Fotó: Hidroelectrica/Facebook
A Duna vízhozama valószínűleg szeptember vége felé fog tetőzni, a hatóságok pedig készültségben vannak és figyelemmel kísérik a helyzetet, miután a hidrológusok árvízveszélyre figyelmeztettek a folyam romániai szakaszán – jelentette ki csütörtökön a környezetvédelmi miniszter.
2024. szeptember 19., 16:532024. szeptember 19., 16:53
„Kétségkívül készültségben vagyunk. Kollégáim szinte naponta üléseznek ebben az ügyben. A Duna vízhozama valószínűleg e hónap végén, 28-án vagy 29-én fog tetőzni, a csapadéktól, illetve attól függően, hogy mi történik a folyam felső folyásán” – nyilatkozta Mircea Fechet.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy a román hatóságok nem állnak teljes készenlétben – tette hozzá.
Fechet szerint a helyzetet folyamatos megfigyelés alatt tartja a környezetvédelmi tárca a vízügyi igazgatóság, az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) és az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) szakembereivel közösen.
Megjegyezte ugyanakkor, hogy a meteorológusok által kiadott elsőfokú (sárga) riasztás nem jelent feltétlenül veszélyhelyzetet.
Az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) szerdán közölte, hogy
A hidrológusok szerint a Duna vízhozamának szeptemberi sokéves átlaga 3800 köbméter másodpercenként, ehhez képest a következő napokban folyamatosan nőni fog a folyam vízhozama, és szeptember 24-én reggel 7 órakor akár a 8000 köbmétert is eléri másodpercenként Vaskapu alatt.
Az intézet szerint eközben az ország folyóvizeinek átlaghozama általában csökkeni fog a következő időszakban. Kivételt képeznek ez alól a Románia keleti részének nagy folyói, amelyek középső és alsó folyásain ezen a héten még nő a vízhozam. A déli és délkeleti országrész folyóvizein a vízhozam stagnálni fog.
Mint arról beszámoltunk, Magyarországon ezekben a napokban tetőzik a Duna, Budapesten már elárasztotta a rakpartokat a folyó.
Egy nap alatt több mint 1 métert nőtt a Duna vízszintje a fővárosban. A legtöbb helyen már víz alatt vannak a rakpartok. A valaha volt legnagyobb dunai vízállást az előrejelzések szerint nem lépi túl az idei árvíz, Budapest biztonságban van.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
szóljon hozzá!