: Pinti Attila
Napi szinten felmerül, hogy kell-e aggódni adataink biztonsága miatt, illetve milyen hatással van a fiatalságra a TikTok kínai videómegosztó közösségi hálózati szolgáltatás. És ha kérdések megülnek fel, azokra válaszokat is kell adni.
2024. március 23., 11:352024. március 23., 11:35
2024. március 23., 11:452024. március 23., 11:45
Talán már senkinek nem kell bemutatni a TikTokot, lassan már a csapból is ez folyik, de azért mi pár szóban összefoglaljuk. A TikTok egy olyan közösségi médiaplatform, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy rövid formátumú videókat készítsenek, osszanak meg és fedezzenek fel. A Kínából származó, Douyin névre keresztelt termék a pekingi székhelyű ByteDance technológiai vállalat agyszüleménye.
A ByteDance-t Zhang Yiming, a Microsoft korábbi alkalmazottja alapította, és először a Jinri Toutiao vagy Today’s Headlines nevű híralkalmazásról vált ismertté, amely nem sokkal a vállalat alapítása után, 2012-ben debütált. A Toutiao testre szabott hírfolyamokat hozott létre minden egyes felhasználó számára; az emberek gyorsan rákattantak, és a felhasználók átlagosan naponta több mint 70 percet töltöttek a platformon. A ByteDance hasonló képletet alkalmazott a Douyin esetében.
Aztán 2017-ben a magántulajdonban lévő technológiai vállalat felvásárolt egy amerikai székhelyű videós startupot, és kiadta a TikTokot a Douyin tengerentúli változataként. Emellett megvásárolta a népszerű ajakszinkronizáló alkalmazást, a musical.ly-t is, és 2018-ban ezeket a felhasználókat a TikTok-ra helyezte át.
A TikTok algoritmusa, melyet a személyre szabott híralkalmazással fejlesztett tökéletesre, minden egyes felhasználó számára személyre szabja a tartalmat, az alkalmazás a nézési szokások, valamint az elkötelezettségi minták elemzésével egy személyre szabott „Neked” (For You) oldalt állít össze, biztosítva a megfelelő, folyamatosan frissülő tartalmakat. Ez a kifinomult technológia elkötelezettségre ösztönöz – görgetésre, nézésre és végső soron alkotásra, így bátran nevezhetjük a legaddiktívebb, azaz függőséget okozó közösségimédia-alkalmazásnak.
Érdekesség, hogy
A Douyinon az oktatási tartalmak uralkodnak, a videók tippeket és készségeket kínálnak a személyes fejlődéshez. A TikTok ezzel szemben inkább művészeti alapú: a zene, a tánc és az elbeszélő videók állnak a középpontban.
Egy másik fontos különbség: a Douyin sokkal szigorúbban bánik a fiatalabb felhasználókkal. A 14 év alatti felhasználók csak a gyermekek számára biztonságos tartalmakhoz férhetnek hozzá, és csak napi 40 percig használhatják az alkalmazást. Este 10 és reggel 6 óra között nem használhatják az alkalmazást. Kína évek óta próbálja megfékezni a videójáték-függőséget és más egészségtelen online szokásokat. A kiskorúak számára 2019-ben „kijárási tilalmat” hirdetett az online játékokra, mielőtt a kiskorúak számára teljesen betiltotta volna a hétköznapokon történő online játékot. A legtöbb hétvégén is csak három órán keresztül játszhatnak a 18 év alatti felhasználók.
A TikTok is tett néhány hasonló lépést, amikor bejelentette, hogy
Említeni kell a cenzúrát is, elmerültünk kicsit a Douyinban, ahol semmi anyagot nem találtunk a Tiananmen téri tüntetésekről, TikTokon viszont igen. A kínai variánson nagyon trendi a propaganda.
Egyértelmű, hogy a kínai TikTok fejleszteni akarja a felhasználót, ott a tanulás, a fejlődés, a fiatalok, gyermekek védelme a trend, nálunk a szórakoztatás – és merjük kimondani, a butítás. Mindenki döntse el maga, hogy az eltérő tartalmakkal mi lehet a kínai technológiai óriás célja, az tény, hogy sikerült egy olyan közösségi platformot tető alá hozniuk, amivel nagyban tudnak tömegekre hatni, anélkül, hogy ebből a felhasználó bármit is érzékelne.
2020-ban a The Washington Post egy adatvédelmi kutatóval együttműködve a TikTok motorháztetője alá nézett, és arra a következtetésre jutott, hogy az alkalmazás nem gyűjt több adatot, mint a többi mainstream közösségi hálózat. A következő évben Pellaeon Lin, a Torontói Egyetem Citizen Labjának tajvani kutatója újabb technikai elemzést végzett, amely hasonló következtetésekre jutott. Első ránézésre tehát a kiberbiztonság terén semmi kiemelkedő nincs a TikTok biztonsági kockázataiban.
Az Amerikai Egyesült Államokban 34 államban az állami alkalmazottak számára, Montana államban pedig minden személyes eszközön tilos a TikTok használata.
Mi az oka ezeknek a döntéseknek? Nézzük meg, hogyan működik a TikTok, és miért ítélik mégis kockázatosnak.
Más alkalmazásokhoz képest a TikTok adatgyűjtési irányelvei sokkal tolakodóbbak és aggasztóbbak.
Ezen túlmenően digitális adatokat is gyűjt, például a tranzakciókhoz kapcsolódó fizetési módokat, közösségi hálózati kapcsolatokat, IP-címeket, geolokációs adatokat és eszközinformációkat. Emellett biometrikus azonosítókat és biometrikus információkat gyűjt, beleértve a feltöltött felhasználói tartalomból származó arc- és hanglenyomatokat, valamint a kapcsolódó metaadatokat.
A TikTok nyíltan elismeri, hogy felhasználói adatait Kínában tárolja, és ezeket az adatokat más szervezetekkel is megoszthatja. Bár a TikTok tagadja, hogy felhasználói adatokat adna át a Kínai Kommunista Pártnak (KKP), a TikTok belső megbeszéléseiről kiszivárgott hangfelvételek azt mutatják, hogy
Kína 2017-es nemzeti hírszerzési törvénye értelmében a TikTok mint a ByteDance leányvállalata, jogi kötelezettséggel tartozik a KKP biztonsági és hírszerzési kezdeményezéseinek támogatására. Magyarul, a ByteDance köteles hozzáférést biztosítani a KKP számára a TikTok felhasználók adataihoz.
2015-ben Kína bejelentette a Digitális Selyemút tervét: a KKP az adatokban a piaci előnyök, a hatalom és a befolyás megszerzésének, valamint a gépi tanulási modellek fejlesztésének módját látja. A párt 2019-ben hivatalosan is nemzeti erőforrássá nyilvánította az adatokat, a földdel, a munkaerővel, a tőkével és a technológiával egyenrangúvá. Nem túlzás azt állítani, hogy a KKP az összegyűjtött adatkészleteket jövőbeli alkalmazásokhoz és megkérdőjelezhető célokra használhatja. Erre példa a ByteDance korábbi vezetője, aki azt állította, hogy a TikTokot a KKP propaganda és gyűlöletkeltő tartalmak terjesztésére használja. Azonnal kirúgták kötelességszegés miatt.
Az elemzést tavaly elvégző adatvédelmi kutató, Felix Krause szerint a billentyűzetfigyelés nem eleve rosszindulatú tevékenység, de elméletileg azt jelenti, hogy a TikTok összegyűjtheti a jelszavakat, hitelkártya-adatokat vagy más érzékeny adatokat, amelyeket a felhasználók a TikTok alkalmazáson belüli böngészőjén keresztül a weboldalakra látogatva adhatnak meg.
Fotó: Pinti Attila
Nincs nyilvános bizonyíték arra, hogy a TikTok valóban megtette volna ezt. Azt nyilatkozták, hogy a billentyűzetfigyelő funkciót „hibakeresésre, hibaelhárításra és teljesítményfigyelésre”, valamint botok és spamek felderítésére használják. Más kutatások kimutatták, hogy a keyloggerek használata rendkívül elterjedt a technológiai iparban. Ez nem feltétlenül hatalmazza fel a TikTokot vagy társait a keylogger használatára, de nem is bizonyíték arra, hogy a TikTok terméke önmagában nagyobb nemzetbiztonsági fenyegetést jelentene, mint más weboldalak.
A tanulmányok szerint a TikTok harmadik fél webhelyeire beágyazott nyomkövetők segítségével információkat gyűjthet a webhely látogatóiról. A TikTok elmondása szerint az adatokat reklámtevékenységének megerősítésére használja fel. És ebben a tekintetben a TikTok nem egyedülálló: ugyanezt az eszközt a Malwarebytes, egy vezető kiberbiztonsági cég szerint az amerikai technológiai óriások, köztük a Facebook-szülő Meta és a Google is sokkal nagyobb mértékben használja.
A biztonsági szakemberek véleménye összecseng a következőkben: nem az individuumra jelent kiemelkedő veszélyt a TikTok, hanem az esetleges befolyásolási kampányok által befolyásolt tömegekre. Amennyiben valakinek az érdeke azt kívánja, hogy a romániai belpolitikai helyzet romoljon, az emberek „for you” oldalára sztrájkra buzdító videókat juttat el (Șoșoacă, G. Simion stb).
A TikTok a kapitalizmus terméke. A kormányok világszerte figyelmen kívül hagyják a polgárok magáninformációinak védelmére vonatkozó kötelességüket, és lehetővé teszik a nagy technológiai cégek számára, hogy a felhasználói információkat haszonszerzés céljából kihasználják. A TikTok nagy mennyiségű adatot gyűjthet, nagy részét csendben, de amennyire a kutatók meg tudják mondani, ez nem invazívabb vagy illegálisabb, mint amit más, nagyrészt amerikai technológiai cégek tesznek.
Szóval, biztonságos a TikTok használata? A válasz nem egyértelmű. A TikTok kapcsán a média kommentárjainak nagy része a nemzetbiztonsággal kapcsolatos kérdésekre összpontosít, de a legtöbb felhasználónak valószínűleg nincs nemzetbiztonsági szempontból érzékeny tartalom a telefonján.
Végső soron arról van szó, hogy tisztában kell lenni az adatbiztonsággal és az online adatvédelemmel kapcsolatos kérdésekkel, majd személyes döntést kell hozni.
Azok a szülők, akik szeretnék maximalizálni gyermekük online biztonságát, megfontolhatják egy szülői felügyeleti alkalmazás, például a Kaspersky Safe Kids vagy a Family Link használatát – ez lehetővé teszi a felnőtt tartalmak blokkolását, a nem megfelelő játékokhoz és alkalmazásokhoz való hozzáférés kezelését, valamint a képernyőidő eszközönkénti kezelését.
Végső soron, mi a felhasználók vagyunk azok, akik az „Accept all” gombot megnyomjuk a Szolgáltatási feltételek oldal alján.
TikTok Magyarországon, Romániában és Székelyföldön
TikTok a romániai román politikusok körében: Diana Șoșoacă 263 000 követő, George Simion 408 000 követő, Anamaria Gavrila 238 000 követő.
TikTok magyarországi politikusok körében: Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke 130 000 követővel, Toroczkai László, a Mi Hazánk Mozgalom elnöke 99 000 követővel, Jakab Péter pedig 120 000 követővel rendelkezik.
Romániai magyar politikusok a TikTokon: Borboly Csaba 11 ezer követő, Kelemen Hunor 820 követő, Korodi Attila 650 követő.
Egy emberként mozdult meg Róma városa, és indult el gyalogosan a Szent Péter tér felé Ferenc pápa halálhírének hétfő délelőtti bejelentését követően. A Szent Péter-bazilika harangjai délben majdnem egy órán át kongtak.
Este tartják a szertartást, amelyen a Vatikán hivatalosan is megállapítja Ferenc pápa halálát – közölte a Szentszék hétfőn.
Elhunyt Ferenc pápa, a római katolikus egyház első latin-amerikai vezetője – jelentette be a Vatikán hétfőn egy videóközleményben.
Semmilyen béke nem lehetséges igazi fegyvermentesítés nélkül, a népek védelem iránti igénye ne változzon általános fegyverkezési versennyé – fogalmazott Ferenc pápa húsvétvasárnapi üzenetében.
Oroszország egyoldalúan ideiglenes tűzszünetet hirdetett Ukrajnában április 19-től április 21-ig, a döntést Vlagyimir Putyin orosz elnök jelentette be. A Kreml bízik benne, hogy Kijev is betartja a megállapodást.
Mesebeli tájon mesebeli kastély: a Holt-Tisza partján épült tiszadobi Andrássy-kastély a magyarországi historizáló építészet egyik legimpozánsabb műemlék épülete.
Két hét leforgása alatt két fiatal rezidens orvos halt meg Moldvában; mindketten a gasztroenterológiai osztályon teljesítettek ügyeletet, egyikük a iași -i Sf. Spiridon kórházban, a másik Bârladon.
89 éves korában, limai családi házában elhunyt korunk egyik legnagyobb írója, a Nobel-díjas Mario Vargas Llosa. A halálhírt fia, Álvaro Vargas Llosa tette közzé.
Ferenc pápa megjelent a Szent Péter téren bemutatott virágvasárnapi mise végén, és áldott nagyhetet kívánt a jelen lévő több mint húszezres tömegnek.
A spanyol hatóságok állítása szerint Romániában hoztak létre egy olyan emberkereskedelemmel foglalkozó „logisztikai központot”, ahol elrejtették a marokkóiakat, mielőtt Spanyolországba vitték volna őket.
1 hozzászólás