Fotó: Boda L. Gergely
A kormány továbbra is hajlandó párbeszédet folytatni a társadalmi partnerekkel, hogy optimális megoldást találjanak a jelzett problémákra, de figyelembe kell vennie az érvényes költségvetési megszorításokat, tájékoztat a szakszervezetekkel való találkozó után kiadott kormányközlemény.
2010. szeptember 19., 17:182010. szeptember 19., 17:18
2010. szeptember 19., 19:002010. szeptember 19., 19:00
Fotó: Boda L. Gergely
Ezt az álláspontot képviselte a kormányfő a szakszervezetek képviselőivel szombaton folytatott megbeszélésen, hangsúlyozva, hogy az egységes bérezési törvény tervezetének változatai a 2011-re tervezett költségvetési forrásokat veszik figyelembe, a jövő évre pedig 39 milliárd lejben szabták meg a bérezési keretet.
„A miniszterelnök hajlandó folytatni a párbeszédet úgy, hogy figyelembe veszik ezeket a korlátokat, amelyek ugyanakkor lehetővé teszik a fejlesztésre és beruházásokra szánt keretek növelését, beleértve a Romániának elkülönített európai uniós alapok felhasználásához szükséges társfinanszírozás biztosítását. A 2011-es év tétje az uniós pénzek felhasználása és a beruházások támogatása, ami lehetővé teszi a munkahelyek megtartását, valamint korrekt fizetések és nyugdíjak biztosítását” – idézi a kormányfőt a közlemény. A miniszterelnök azt is megemlítette, hogy az idei évhez képest 2011-re megkétszerezték az uniós pénzek felhasználására szánt összegeket.
A közlemény szerint a kabinet vezetője azt kérte Ioan Botiş munkaügyi minisztertől, hogy összesítse a szakszervezeti szövetségek javaslatait a minisztériumi szintű társadalmi párbeszéd javítására vonatkozóan, és egyetértett a munkaügyi ellenőrzések fokozásának szükségességével.
A szombati találkozó után a szakszervezetek bejelentették, nem mondanak le a tiltakozásról, mivel csak olyan ígéreteket kaptak, amelyek nem a pénzügyi követeléseikhez kapcsolódnak, és hogy a kormány befagyasztaná a minimálbért a következő években.
A CSDR szakszervezeti tömb tagjai hétfőn tiltakoznak a kormány székháza előtt. Körülbelül 20 000 személyre számítanak. A Forradalom téren nagygyűlést tartanak, ezt követően a demonstrálók átvonulnak a Győzelem térre, a kormány székháza elé.
Mariana Knieser, az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) alelnöke elmondta, ez a szakszervezeti szövetség szeptember 28-án délben rendez tiltakozó felvonulást a kormány székházától a Munka teréig, a demonstrációra mintegy 15 000 embert várnak.
Liviu Apostoiu, az Alfa Kartell alelnöke pénteken azt nyilatkozta a MEDIAFAX-nak, hogy úgy döntöttek, nem tiltakoznak szeptember 22-én a kormány székháza előtt, hogy akciójuk ne essen egybe a CNSLR Frăţia szakszervezeti tömb által ugyanazon a napon szervezett megmozdulással. „A szerdára tervezett tiltakozást egy nappal elhalasztjuk, így csütörtökön az egészségügyi alkalmazottak és a közoktatásban dolgozók tüntetnek a Győzelem téren” – fejtette ki Apostoiu.
A Közigazgatási Szakszervezetek Országos Szövetsége (FNSA) kilátásba helyezte a hét folyamán, hogy általános sztrájkot kezdenek október második felében, ha a kormány nem mond le a 2011-re tervezett megszorításokról.
A szakszervezetek legalább 750 lejes garantál minimálbért követelnek, kérik a bérrács megtartását, a munkafelügyeleti törvény módosítását, a Boc-kormány által foganatosított megszorítások eltörlését is. A szakszervezetek az elbocsátások leállítását, a munka törvénykönyv jelenlegi formájának megtartását, valamint az ágazati szintű tárgyalások megszüntetésére irányuló kezdeményezés leállítását kérik.
A tiltakozók kérik az elbocsátások leállítását, konkrét beruházási programok kidolgozását a munkahelyek megtartása és újak létrehozása érdekében, ellenzik a nyugdíjkorhatár emelését, a nyugdíjak kiszámítási módszerének módosítását. Kérik továbbá, hogy a munkatörvénykönyv előírásai közül ne töröljék az ágazati és országos kollektív munkaszerződéseket, ne szűnjön meg az alkalmazottak szociális védelme a kényszerszabadságok idején, és hogy ne szűnjön meg a meghatározatlan időre szóló egyéni munkaszerződés.
A FNSA közlemény szerint a tiltakozási akciók munkabeszüntetéshez is vezethetnek. Ha a kormány nem tesz eleget a követelésüknek ország szinten lebénulhat a közigazgatás.
Ferenc pápa temetése szombaton lesz, a gyászszertartás helyi idő szerint 10 órakor kezdődik a Szent Péter téren – jelentette be a Vatikán kedden.
Egy emberként mozdult meg Róma városa, és indult el gyalogosan a Szent Péter tér felé Ferenc pápa halálhírének hétfő délelőtti bejelentését követően. A Szent Péter-bazilika harangjai délben majdnem egy órán át kongtak.
Este tartják a szertartást, amelyen a Vatikán hivatalosan is megállapítja Ferenc pápa halálát – közölte a Szentszék hétfőn.
Elhunyt Ferenc pápa, a római katolikus egyház első latin-amerikai vezetője – jelentette be a Vatikán hétfőn egy videóközleményben.
Semmilyen béke nem lehetséges igazi fegyvermentesítés nélkül, a népek védelem iránti igénye ne változzon általános fegyverkezési versennyé – fogalmazott Ferenc pápa húsvétvasárnapi üzenetében.
Oroszország egyoldalúan ideiglenes tűzszünetet hirdetett Ukrajnában április 19-től április 21-ig, a döntést Vlagyimir Putyin orosz elnök jelentette be. A Kreml bízik benne, hogy Kijev is betartja a megállapodást.
Mesebeli tájon mesebeli kastély: a Holt-Tisza partján épült tiszadobi Andrássy-kastély a magyarországi historizáló építészet egyik legimpozánsabb műemlék épülete.
Két hét leforgása alatt két fiatal rezidens orvos halt meg Moldvában; mindketten a gasztroenterológiai osztályon teljesítettek ügyeletet, egyikük a iași -i Sf. Spiridon kórházban, a másik Bârladon.
89 éves korában, limai családi házában elhunyt korunk egyik legnagyobb írója, a Nobel-díjas Mario Vargas Llosa. A halálhírt fia, Álvaro Vargas Llosa tette közzé.
Ferenc pápa megjelent a Szent Péter téren bemutatott virágvasárnapi mise végén, és áldott nagyhetet kívánt a jelen lévő több mint húszezres tömegnek.