Fotó: Bodnár Arthur
Folyó év végéig betiltják az algocalmin recept nélküli vásárlását, mert a gyógyszer olyan hatóanyagot tartalmaz, amely a kezelés alatt váratlanul és más hatástól függetlenül a fehérvérsejtek számának csökkenéséhez vezethet, jelentette be az Országos Gyógyszerügynökség.
2010. július 22., 15:482010. július 22., 15:48
2010. július 22., 17:132010. július 22., 17:13
Fotó: Bodnár Arthur
Azok a fájdalomcsillapítók, amelyek jelenleg recept nélkül megvásárolhatóak, de metamizolt tartalmaznak, néhány hónap múlva már csak orvosi előírására lesznek beszerezhetőek, derül ki az az intézmény honlapján közzétett dokumentumból.
Az említett forrás szerint a metamizol a vér fehérvérsejtjeinek drasztikus csökkenéséhez vezethet, és ez legyengíti az immunrendszert. Mivel a betegség váratlanul jelentkezik, független a beszedett mennyiségtől, a tünetek jelentkezésekor azonnal meg kell szakítani a kezelést és el kell végezni a vizsgálatokat az esetleges allergiás reakciók megállapítása miatt. Az EB döntése szerint ezek a gyógyszerek csak orvosi konzultáció után használhatóak, a kezelés idején figyelemmel kell követni a páciens állapotát, hogy a kedvezőtlen tünetek esetén azonnal megszakítható legyen a kezelés.
Az Európai Gyógyszerészeti és Egészségügyi Hatóság döntött a szigorításról és a román gyógyszerügynökség követte az eu-s ajánlást. Az Országos Gyógyszerügynökség döntése minden metamizolt tartalmazó gyógyszerre érvényes.
Az ügynökség felszólította a gyógyszerforgalmazókat, hogy 60 nappal az átirat kézbevétele után tegyék meg a szükségs lépéseket, hogy csak receptre lehessen megvásárolni az említett orvosságokat.
Romániában több gyógyszer tartalmaz metamizolt, ilyen a Analgin 500 mg, Fabocalm, Algiotop, Centralgin 500 mg, Alindor, Algoblock, Metamizol Farmacom 500 mg, Novocalmin 500 mg, Algocalmin 500 mg, Algoremin, Algozone, Sintocalmin és a Quarelin tabletta.
Az orvosok Romániában nem tapasztalták az említett betegséget, de metamizol tartalmú gyógyszert szedőknél egymillió esetből egyszer előfordulhat. A metamizol tartalmú gyógyszerek fogyasztása Romániában nagyon magas, eléri a fejenkénti felet naponta. 2009-ben a romániaiak 243 millió fájdalomcsillapító tablettát szedtek be, s ebből 188 millió algocalmin volt. A metamizol hatóanyagot 20 éve betiltották az Amerikai Egyesült Államokban, Nagy-Britanniában, Svédországban, Dániában, Hollandiában és Görögországban.
A román hadsereg légtérfigyelő rendszere hétfő hajnali 3 óra körül több kisebb légi célpontot jelzett az ukrán légtérben, a román határtól északra, Máramaros és Suceava megye közelében – adta hírül hétfőn a védelmi minisztérium.
Donald Trump amerikai elnök a BBC brit közszolgálati médiatársaságnak nyilatkozva kijelentette, hogy csalódott Vlagyimir Putyinban, amiért többszöri próbálkozás ellenére sem tudott egyezségre jutni az orosz államfővel az ukrajnai tűzszünetről.
Az Axiom–4-küldetés négyfős legénysége hétfőn befejezte küldetését a Nemzetközi Űrállomáson, délután elhagyja annak fedélzetét.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
szóljon hozzá!