Az afrikai piacok kavalkádjában

Ijesztő lehet az Európából érkező embereknek a zanzibári piacokon uralkodó káosz és tömeg, valamint a halrészlegen tapasztalható szagok, de a helyiek számára ez a mindennapok része. A friss gyümölcsökbe például már a helyszínen beleharaptunk volna.

Fülöp-Székely Botond

2024. október 26., 19:302024. október 26., 19:30

2024. október 26., 19:312024. október 26., 19:31

Különböző édességek a Stone Town-i piacon •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Különböző édességek a Stone Town-i piacon

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Ijesztő lehet az Európából érkező embereknek a zanzibári piacokon uralkodó káosz és tömeg, valamint a halrészlegen tapasztalható szagok, de a helyiek számára ez a mindennapok része. A friss gyümölcsökbe például már a helyszínen beleharaptunk volna.

Fülöp-Székely Botond

2024. október 26., 19:302024. október 26., 19:30

2024. október 26., 19:312024. október 26., 19:31

Nemcsak a helyi kultúrával és a maszájokkal ismerkedtünk meg, de nászutunk során bejártuk Stone Townt és láttuk a nyomort is, amelyben sokan élnek Kelet-Afrikában. Zanzibárról szóló sorozatunk aktuális részében a piacokon szerzett tapasztalatainkat osztjuk meg a Székelyhon olvasóival.

Üzletek helyett vásárterek

A zanzibáriak túlnyomó többsége muszlim vallású, így disznóhúst egyáltalán nem fogyasztanak. Ehelyett elsősorban halakból, tengeri herkentyűkből, csirke- és marhahúsból, valamint helyben megtermelt zöldségekből és gyümölcsökből áll össze az étrendjük – tudtuk meg Mussintól, az egyik kirándulásunkon mellénk rendelt idegenvezetőtől. Ő egyébként elsősorban a halakat részesíti előnyben, hiszen azok

frissen beszerezhetők minden nap a szigeten,

így egészséges táplálékot biztosítanak. Viszonylag kevesen nevelnek csirkéket, tehát az többnyire csak lefagyasztva vehető meg Zanzibáron, ám a helyiek nem igazán kedvelik ilyen formában, hiszen más íze van, mint a friss szárnyasnak. A kacsa pedig igazi ínyencségnek számít.

Mértékegységként használják a piramist •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Mértékegységként használják a piramist

Fotó: Fülöp-Székely Botond

A Zanzibáron élők jó része szinte teljesen elkerüli az Európában hagyományosnak mondható üzleteket és szupermarketeket, így nem is sokat látni azokból – folytatta idegenvezetőnk. Mint mondta,

a boltokban beszerezhető élelmiszerek nemcsak drágábbak, de kevésbé ízletesek, mint a piacokon fellelhetők,

így nem is kérdés, hogy mit választanak a helyiek.

Zsúfolt, hangos piacok

Már a hajnali órákban sok emberrel találkozni a falvak és városok vásárterein, ám az esti órákban – amikor besötétedik és kevésbé magas a hőmérséklet –, szinte mozdulni sem lehet ezeken a helyszíneken. Hatalmas a hangzavar is, hiszen a vásárlók igyekeznek lealkudni az eladók áraiból. Rendszerint sosem az eredeti áron kelnek el a termékek: ha valaki nagyobb mennyiségben vásáról, hűséges az eladóhoz és ügyesen is alkudozik, akkor lényeges összegeket spórolhat meg.

Könnyen el lehet tévedni az árusok közt sétálva •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Könnyen el lehet tévedni az árusok közt sétálva

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Az ilyen helyszínekre nagyon is érdemes helyi pénzt vinni, hiszen könnyen előfordulhat, hogy nem veszik el tőlünk a dollárt vagy megpróbálnak átverni. Vannak akkora méretű vásárterek is, ahol könnyen eltévedhetünk az árusok előtt elhaladó labirintusszerű járatokon, így jól jön, ha van vezetőnk – ilyen a híres Stone Town-i piac is.

Bár szembetűnő, hogy a helyiek rendszerint papucsban vagy mezítláb közlekednek a sokszor nem túl higiénikus vásártereken, mi azt ajánljuk mindenkinek, hogy csukott cipőben érkezzen oda és a lenge, ám hosszabb öltözéket sem fogja megbánni. Szúnyogok elleni spray-el azonban mindig fújjuk be magunkat.

Az esti órákban nem is nagyon érdemes látogatni ezeket a helyeket, hiszen ijesztők lehetnek.

Az egyedüli fényforrást ugyanis a helyiek pislákoló lámpái jelentik, hiszen a piacok jó részén közvilágítás sincs. Utóbbi egyébként a közutakról is elmondható, sok esetben a nagyobb településeken is.

Tízéves cigarettaárus

A piacok rendszerint részlegekre vannak felosztva, így külön helyszíneken lehet például élő szárnyasokat, frissen fogott halakat, gyümölcsöket és zöldségeket, édességeket vagy éppen ruhákat beszerezni. Természetesen vannak olyanok is, akiknek nincs saját standjuk, ők árujukkal a kezükben sétálva – vagy jobb esetben szekérrel hordozva azokat – igyekeznek minél jobb üzleteket kötni a vásárlókkal.

Nappal is sokan vannak, de az esti órákban zsúfolásig telnek emberekkel a piacok •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Nappal is sokan vannak, de az esti órákban zsúfolásig telnek emberekkel a piacok

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Láttunk olyan személyt, aki sok helyi nyelven feliratozott szatyrot vagy éppen sálakat próbált így eladni. A legmegbotránkoztatóbb azonban az volt, amikor egy tíz év körüli gyerek jött oda hozzánk, majd a mellére csatolt táskáját kinyitva cigarettát próbált eladni nekünk. Azt sem tudtuk, miként reagáljunk erre. Végül jeleztük, hogy nem tartunk igényt a termékére, ekkor pedig továbbállt. Szerencsére a vásártereken is

Idézet
értik a nemet,

így nem nyaggatnak hosszan, ha szólunk, hogy nem szeretnénk vásárolni.

Kecsegtető gyümölcsök, szagos halak

Mi Stone Townban, New Townban és Mkokotoniban is jártunk kisebb és nagyobb piacokon. Egyértelműen kijelenthetjük, hogy a legkecsegtetőbb részleg az, ahol a friss gyümölcsöket árulják. Már a „szemünkkel is megkívántuk” az ananászokat, a mangót, a papaját, az apró banánokat, a passiógyümölcsöt, a kókuszdiót vagy a helyi görögdinnyét.

Letisztult árukészlettel érkeznek az eladók •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Letisztult árukészlettel érkeznek az eladók

Fotó: Fülöp-Székely Botond

A helyben termet gyümölcsök sokkal intenzívebb, jellegzetesebb ízűek a nálunk beszerezhetőknél. Stone Townban például Mussin hívta fel a figyelmünket, hogy a zöldségeket és a gyümölcsöket is piramis formában helyezik el az árusok. Ekkor találgatnunk kellett, hogy vajon miért történik ez így, ám végül a választ is ő kellett megadja. Kiderült, hogy ezen termékek többségét nem kilogrammban mérik, hanem a piramis alakzat szolgál mértékegységként. Tehát dönthetünk, hogy a kialkudott összegért hány piramis édesburgonyát vagy éppen mangót veszünk.

A legelrettentőbbek számunkra a halpiacok voltak, ahol tengeri herkentyűket is árultak. Különböző asztalok mellett dolgozva vagy éppen azokon ülve pucolták, darabolták a helyiek a különböző méretű, színű és fajtájú halakat (egyebek mellett tonhal és cápa is volt), a kalmárokat, polipokat, rájákat, tarisznya- és garnélarákokat, valamint homárokat.

Mindent elleptek a legyek, az orrfacsaró szag pedig kibírhatatlan volt.

A csúcs pedig az volt, amikor a reakciónkat látó vezetőnk mosolyogva elmondta, hogy a szállásadók is innen szerzik be az ételek alapanyagjait. Másnap már másképp néztünk a hallevesre és a grillezett halakra, tengeri herkentyűkre.

Egyedi szekeret tolva árulják a gyümölcsöket, akiknek nem jutott stand •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Egyedi szekeret tolva árulják a gyümölcsöket, akiknek nem jutott stand

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Az áruba bocsájtott ruhák többsége új, ám több helyszínen is láttunk olyan papucsokat vagy más lábbeliket és öltözékeket, amelyeket egyszerűen egy terítőre ömlesztve kínálnak az eladók. Ezek már használt áruk, amelyek külföldről érkeztek, így gyakorlatilag szabadtéri turkálókról van szó – tudtuk meg New Townban sétálva Abastól, az aktuális idegenvezetőnktől.

Honnan szerzik be az árut?

A halakat a csónakokkal és hajókkal rendelkező helyi halászok fogják az óceánpartok közelében, illetve a nyílt vízen.

A tengeri herkentyűk többségét pedig a helyiek gyűjtik be apálykor,

amikor több mint egy kilométert vonul vissza az óceán kis pocsolyákat hagyva maga után. Az utóbbiakban rekedt élőlényeket így viszonylag könnyű befogni. Sokan kifejezetten ebből élnek.

Gyakran látni kisebb tömegeket az óceánpartokon, ugyanis a gyűjtögetők és halászok fogását ott vásárolhatják meg a piaci árusok. A halakat és tengeri herkentyűket rendszerint árverésen értékesítik, vagyis az viheti el, aki a legjobb árat kínálja. A csoportokba gyűlt árusok rendszerint kiabálva közlik az általuk felajánlott összeget.

Sok esetben a vidékről érkezők árulják terményüket •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Sok esetben a vidékről érkezők árulják terményüket

Fotó: Fülöp-Székely Botond

A gyümölcsök és zöldségek többségét vidéki ültetvényeken termelik meg a gazdák, onnan kerülnek a piacra vagy az utak mentén felállított rögtönzött standokra. Sok gyümölcsfa – például mangó- vagy kókuszdiófa – van az utak mentén, amelyek az önkormányzatok tulajdonában van. Ezeket egyenként kibérelhetik a helyiek, hogy a begyűjtött terményt eladhassák.

Idegenvezetőinktől azt is megtudtuk, hogy néhányan üdítőitalokat is készítenek a gyümölcsökből vagy például a cukornádból. Ezeket is meg lehet vásárolni. Bár a helyiek többsége vallási okokból nem fogyaszt alkoholt, azért vannak olyan emberek, akik bort készítenek a mangóból vagy papajából. Ezen italok fogyasztóit viszont elítéli, sok esetben pedig el is taszítja a közösség.

Fontosak a gyerekek

Stone Town hatalmas piacán sétálva és az ottani tömeget látva beszélgettünk Mussinnal, aki nagyon kíváncsi volt, hogy Romániában rendszerint hány gyereket vállalnak a szülők. A fejét csóválva mosolygott, amikor mondtam, hogy már nagyobb családnak számít, amelynek öt tagja van. Náluk ugyanis ez aprócskának számít, hamar elindul a pletyka a szomszédok között, hogy

valami baj lehet a házaspárnál.

Átlagosnak számít, ha 7–10 gyerek van egy családban, de nem ritka az sem, hogy ennél több legyen. Találkoztunk például olyan férfivel is, aki elmesélte, hogy ők 18-an testvérek.

Ínycsiklandó gyümölcsök közül választhatunk a vásártereken •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Ínycsiklandó gyümölcsök közül választhatunk a vásártereken

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Ahogy a gyerekek felcseperednek, rögtön munkába állnak, hogy segíthessék szüleiket, biztosíthassák saját megélhetésüket. Ritka, hogy valaki egyetemen vagy főiskolán tanulhasson, hiszen az sok költséggel jár. Ám ha ez mégis sikerül, akkor garantáltan jól fizető munkahelye lesz.

Nassir Manan, az általunk választott Wild and Beach kirándulásszervező iroda tulajdonosa sokszor hangsúlyozta, hogy számára a gyerekei a legfontosabbak, folyamatosan arra gyűjt, hogy biztosíthassa számukra a felsőoktatásban való részesülést.

Volt, aki egyszerűen szatyrokat árult •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Volt, aki egyszerűen szatyrokat árult

Fotó: Fülöp-Székely Botond

korábban írtuk

Veszélyes szúnyogok, különleges ételek, barátságos helyiek és maszájok Kelet-Afrikában
Veszélyes szúnyogok, különleges ételek, barátságos helyiek és maszájok Kelet-Afrikában

Kalandos utunk volt a kelet-afrikai Tanzániához tartozó Zanzibárra tartva, ahol már az első napokban betekintést nyerhettünk a helyi gasztronómiába és szokásokba, de a maszáj kultúrával is megismerkedhettünk. Ezekről számolunk be sorozatunk első részében.

Friss, eladásra előkészített halak •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Friss, eladásra előkészített halak

Fotó: Fülöp-Székely Botond

A piacon tisztítják meg a halakat és tengeri herkentyűket •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

A piacon tisztítják meg a halakat és tengeri herkentyűket

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Tarisznyarákok és halhús. A hotelek is innen szerzik be az alapanyagokat •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Tarisznyarákok és halhús. A hotelek is innen szerzik be az alapanyagokat

Fotó: Fülöp-Székely Botond

korábban írtuk

Mindennapi élet Afrikában: Stone Town ragyogásától az elmaradottabb települések nyomoráig
Mindennapi élet Afrikában: Stone Town ragyogásától az elmaradottabb települések nyomoráig

Csodálatos élmény volt bejárni Stone Townt Zanzibáron, ahol Freddie Mercury szülőházát is meglátogathattuk. Később azonban a nyomort is megtapasztalhattuk egy kisebb településen. Időközben pedig elhagytam az irataimat és a pénztárcámat.

Mindent ellepnek a legyek •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Mindent ellepnek a legyek

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Friss garnélarákok •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Friss garnélarákok

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Az áru jól néz ki, ám a szag elviselhetetlen •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Az áru jól néz ki, ám a szag elviselhetetlen

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Tonhalak érkeztek a piacra •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Tonhalak érkeztek a piacra

Fotó: Fülöp-Székely Botond

A földön helyezi el termékeit, akinek nem jutott stand •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

A földön helyezi el termékeit, akinek nem jutott stand

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Külön részlegek alakultak ki a különböző termékek árusítására •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Külön részlegek alakultak ki a különböző termékek árusítására

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Nekünk kaotikus, de a helyieknek jól átlátható •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Nekünk kaotikus, de a helyieknek jól átlátható

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Egymást követő árusok a vásártéren •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Egymást követő árusok a vásártéren

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Egy átlagos piac New Townban •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Egy átlagos piac New Townban

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Élő szárnyasokat is vehetünk a vásártereken •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Élő szárnyasokat is vehetünk a vásártereken

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Érdemes alkudozni vásárláskor •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Érdemes alkudozni vásárláskor

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Különböző gyümölcsökből készült italokat is beszerezhetünk •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Különböző gyümölcsökből készült italokat is beszerezhetünk

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Sok nő a fején egyensúlyozva viszi a csomagjait •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Sok nő a fején egyensúlyozva viszi a csomagjait

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Friss mangó érkezett, válogathatnak a vásárlók •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Friss mangó érkezett, válogathatnak a vásárlók

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Húzzunk csukott cipőt, mielőtt a piacokra megyünk •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Húzzunk csukott cipőt, mielőtt a piacokra megyünk

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Számos öltözék és lábbeli közül választhatunk •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Számos öltözék és lábbeli közül választhatunk

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Szabadtéri turkáló. A használt áruk külföldről érkeznek •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Szabadtéri turkáló. A használt áruk külföldről érkeznek

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Árverésen értékesítik az óceánból kifogott halakat •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Árverésen értékesítik az óceánból kifogott halakat

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Gyerekek is árulnak a piacokon •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Gyerekek is árulnak a piacokon

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Az út mentén Mkokotoniban •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Az út mentén Mkokotoniban

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Ráját vagy kisebb cápát is vásárolhatunk •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Ráját vagy kisebb cápát is vásárolhatunk

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Szemetes óceánpart a piac mellett •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Szemetes óceánpart a piac mellett

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Halpiac Mkokotoniban •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Halpiac Mkokotoniban

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Az óceánról visszatérő halászokra várva •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Az óceánról visszatérő halászokra várva

Fotó: Fülöp-Székely Botond

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 24., csütörtök

Eltemették Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkárt

Eltemették az október 17-én, 57 évesen elhunyt Potápi Árpád Jánost csütörtökön. A Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárát a bonyhádi evangélikus temetőben több százan kísérték utolsó útjára.

Eltemették Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkárt
2024. október 24., csütörtök

Ezekkel a szabályokkal kezdődik az államelnök-választás kampánya

Pénteken éjfélkor kezdődik és november 23-án reggel 7 óráig tart az államfőválasztás első fordulójának kampánya. A romániai elnökválasztás első fordulóját november 24-én tartják, a második fordulóra december 8-án kerül sor.

Ezekkel a szabályokkal kezdődik az államelnök-választás kampánya
2024. október 23., szerda

Újabb lépést tett a kormány az amerikai vízummentesség felé

A kormány szerdai döntése értelmében 14 köztisztviselővel és 3 szerződéses alkalmazottal bővítik ki az Országos Állampolgársági Hatóság álláshelyeinek számát.

Újabb lépést tett a kormány az amerikai vízummentesség felé
2024. október 23., szerda

Ebben a tanévben is kapnak 500 lejes szociális utalványt a hátrányos helyzetű családok gyermekei

Szerdai ülésén a kabinet jóváhagyja az 500 lej értékű szociális utalványok kiutalását a hátrányos helyzetű családokból származó gyermekek számára – jelentette be Marcel Ciolacu.

Ebben a tanévben is kapnak 500 lejes szociális utalványt a hátrányos helyzetű családok gyermekei
2024. október 23., szerda

Ciolacu: nem módosul az ingatlanadó mértéke jövőben

A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán a miniszterelnök.

Ciolacu: nem módosul az ingatlanadó mértéke jövőben
2024. október 23., szerda

Orbán Viktor: 1956 tanulsága, hogy csak Magyarországért és a magyar szabadságért szabad harcolnunk

Nekünk 1956 tanulsága az, hogy csak egyetlen dologért, Magyarországért és a magyar szabadságért szabad harcolnunk – mondta Orbán Viktor miniszterelnök az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulóján tartott ünnepségen szerdán Budapesten.

Orbán Viktor: 1956 tanulsága, hogy csak Magyarországért és a magyar szabadságért szabad harcolnunk
2024. október 23., szerda

Felvonták a nemzeti lobogót az Országház előtt

Katonai tiszteletadással vonták fel a nemzeti lobogót az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulóján szerda délelőtt Budapesten, az Országház előtti Kossuth Lajos téren.

Felvonták a nemzeti lobogót az Országház előtt
2024. október 23., szerda

41 megye helyett 7-et hagyna az USR közigazgatási reformcsomagja

Benyújtotta a bukaresti parlamentnek közigazgatási reformcsomagja első törvénytervezeteit a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), amely az önkormányzatok számának drasztikus csökkentésével karcsúsítaná az államot.

41 megye helyett 7-et hagyna az USR közigazgatási reformcsomagja
2024. október 23., szerda

Könnyebben használhatóvá tenné Tánczos Barna az italcsomagolás-visszaváltó rendszert

Tánczos Barna volt környezetvédelmi miniszter az italcsomagolás-visszaváltó automaták központilag megszervezett elhelyezését javasolta falvakon és kisvárosokban a nehézkes kézi visszaváltás helyett.

Könnyebben használhatóvá tenné Tánczos Barna az italcsomagolás-visszaváltó rendszert
2024. október 22., kedd

Két év után mindenképp emelni kell a minimálbéres alkalmazott bérén

A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A tervezet a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.

Két év után mindenképp emelni kell a minimálbéres alkalmazott bérén
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!